Fullständigt OS-tävlingsprogram 18-22/8

Måndag 18/8
Radiosporten sänder kl. 03.03-07.00 och 10.03-17.00

Baseboll
Gruppspel
04.30 Kanada-Japan
05.30 Taiwan-Sydkorea
12.00 Holland-Kuba
13.00 USA-Kina

Basket
Gruppspel, herrar
03.00 Iran-XXX
05.15 Australien-Litauen
08.30 XXX-Kina
10.45 Angola-Spanien
14.00 USA-XXX
16.15 Argentina-Ryssland

Cykel
10.30-13.00 Velodrom

Fotboll
Semifinaler, damer

12.00 Kv II-Kv IV
15.00 Kv I-Kv III

Friidrott
03.00 400 m, försök, herr
03.10 Slägga, kval grp A, dam
04.00 Tresteg, kval grp A/B 
04.05 200 m, försök, herr
04.40 Slägga, kval grp B, dam
05.10 110 m häck, försök, herr
13.00 Diskus, final, dam
13.20 Stavhopp, final, dam
13.40 100 m häck, semifinal, dam
14.05 200 m, kvartsfinal, herr
14.10 Längdhopp, final, herr
14.45 400 m häck, semifinal, dam
15.10 3 000 m, final, herr
15.35 800 m, final, dam
16.00 400 m, final, herr 

Gymnastik
12.00 Fristående, final, herr
12.45 Fristående, final, dam
13.30 Bygelhäst, final, herr
14.15 Hopp, final, dam
14.25 Trampolin, final, dam

Handboll
Gruppspel, herrar

03.00 Island-Egypten
04.45 Spanien-Brasilien
08.00 Ryssland-Korea
09.45 Kroatien-Kina
13.00 Tyskland-Danmark
14.45 Polen-Frankrike

Kanot
09.30 K1 1 000 m, försök, herr
10.00 C1 1 000 m, försök, dam
10.30 K4 500 m, försök, dam
10.50 K2 1 000 m, försök, herr
11.10 C2 1 000 m, försök, herr
11.30 K4 1 000 m, försök, herr

Konstsim
09.00 Par, teknikprogram, kval, dam

Landhockey
Gruppspel, damer

02.30 Tyskland-Japan
04.30 Korea-Sydafrika
12.00 Storbritannien-USA
12.30 Holland-Spanien
14.30 Argentina-Nya Zeeland
15.00 Kina-Australien

Ridsport
13.15 Hoppning, final, lag

Segling
07.00 470, final, herr/dam
07.00 RS:X, race 9&10, herr/dam

Simhopp
13.00-16.30 3 m, försök, herr

Softboll
Grpspel

03.30 Holland-Taiwan
06.00 Kina-USA
11.00 Kanada-Japan
13.30 Venezuela-Australien

Triathlon
04.00 Final, dam

Tyngdlyftning
09.30 105 kg, grp B, herr
13.00 105 kg, final, herr

Vattenpolo
Gruppspel, herrar

03.30 Serbien-Italien
04.50 Ungern-Kanada
06.10 Montenegro-Australien
08.00 USA-Tyskland
09.20 Spanien-Kroatien
10.40 Kina-Kroatien

Volleyboll
Gruppspel, herrar
03.00 Bulgarien-Venezuela
06.00 Tyskland-Brasilien
06.30 Polen-Ryssland
08.30 Egypten-Serbien
14.00 Kina-Italien
16.00 Japan-USA

Beachvolley
04.00.05.50 Kvartsfinaler, herr
14.00-15.50 Kvartsfinaler, herr

Tisdag 19/8
Radiosporten sänder kl. 03.03-07.00 och 10.03-17.00

Baseboll
Grpspel
04.30 Holland-Kanada
05.30 Sydkorea-Kuba
12.00 Japan-Kina
13.00 USA-Taiwan

Basket
Kvartsfinaler, damer
08.30 B2-A3
10.45 A1-B4
14.00 A2-B3
16.15 B1-A4

Bordtennis
04.00 Singel, 1:a omg, herr
07.00 Singel, 1:a omg, dam
08.00 Singel, 1:a omg, herr
09.00 Singel, 1:a omg, dam
10.00 Singel, 1:a omg, herr
12.00 Singel, 1:a omg, dam
13.00 Singel, 1:a omg, herr
14.00 Singel, 1:a omg, dam
15.00 Singel, 1:a omg, herr

Boxning
13.00 48 kg kvartsfinaler
14.00 60 kg kvartsfinaler
15.00 81 kg kvartsfinaler

Brottning
Fri stil, herr

03.30 55 kg, kval
03.30 60 kg, kval
04.30 55 kg, utslagningsomg.
04.30 60 kg, utslagningsomg.
10.00 55 kg, återkval
10.00 60 kg, återkval
11.00 55 kg, bronsmatch I
11.10 55 kg, bronsmatch II
11.20 55 kg, final
11.55 60 kg, bronsmatch I
12.05 60 kg, bronsmatch II
12.15 60 kg, final

Cykel
10.30-13.50 Velodrom

Fotboll
Semifinaler, herrar
12.00 Kv II-Kv IV
15.00 Kv I-Kv III

Friidrott
03.00 Spjut, kval, dam
03.40 Längdhopp, kval, dam
04.00 1 500 m, kval, dam
04.30 Spjut, kval, dam
04.40 200 m, kval, dam
13.00 200 m, kvartsfinal, dam
13.10 Höjdhopp, final, herr
13.35 5 000 m, kval, dam
14.45 110 m häck, kvartsfinal, herr
15.00 Diskus, final, herr
15.25 200 m, semifinal, herr
15.40 400 m, semifinal, herr
16.10 400 m, final, dam
16.30 100 m häck, final, dam
16.50 1 500 m, final, herr

Gymnastik
12.00 Barr, final, herr
12.45 Bom, final, dam
13.30 Räck, final, herr
14.25 trampolin, final, herr

Handboll
Kvartsfinaler, damer

06.00 1A-4B
08.15 3B-2A
12.00 3A-2B
14.15 1B-4A

Kanot
Försök

09.30 K1 500 m, herr
10.10 C1 500 m, herr
10.40 K1 500 m, dam
11.10 K2 500, herr
11.40 C2 500 m, herr
12.00 K2 500 m, dam

Konstsim
09.00 Par, fria programmet, kval, dam

Landhockey
Gruppspel, herrar

02.30 Holland-Pakistan
04.30 Tyskland-Nya Zeeland
12.00 Kanada-Sydafrika
12.30 Korea-Spanien
14.30 Australien-Storbritannien
15.00 Kina-Belgien

Ridsport
13.15 Dressyr, grand prix kür, final

Segling
07.00 Laser, final, herr
07.00 Laser radial, final, dam
07.00 Tornado, race 7&8, dam/herr
07.00 Starbåt, race 7&8, herr

Simhopp
04.00 3 m semifinal, herr
14.30 3 m final, herr

Triathlon
04.00 Final, herr

Tyngdlyftning
09.30 +150 kg, grp B, herr
13.00 +150 kg, final, herr

Vattenpolo
Damer

07.00 3A/2B-2A/3B, platserna 5-6
08.20 1A-3A/2B, semifinal
09.40 1B-2A/3B, semifinal

Volleyboll
04.00-07.30 Kvartsfinaler, damer
14.00-17.30 Kvartsfinaler, damer

Beachvolley
03.00-05.00 Semifinaler, damer

Onsdag 20/8
Radiosporten sänder kl. 03.03-07.00 och 10.03-17.00

Baseboll
Gruppspel
04.30 Kuba-Kina
05.30 Holland-Sydkorea
12.00 Kanada-Taiwan
13.00 Japan-USA

Basket
Kvartsfinal, herrar

08.30 B2-A3
10.45 A1-B4
14.00 A2-B3
16.15 B1-A4

Bordtennis
Singel
04.00 2:a omg, dam
06.00 2:a omg, herr
07.00 2:a omg, dam
08.00 2:a omg, herr
10.00 3:e omg, dam
12.00 3:e omg, dam
13.00 2:a omg, herr
14.00 3:e omg, dam
16.00 2:a omg, herr

Boxning
Kvartsfinaler

13.00 51 kg
14.00 75 kg

Brottning
Fri stil, herr

03.30 66 kg, kval 
03.30 74 kg, kval
04.30 66 kg, utslagningsomg.
04.30 74 kg, utslagningsomg.
10.00 66 kg, återkval
10.00 74 kg, återkval
11.00 66 kg, bronsmatch I
11.10 66 kg, bronsmatch II
11.20 66 kg, final
11.55 74 kg, bronsmatch I
12.05 74 kg, bronsmatch II
12.15 74 kg, final

Cykel
03.00-07.00 BMX, dam/herr

Friidrott
13.00 800 m, kval, dam
13.20 Slägga, final, dam
14.15 5 000 m, kval, herr
14.40 Stavhopp, kval, herr
15.30 110 m häck, semifinal, herr
15.55 200 m, semifinal, dam
16.20 200 m, final, herr
16.35 400 m häck, final, dam

Gymnastik
08.00 Uppvisning

Handboll
Kvartsfinaler, herrar
06.00 1A-4B
08.15 3B-2A
12.00 3A-2B
14.15 1B-4A

Kanot
Semifinaler

09.30 K1 1 000 m, herr
09.50 C1 1 000 m, herr
10.10 K4 500 m, dam
10.20 K2 1 000 m, herr
10.30 C2 1 000 m, herr
10.40 K4 1 000m, herr

Konstsim
09.00 Par, fria programmet, final, dam

Landhockey
Damer

02.30 Plats 9-10
05.00 Plats 7-8
12.00 Semifinal
14.30 Semifinal

Segling
07.00 RS:X, final, dam/herr 
07.00 Tornado, race 9&10, herr
07.00 Starbåt, race 9&10, herr

Simhopp
13.00 10 m, kval, dam

Simning
Öppet vatten

03.00 10 km, final, dam

Softboll
03.30 Semifinal
06.00 Semifinal
11.00 Bronsmatch

Taekwondo
03.00 -49 kg, kval, dam
05.00 -58 kg, kval, herr
09.00 -49 kg, kvartsfinaler, dam
10.00 -58 kg, kvartsfinaler, herr
11.00 -49 kg, semifinaler, dam
11.30 -58 kg, semifinaler, herr
12.00 -49 kg, återkval, omg I, dam
12.30 -58 kg, återkval, omg I, herr
13.00 -49 kg, återkval, omg II, dam
13.30 -58 kg, återkval, omg II, herr
14.00 -49 kg, bronsmatch, dam
14.15 -58 kg, bronsmatch, herr
14.30 -49 kg, final, dam
14.45 -58 kg, final, herr

Vattenpolo
Kvartsfinaler, herrar

03.30 6A-5B
04.50 5A-6B
10.00 3A-2B
11.20 2A-3B

Volleyboll
04.00-07.30 Kvartsfinaler, herrar
14.00-17.30 Kvartsfinaler, herrar

Beachvolley
03.00-04.50 Semifinaler, herrar

Torsdag 21/8
Radiosporten sänder kl. 03.03-07.00 och 10.03-17.00

Basket
Semifinal, damer

14.00 B2/A3-A1/B4 
16.15 A2/B3-B1/A4

Bordtennis
04.00 Singel, 4:e omg, dam
06.00 Singel, 3:e omg, herr
12.00 Singel, kvartsfinaler, dam
14.00 Singel, 4:e omg, herr

Brottning
Fri stil, herr

03.30 84 kg, kval
03.30 96 kg, kval
03.30 120 kg, kval
04.30 84 kg, utslagningsomg.
04.30 96 kg, utslagningsomg.
04.30 120 kg, utslagningsomg.
10.00 84 kg, återkval
10.00 96 kg, återkval
10.00 120 kg, återkval
11.00 84 kg, bronsmatch I
11.10 84 kg, bronsmatch II
11.20 84 kg, final
11.55 96 kg, bronsmatch I
12.05 96 kg, bronsmatch II
12.15 96 kg, final
12.50 120 kg, bronsmatch I
13.00 120 kg, bronsmatch II
13.10 120 kg, final

Cykel
03.00-05.40 BMX, dam/herr

Fotboll
12.00 Match om 3:e pris, dam
15.00 Final, dam

Friidrott
03.00 20 km gång, final, dam
03.10 Spjut, kval, herr
03.20 100 m, tiokamp, herr 
03.50 Höjdhopp, kval, dam
04.30 Längdhopp, tiokamp, herr
04.40 Spjut, kval, herr
06.20 Kula, tiokamp, herr
13.00 1 500 m, semifinal, dam
13.10 Höjd, tiokamp, herr 
13.20 Spjut, final, dam
13.30 200 m, final, dam
13.50 800 m, semifinal, herr
14.20 Trestegsfinal, herr
14.20 4x100 m, kval, herr
14.55 4x100 m, kval, dam
15.20 400 m, final, herr
15.45 110 m häck, final, herrar
16.00 400 m, tiokamp, herr

Gymnastik
12.00 Individuellt, kval, dam
14.50 Trupp, kval, dam

Handboll
Damer

06.00 Förlorarna 1A/4B-3A/2B, plats 5-8
08.15 Förlorarna 3B/2A-1B/4A, plats 5-8
12.00 Segrarna 1A/4B-3A/2B, semifinal
14.15 Segrarna 3B/2A-1B/4A, semifinal

Kanot
Semifinaler

09.30 K1 500 m, herr
10.00 C1 500 m, herr
10.20 K1 500 m, dam
10.40 K2 500 m, herr
11.00 C2 500 m, herr
11.10 K2 500 m, dam

Landhockey
Herrar

02.30 Plats 9-10
05.00 Plats 7-8
12.00 Semifinal
14.30 Semifinal

Modern femkamp
Herr

02.30 Skytte
04.00 Fäktning
08.30 Simning
11.00 Hoppning
14.00 Terräng

Ridsport
13.15 Hoppning, final, omg. ett, ind.
16.00 Hoppning, final, omg. två, ind.

Segling
07.00 Tornado, final, dam/herr
07.00 Starbåt, final, herr

Simhopp
04.00 10 m, semifinal, dam
14.00 10 m, final, dam

Simning
Öppet vatten

03.00 10 km final, herrar

Softboll
12.30 Final

Taekwondo
03.00 -57 kg, kval, dam
05.00 -68 kg, kval, herr
09.00 -57 kg, kvartsfinaler, dam
10.00 -68 kg, kvartsfinaler, herr
11.00 -57 kg, semifinaler, dam
11.30 -68 kg, semifinaler, herr
12.00 -57 kg, återkval omg. I, dam
12.30 -68 kg, återkval omg. I, herr
13.00 -57 kg, återkval omg. II, dam 
13.30 -68 kg, återkval omg. II, herr
14.00 -57 kg, bronsmatch
14.15 -68 kg, bronsmatch
14.30 -57 kg, final
14.45 -68 kg, final

Vattenpolo
11.00 Bronsmatch, dam
12.00 Final, dam

Volleyboll
06.30 Semifinal, dam
14.00 Semifinal, dam

Beachvolley
03.00 Bronsmatch, dam
05.00 Final, dam

Fredag 22/8
Radiosporten sänder kl. 09.25-09.40 och 10:03-16.30

Baseboll
04.30 Semifinal, herr
12.00 Semifinal, herr

Basket
14.00 Semifinal, herr
16.15 Semifinal, herr

Bordtennis
04.00 Singel, semifinaler, dam
07.30 Singel, kvartsfinaler, herr
13.30 Singel, bronsmatch, dam
14.30 Singel, final, dam

Boxning
07.30 51 kg Semifinaler
08.00 57 kg Semifinaler
08.30 64 kg Semifinaler
09.00 75 kg Semifinaler
09.30 91 kg Semifinaler
13.00 48 kg Semifinaler
13.30 54 kg Semifinaler
14.00 60 kg Semifinaler
14.30 69 kg Semifinaler
15.00 81 kg Semifinaler
15.30 +91 kg Semifinaler

Cykel
09.00 Mountainbike, final,dam

Fotboll
13.00 Bronsmatch, herr

Friidrott
01.30 50 km gång, final, herr
03.00 110 m häck, tiokamp, herr
04.05 Diskus, tiokamp grp A, herr
05.25 Diskus, tiokamp grp B, herr
07.00 Stavhopp, tiokamp, herr 
13.00 Spjut, tiokamp, herr
13.20 Längdhopp, final, dam
13.40 4x400 m, kval, dam
13.55 Stavhopp, final, herr
14.10 4x400 m, kval, herr
14.15 Spjut, tiokamp, herr
14.40 5 000 m, final, dam
15.15 4x100 m, final, dam
15.40 1 500 m, tiokamp, herr 
16.10 4x100 m, final, herr

Gymnastik
12.00 Individuellt, kval, dam
14.50 Trupp, kval, dam

Handboll
06.00 Placeringsmatch, plats 5-8
08.15 Placeringsmatch, plats 5-8
12.00 Semifinal
14.15 Semifinal

Kanot
Finaler
09.30 K1 1 000 m, herr
09.45 C1 1 000 m, herr
10.20 K4 500, dam
10.35 K2 1 000 m, herr
11.05 C2 1 000 m, herr
11.20 K4 1 000 m, herr

Konstsim
09.00 Lag, teknikprogrammet, kval, dam

Landhockey
Damer

02.30 Plats 11-12
05.00 Plats 5-6
12.00 Bronsmatch
14.30 Final

Modern femkamp
Damer

02.30 Skytte
04.00 Fäktning
08.30 Simning
11.00 Hoppning
14.00 Terräng

Simhopp
13.00 10 m, försök, herr

Simning
09.00-09.45 Konstsim, damer

Taekwondo
03.00 -67 kg, kval, dam
05.00 -80 kg, kval, herr
09.00 -67 kg, kvartsfinaler, dam
10.00 -80 kg, kvartsfinaler, herr
11.00 -67 kg, semifinaler, dam
11.30 -80 kg, semifinaler, herr
12.00 -67 kg, återkval omg. I, dam
12.30 -80 kg, återkval omg. I, herr
13.00 -67 kg, återkval omg. II, dam
13.30 -80 kg, återkval omg. II, herr
14.00 -67 kg, bronsmatch, dam
14.15 -80 kg, bronsmatch, herr
14.30 -67 kg, final, dam
14.45 -80 kg, final, herr

Vattenpolo
Herrar

03.30 Placeringsmatch, plats 11-12
04.50 Placeringsmatch, plats 5-8
11.00 Placeringsmatch, plats 5-8
12.20 Semifinal
13.40 Semifinal

Volleyboll
06.30 Semifinal, herr
14.00 Semifinal, herr

Beachvolley
03.00 Bronsmatch, herr
05.00 Final, herr