Därför är kvinnans bröst så himla laddade

På ett badhus i Göteborg stoppades en tjej som vägrade ta på sig bikiniöverdel när killarna i hennes klass slapp. Vi har snackat med genusforskaren Anja Hirdman om varför kvinnors bröst är så laddade.
En fjortonårig flicka ville bada topless i ett badhus under en idrottslektion. Men hon blev stoppad när hon skulle ner i vattnet eftersom hon inte hade på sig överdelen till sin bikini, skriver Göteborgs Posten.
Badvakten sa åt henne att antingen fick hon ta på sig en överdel eller lämna bassängen. Själv tycker hon att det här var diskriminering.
– Varför måste jag ha topp på mig? Ingen kille har ju det, säger hon till tidningen.
"Vi lägger den här laddningen i brösten"
– Det är för att det är orättvist. Beroende på vilket kön du har så behandlas vi olika, så är det i hela världen, säger Anja Hirdman som är medie- och genusforskare vid Stockholms Universitet.
Hon säger att kvinnans kropp genom historien har fått symbolisera mycket.
Kvinnan - en ofärdig man
– På antiken sågs kvinnan som en ofärdig man. De menade att kvinnor var människor som hade stannat i processen medan män var fulländade. Den här synen lever kvar i dag, säger Anja Hirdman och fortsätter:
– När det gäller bröst så har det förändrats. På 70-talet brände kvinnor sina bh:ar och gick orakade. Det gör ingen i dag.
På 90-talet kom silikonbrösten, många började operera sig och ett nytt ideal växte fram som enligt Anja Hirdman gjorde brösten ännu mer sexualiserade och 70-talets topless-trend försvann.
"Du ska vara upphetsande"
Faktumet att inte få vara topless just på ett badhus vet inte Anja Hirdman om hon tycker är så problematiskt eftersom man får det på stränder men ur ett större perspektiv finns det problem:
– Framför allt att kvinnor på så många håll ses som mindre värda än män och det är via kroppen som idén om kvinnors lägre status läggs. Du ska vara upphetsande du ska vara erotisk. Det är inte någon betydelsen som man själv har lagt i sin kropp, kvinnor blir symboler och blir sämre behandlade.