Fullständigt OS-tävlingsprogram 16-17/8

Lördag 16/8
Radiosporten sänder kl. 03.03-07.00 och 11.03-18.00.

Badminton
04.00 Singel, bronsmatch, dam
04.00 Dubbel, bronsmatch, herr
04.00 Singel, final, dam
12.30 Mixed, semifinaler, dam/herr
12.30 Singel, bronsmatch, herr
12.30 Dubbel, final, herr 

Baseboll
Gruppspel
04.30 USA-Kanada
05.30 Kuba-Taiwan
12.00 Kina-Holland
13.00 Japan-Sydkorea

Basket
Grpspel, herr
03.00 XXX-Angola
05.15 Ryssland-Australien
08.30 XXX-Litauen
10.45 Iran-Argentina
14.00 Kina-XXX
16.15 Spanien-USA

Bordtennis
Lag

04.00 Bronsplayoff, 2:a omg, dam
08.30 Semifinal I, herr
13.30 Semifinal II, herr

Boxning
1:a omg.

07.30 51 kg
09.30 75 kg 
13.00 48 kg 
15.00 75 kg 

Brottning
Dam
03.30 48 kg & 55 kg, kval
04.00 48 kg & 55 kg, utslagningsomg.
10.00 48 kg & 55 kg, återkval
10.30 48 kg, bronsmatch I
10.40 48 kg, bronsmatch II
10.50 48 kg, final
11.25 55 kg, bronsmatch I
11.35 55 kg, bronsmatch II
11.45 55 kg, final

Cykel
10.30-14.00 Velodrom

Fotboll
Kvartsfinaler, herr

12.00 1C-2D
12.00 1D-2C
15.00 1A-2B
15.00 1B-2A

Friidrott
03.00 20 km gång, final, herr
03.10 Kula, kval, dam
03.20 3 000 m hinder, försök, herr
03.50 Längdhopp, sjukamp, dam
04.10 Stavhopp, kval, dam
04.40 Diskus, kval grp A, herr
04.50 100 m, försök, dam
06.05 Diskus, kval grp B, herr
06.10 400 m, försök, dam
13.00 Spjut, sjukamp grp A, dam
13.30 800 m, semi, dam
14.00 Längdhopp, kval, herr
14.05 100 m, semi, herr
14.10 Spjut, sjukamp grp B, dam
14.35 100 m, kvartsfinaler, dam
15.10 Kula, final, dam
15.15 400 m häck, semi, herr
15.45 800 m, sjukamp, dam
16.30 100 m, final, herr

Fäktning
Florett, lag, dam

03.00 1:a omg.
05.00 Kvartsfinaler
06.30 Platserna 5-8
08.00 Semifinaler
09.30 Platserna 5-8
12.00 Bronsmatch
13.30 Final

Gymnastik
05.00 1:a omg, kval, dam
05.40 2:a omg, kval, dam
06.15 1:a omg, kval, herr
06.55 2:a omg, kval, herr

Handboll
Grpspel, herr

03.00 Brasilien-Kina
04.45 Egypten-Korea
08.00 Frankrike-Spanien
09.45 Ryssland-Tyskland
13.00 Kroatien-Polen
14.45 Danmark-Island

Landhockey
Grpspel, dam
02.30 Nya Zeeland-USA
04.30 Australien-Holland
12.00 Tyskland-Argentina
12.30 Korea-Kina
14.30 Storbritannien-Japan
15.00 Spanien-Sydafrika

Ridsport
13.15 Ind, dressyr, Grand prix special

Rodd
Dubbelsculler, lättvikt

08.00 D-final, herr
08.10 C-final, dam
08.20 C-final, herr
08.30 B-final, dam
08.40 B-final, herr
08.50 Fyra utan styrman, lättvikt, B-final, herr
09.00 Scullerfyra, B-final, dam
09.10 Scullerfyra, B-final, herr
09.20 Åtta med styrman, B-final, herr
09.30 Singelsculler, final, dam
09.50 Singelsculler, final, herr
10.10 Tvåa utan styrman, final, dam
10.30 Tvåa utan styrman, final, herr
10.50 Dubbelsculler, final, dam
11.10 Dubbelsculler, final, herr
11.30 Fyra utan styrman, final, herr

Segling
07.00 Finnjolle, final, herr & Yngling, final, dam
07.00 RS:X, race 7&8, herr/dam 
07.00 Laser, race 7&8, herr & Laser radial, race 7&8, dam
07.00 470, race 9&10, herr/dam
07.00 Tornado, race 3&4, dam/herr
07.00 Starbåt, race 3&4, herr

Simhopp
14.00 3 m svikt, semifinal, dam

Simning
04.00 200 m rygg, final, dam
04.05 100 m fjäril, final, herr
04.15 800 m fritt, final, dam
04.35 50 m fritt, final, herr
04.50 50 m fritt, semi, dam

Skytte
03.00 25 m snabbpistol, kval, herr
03.00 Skeet, kval, herr
06.00 25 m snabbpistol, final, herr
09.00 Skeet, final, herr

Softboll
Grpspel

03.30 Japan-Kina
06.00 USA-Taiwan
11.00 Holland-Australien
13.30 Venezuela-Kanada

Tennis
10.00 Singel, bronsmatch, herr
10.00 Singel, bronsmatch, dam
10.00 Singel, final, dam
10.00 Dubbel, final, herr
10.00 Dubbel, bronsmatch, dam

Tyngdlyftning
13.00 +75 kg, final, dam

Vattenpolo
Grpspel, herrar

03.30 Tyskland-Italien
04.50 Kanada-Grekland
06.10 Kroatien-USA
08.00 Spanien-Montenegro
09.20 Australien-Ungern
10.40 Serbien-Kina

Volleyboll
Grpspel, herr

04.00 USA-Kina
06.00 Ryssland-Egypten
06.30 Serbien-Tyskland
08.30 Italien-Bulgarien
14.00 Brasilien-Polen
15.00 Venezuela-Japan

Beachvolley
03.00-07.00, Åttondelsfinaler, dam/herr
12.00-16.00, Åttondelsfinaler, dam/herr

Söndag 17/8
Radiosporten sänder kl. 03.03-07.00 och 11.33-20.00

Badminton
12.30 Mixed, bronsmatch, dam/herr
12.30 Mixed, final, dam/herr
12.30 Singel, final, herrar

Basket
Grpspel, damer

03.00 XXX-Mali
05.15 Australien-Ryssland
08.30 XXX-Korea
10.45 XXX-XXX
14.00 XXX-Kina
16.15 Nya Zeeland-USA

Bordtennis
Lag

04.00 Bronsplayoff, 2:a omg, herr
08.30 Bronsmatch, dam
13.30 Final, dam

Boxning
Kvartsfinaler

13.00 64 kg
14.00 69 kg
15.00 91 kg

Brottning
Fri stil, dam

03.30 63 kg & 72 kg,  kval
04.00 63 kg & 72 kg, utslagningsomg.
10.00 63 kg & 72 kg, återkval
10.30 63 kg, bronsmatch I
10.40 63 kg, bronsmatch II
10.50 63 kg, final
11.25 72 kg, bronsmatch I
11.35 72 kg, bronsmatch II
11.45 72 kg, final

Cykel
04.00-13.15 Velodrom

Friidrott
01.30 Maraton, dam
13.00 100 m häck, försök, dam
13.10 Slägga, final, herr
13.45 100 m semi, dam
14.10 400 m häck, försök, dam
14.20 Höjd, kval, herr
15.00 400 m semi, dam
15.30 3 000 m hinder, final, dam
15.35 Tresteg, final, dam
15.55 1 500 m semi, herr
16.30 100 m, final, dam
16.45 10 000 m final, herr

Fäktning
Sabel, lag, herr
03.30 1:a omg.
05.00 Kvartsfinaler
06.10 Platserna 5-8
07.10 Semifinaler
08.20 Platserna 5-8
12.00 Bronsmatch
14.10 Final

Gymnastik
12.00 Fristående, final, herr
12.40 Hopp, final, dam
13.30 Bygelhäst, final, herr
14.15 Fristående, final, dam

Handboll
Gruppspel, damer
03.00 Sverige-Brasilien
04.45 Angola-Kazakstan
08.00 Norge-Rumänien
09.45 Frankrike-Kina
13.00 Ryssland-Tyskland
14.45 Ungern-Sydkorea

Landhockey
Grpspel, herrar

02.30 Storbritannien-Kanada
04.30 Korea-Belgien
12.00 Pakistan-Sydafrika
12.30 Nya Zeeland-Kina
14.30 Australien-Holland
15.00 Tyskland-Spanien

Ridsport
13.15 Hoppning, lag, final omg. ett

Rodd
09.30 Dubbelsculler, lättvikt, final, dam
09.50 Dubbelsculler, lättvikt, final, herr
10.10 Fyra utan styrman, lättvikt, final, herr
10.30 Scullerfyra, final, dam
10.50 Scullerfyra, final, herr
11.10 Åtta med styrman, final, dam
11.30 Åtta med styrman, final, herr

Segling
07.00 49:er, final, dam/herr
07.00 Laser, race 9&10, herr
07.00 Laser radial, race 9&10, dam
07.00 Tornado, race 5&6, dam/herr
07.00 Starbåt, race 5&6, herr

Simhopp
14.30 3 m svikt, final, dam

Simning
04.00 50 m fritt, final, dam
04.05 1 500 m fritt, final, herr
04.35 4x100 m medley, final, dam
04.55 4x100 m medley, final, herr

Skytte
03.00 50 m gevär 3x40, kval, herr
07.30 50 m gevär 3x40, final, herr

Softboll
Grpspel, damer

03.30 Taiwan-Kina
06.00 Japan-Venezuela
11.00 Australien-Kanada
13.30 USA-Holland

Tennis
10.00 Singel, final, herr
10.00 Dubbel, final, damer

Tyngdlyftning
09.30 94 kg, grp B, herr
13.00 94 kg, final, herr

Vattenpolo
07.00 Platserna 7-8, dam
08.20 Semi playoff, dam
09.40 Semi playoff, dam

Volleyboll
Grpspel, dam

04.00 Kazakstan-Algeriet
06.00 Kuba-Venezuela
06.30 Polen-USA
08.30 Italien-Brasilien
14.00 Kina-Japan
16.00 Ryssland-Serbien

Beachvolley
04.00-06.00 Kvartsfinaler, dam
14.00-16.00 Kvartsfinaler, dam


Radiosporten
radiosporten@sr.se

Grunden i vår journalistik är trovärdighet och opartiskhet. Sveriges Radio är oberoende i förhållande till politiska, religiösa, ekonomiska, offentliga och privata särintressen.
Du hittar dina sparade ljud i menyn under Min lista