Den svenska OS-truppen

Den svenska OS-truppen

(Uppdaterad 18 juli) 
133 aktiva är just nu uttagna till OS i Peking.

Badminton
Sara Persson

Bordtennis
Pär Gerell
Jens Lundqvist
Jörgen Persson
Robert Svensson
Lag, herrar 

Boxning
Kennedy Katende
Naim Terbunja

Brottning
Ara Abrahamian
Jenny Fransson
Ida-Theres Nerell (tidigare Karlsson)
Sofia Mattsson
Jalmar Sjöberg

Bågskytte
Magnus Petersson

Cykel
Alexandra Engen
Emma Johansson
Fredrik Kessiakoff
Gustav Larsson
Emil Lindgren
Marcus Ljungkvist
Susanne Ljungskog
Thomas Löfkvist
Sara Mustonen

Fotboll
Lag, damer

Friidrott
Niklas Arrhenius, diskus
Magnus Arvidsson, spjut
Jesper Fritz, stavhopp
Emma Green, höjdhopp
Stefan Holm, höjdhopp
Alhaji Jeng, stavhopp
Susanna Kallur, 100 m häck
Carolina Klüft, längdhopp
Mustafa Mohamed, 3000 m hinder
Christian Olsson, tresteg
Anna Söderberg, diskus
Linus Thörnblad, höjdhopp
Johan Wissman, 200 m

Fäktning, värja
Emma Samuelsson 

Handboll
Lag, damer

Kanot
Sofia Paldanius
Markus Oscarsson
Anders Gustafsson

Ridsport
Hoppning:
Peter Eriksson, Lotta Schultz, Rolf-Göran Bengtsson, Helena Lundbäck, Linda Heed
Dressyr:
Jan Brink, Tinne Wilhelmsson, Patrik Kittel, Emma Karlsson (reserv)
Fälttävlan:
Magnus Gällerdahl, Linda Algotsson, Dag Albert, Victoria Carlebäck, Katrin Norling

Rodd
Lassi Karonen
Frida Svensson

Segling
Daniel Birgmark
Anton Dahlberg
Anders Ekström
Jonas Lindberg 
Fredrik Lööf
Rasmus Myrgren
Karin Söderström
Therese Torgersson
Karl Torlén
Vendela Santén (tidigare Zachrisson)
Sebastian Östling

Simhopp
Elina Eggers
Anna Lindberg

Simning
Therese Alshammar
Jonas Andersson
Eva Berglund
Gabriella Fagundez
Lars Frölander
Petra Granlund
Claire Hedenskog
Joline Höstman
Anna-Karin Kammerling
Josefin Lillhage
Ida Mattsson - (nu Marko-Varga)
Stefan Nystrand
Jonas Persson
Marcus Piehl
Simon Sjödin
Sarah Sjöström
Petter Stymne
Hanna Westrin
Christoffer Wikström

Simning 4x100 m fritt damer
Simning 4x100 m fritt herrar
Simning 4x200 m fritt damer
Simning 4x100 m medley damer
Simning 4x100 m medley herrar

Sportskytte
Håkan Dahlby
Nathalie Larsson

Taekwondo
Karolina Kedzierska
Hanna Zajc

Tennis
Sofia Arvidsson
Simon Aspelin
Jonas Björkman
Thomas Johansson
Robin Söderling

Triathlon
Lisa Nordén

Radiosporten
radiosporten@sr.se