Friidrott

Mohamed sexa i säsongsavslutningen

Det blev en sjätteplats med mersmak för hinderlöparen Mustafa Mohamed i säsongsavslutningen.

Peking-OS slutade i besvikelse för Mustafa Mohamed. Efter fjärdeplatsen på 3 000 meter hinder i VM i Osaka förra året hade han hoppats på mer. Men slutvarvet av hinderloppet blev en plåga och svensken slutade som totalt utpumpad tia i OS-finalen.

I Golden league-galan i Zürich kort därefter var känslan den samma. Men så lossnade det igen.

I GP-finalen i Stuttgart, säsongens sista tävling, slutade han sexa, bara drygt en och en halv sekund från andraplatsen på klart godkända 8.16,77.

Nästa säsongs stora mål är friidrotts-VM i Berlin i slutet av sommaren. Då hoppas Mustafa Mohamed på sin sjätte raka final i ett stort mästerskap – och att äntligen få till det i medaljjakten efter två fjärdeplatser som bästa finalresultat.

För att nå dit fortsätter han på en inslagna vägen, ett upplägg som lustigt nog inte innebär särskilt många hinderlopp under den första halvan av säsongen.

Han kommer heller inte att unna sig någon längre ledighet. I stället blickar han framåt mot december, då han har ett silver från i fjol att försvara vid terräng-EM.

Resultat friidrott Stuttgart GP-final

Herrar
200 m
1) Stéphane Buckland, Mauritius, 20,57, 2) Paul Hession, Irland, 20,58, 3) Brendan Christian, Antigua och Barbuda, 20,61, 4) Christopher Williams, Jamaica, 20,66, 5) Rodney Martin, USA, 20,66, 6) Brian Dzingai, Zimbabwe, 20,88, 7) Marlon Devonish, Storbritannien, 21,02, 8) Joel Brown, USA, 21,23.

1 500 m
1) Haron Keitany, Kenya, 3.37,92, 2) Asbel Kipruto Kiprop, do, 3.37,93, 3) Nicholas Willis, Nya Zeeland, 3.38,22, 4) Gideon Gathimba, Kenya, 3.38,35, 5) Yusuf Saad Kamel, Bahrain, 3.38,50, 6) Bernard Lagat, USA, 3.38,79, 7) Belal Mansoor Ali, Bahrain, 3.39,62, 8) Mohamed Moustaoui, Marocko, 3.39,90, 9) Abdalaati Iguider, do, 3.41,70, 10) Nicholas Kemboi, Kenya, 3.43,91.

5 000 m
1) Edwin Cheruiyot Soi, Kenya, 13.22,81, 2) Moses Ndiema Kipsiro, Uganda, 13.23,02, 3) Micah Kogo, Kenya, 13.23,37, 4) Mark Kosgei Kiptoo, do, 13.23,73, 5) Eliud Kipchoge, do, 13.24,13, 6) Tariku Bekele, Etiopien, 13.24,75, 7) Silas Kipruto, Kenya, 13.25,21, 8) Boniface Toroitich Kiprop, Uganda, 13.36,33, 9) Bernard Kiprop Kipyego, Kenya, 13.41,43, 10) Moses Ndiema Masai, do, 13.46,04.

110 m häck
1) David Oliver, USA, 13,22, 2) Petr Svoboda, Tjeckien, 13,33, 3) Ryan Wilson, USA, 13,54, 4) Aries Merritt, do, 13,56, 5) Marcel van der Westen, Holland, 13,57, 6) Tyrone Akins, USA, 13,62, 7) Andrew Turner, Storbritannien, 13,68, 8) Joel Brown, USA, 13,81.

3 000 m hinder
1) Paul Kipsiele Koech, Kenya, 8.05,35, 2) Ezekiel Kemboi, do, 8.15,32, 3) Richard Kipkemboi Mateelong, do, 8.16,05, 4) Tareq Mubarak Taher, Bahrain, 8.16,27, 5) Benjamin Kiplagat, Uganda, 8.16,58, 6) Mustafa Mohamed, Sverige, 8.16,77, 7) Bouabdellah Tahri, Frankrike, 8.18,28, 8) Michael Kipyego, Kenya, 8.24,77, 9) Brimin Kiprop Kipruto, do, 8.29,11, 10) Wesley Kiprotich, do, 8.30,66, 11) Collins Kosgei, do, 8.35,04.

Längd
1) Fabrice Lapierre, Australien, 8,14, 2) Hussein Taher Al-Sabee, Saudiarabien, 8,13, 3) Mohamed Salman Al Khuwalidi, do, 8,04, 4) Luis Felipe Méliz, Spanien, 8,03, 5) Sebastian Bayer, Tyskland, 8,00, 6) Miguel Pate, USA, 7,99, 7) Ndiss Kaba Badji, Senegal, 7,76, 8) Nils Winter, Tyskland, 7,54.

Stav
1) Derek Miles, USA, 5,80, 2) Brad Walker, do, 5,70, 3) Makxim Mazuryk, Ukraina, 5,60, 4) Jevgenij Lukjanenko, Ryssland, och Alexander Straub, Tyskland, båda 5,60, 6) Fabian Schulze, do, 5,40.

Slägga
1) Primoz Kozmus, Slovenien, 79,99, 2) Krisztián Pars, Ungern, 79,37, 3) Koji Murofushi, Japan, 78,99, 4) Szymon Ziólkowski, Polen, 75,33, 5) Ali Mohamed Al-Zinkawi, Kuwait, 74,19, 6) Marco Lingua, Italien, 73,59, 7) Artem Rubanko, Ukraina, 65,63, 8) Miloslav Konopka, Slovakien, 49,76.

Spjut
1) Vadims Vasilevskis, Lettland, 86,65, 2) Andreas Thorkildsen, Norge, 83,77, 3) Tero Pitkämäki, Finland, 81,64, 4) Eriks Rags, Lettland, 80,78, 5) Tero Järvenpää, Finland, 79,96, 6) Ainars Kovals, Lettland, 79,57, 7) Alexander Vieweg, Tyskland, 74,65, 8) Tom Goyvaerts, Belgien, 73,47.

Damer

100 m
1) Shelly-Ann Fraser, Jamaica, 10,94, 2) Kerron Stewart, do, 11,06, 3) Marshevet Hooker, USA, 11,06, 4) Carmelita Jeter, do, 11,21, 5) Torri Edwards, do, 11,22, 6) Lauryn Williams, do, 11,22, 7) Chandra Sturrup, Bahamas, 11,23, 8) Debbie Ferguson-McKenzie, do, 11,25.

400 m
1) Sanya Richards, USA, 50,41, 2) Christine Ohuruogu, Storbritannien, 50,83, 3) Novlene Williams, Jamaica, 51,30, 4) Amantle Montsho, Botswana, 51,54, 5) Shericka Williams, Jamaica, 51,55, 6) Mary Wineberg, USA, 51,65, 7) Tatjana Firova, Ryssland, 51,85, 8) Shereefa Lloyd, Jamaica, 51,86.

800 m
1) Pamela Jelimo, Kenya, 1.56,23, 2) Janeth Jepkosgei, do, 1.58,41, 3) Marilyn Okoro, Storbritannien, 1.58,64, 4) Kenia Sinclair, Jamaica, 1.58,85, 5) Lucia Klocová, Slovakien, 2.00,05, 6) Elisa Cusma Piccione, Italien, 2.00,12, 7) Jennifer Meadows, Storbritannien, 2.00,80, 8) Julija Krevsun, Ukraina, 2.04,44.

3 000 m
1) Meseret Defar, Etiopien, 8.43,60, 2) Vivian Cheruiyot, Kenya, 8.44,64, 3) Jane Kiptoo, do, 8.47,65, 4) Zakia Mrisho Mohamed, Tanzania, 8.49,41, 5) Linet Chepkwemoi Masai, Kenya, 8.49,66, 6) Sylvia Jebiwott Kibet, do, 8.50,55, 7) Stephanie Twell, Storbritannien, 8.50,89, 8) Wude Ayalew, Etiopien, 8.52,99, 9) Laura Kenney, Storbritannien, 8.59,73, 10) Viola Kibiwot, Kenya, 9.04,20, 11) Sara Slattery, USA, 9.16,24.

400 m häck
1) Melaine Walker, Jamaica, 54,06, 2) Anastasija Rabtjenjuk, Ukraina, 54,92, 3) Tiffany Williams, USA, 55,16, 4) Jevgenija Isakova, Ryssland, 55,23, 5) Sheena Tosta, USA, 55,33, 6) Anna Jesien, Polen, 55,44, 7) Christine Spence, USA, 58,15, 8) Tasha Danvers, Storbritannien, 58,40.

Höjd
1) Blanka Vlasic, Kroatien, 2,01, 2) Anna Tjitjerova, Ryssland, 1,99, 3) Tia Hellebaut, Belgien, 1,97, 4) Ariane Friedrich, Tyskland, 1,97, 5) Chaunté Howard, USA, 1,97, 6) Marina Aitova, Kazakstan, 1,94, 6) Jelena Slesarenko, Ryssland, och Ruth Beitia, Spanien, 1,94.

Tresteg
1) Anna Pyatych, Ryssland, 14,78, 2) Tatjana Lebedeva, Ryssland, 14,63, 3) Marija Sestak, Slovenien, 14,63, 4) Francoise Mbango Etone, Kamerun, 14,50, 5) Oksana Udmurtova, Ryssland, 14,46, 6) Olha Saladuha, Ukraina, 14,40, 7) Dana Veldáková, Slovakien, 13,89, 8) Gisele de Oliveira, Brasilien, 13,55.

Kula
1) Valerie Vili, Nya Zeeland, 19,69, 2) Nadine Kleinert, Tyskland, 19,42, 3) Misleydis González, Kuba, 18,55, 4) Cleopatra Borel-Brown, Trinidad och Tobago, 18,50, 5) Christina Schwanitz, Tyskland, 18,19, 6) Elizabeth Wanless, USA, 17,72, 7) Kristin Heaston, USA, 16,87, 8) Anca Heltne, Rumänien, 16,60.

Diskus
1) Yarelis Barrios, Kuba, 64,88, 2) Nicoleta Grasu, Rumänien, 62,48, 3) Stephanie Brown-Trafton, USA, 62,23, 4) Vera Pospísilová-Cechlová, Tjeckien, 58,72, 5) Anna Söderberg, Sverige, 57,40, 6) Aretha Thurmond, USA, 56,99, 7) Becky Breisch, do, 53.92.

Radiosporten/TT
radiosporten@sr.se