Friidrott: resultat från USAs OS-kval

Resultaten från USAs OS-kval i friidrott som avgörs i Sacramento, Kalifornien.

Resultat, herrar (9–15 juli)
100 meter
1. Maurice Greene 9,91 sek.
2. Justin Gatlin 9,92 sek.
3. Shawn Crawford 9,93 sek.
4. Coby Miller 9,99 sek. (med i stafettlaget)

400 meter
1. Jeremy Wariner 44,37 sek.
2. Otis Harris 44,67 sek.
3. Derrick Brew 44,69 sek.
4. Darold Williamson 44,70 sek.

800 meter
1. Jonathan Johnson 1,44,77 min.
2. Khadevis Robinson 1,44,91 min.
3. Derrick Peterson 1,45,08 min. 

10000 meter
1. Meb Keflezighi 27,36,49 min.
2. Abdi Abdirahman 27,55,00 min.
3. Daniel Browne 28,07,47 min.

400 meter häck
1. James Carter 47,68 sek.
2. Angelo Taylor 48,03 sek. 
3. Bennie Brazell 48,05 sek. 

3000 meter hinder
1. Daniel Lincoln 8,15,02 min.
2. Anthoney Famiglietti 8,17,91 sek.
3. Robert Gary 8,19,46 sek. 

längd
1. Dwight Phillips 8,28 meter
2. Tony Allmond 8,10 meter
3. John Moffitt 8,07 meter

stav
1. Timothy Mack 5,90 meter
2. Toby Stevenson 5,85 meter
3. Derek Miles 5,80 meter

kula
1. Adam Nelson 21,64 meter
2. Reese Hoffa 21,14 meter
3. John Godina 21,08 meter

slägga
1. James Parker 77,58 meter
2. A.G. Kruger 76,02 meter
3. Travis Nutter 72,46 meter

Damer (9–15 juli)
100 meter
1. LaTasha Colander 10,97 sek.
2. Torri Edwards 11,02 sek.
3. Lauryn Williams 11,10 sek.
4. Gail Devers 11,11 sek. (med i stafettlaget)

800 meter
1. Jearl Miles-Clark 1,59,06 min. 
2. Nicole Teter 2,00,25 min.
3. Hazel Clark 2,00,37 min.

5000 meter
1. Shayne Culpepper 15,07,41 min. 
2. Marla Runyan 15,07,48 min.
3. Shalane Flanagan 15,10,52 min. 

400 meter häck
1. Sheena Johnson 52,95 sek. 
2. Brenda Taylor 53,36 sek. 
3. Lashinda Demus 53,43 sek. 

3000 meter hinder
1. Ann Gaffigan 9,39,35 min. 
2. Kathryn Andersen 9,45,52 min.
3. Carrie Messner 9,50,70 min.

längd
1. Marion Jones 7,11 meter
2. Grace Upshaw 6,83 meter
3. Akiba McKinney 6,57 meter

tresteg
1. Tiombe Hurd 14,45 meter
2. Shakeema Walker 14,06 meter
3. Vanitta Kinard 13,73 meter

diskus
1. Aretha Hill 63,55 meter
2. Stephanie Brown 61,90 meter
3. Seilala Sua 61,60 meter

Slägga
1. Erin Gilreath 70,42 meter
2. Anna Mahon 69,23 meter
3. Amber Campbell 65,98 meter

spjut
1. Kim Kreiner 55,65 meter
2. Sarah Malone 54,22 meter
3. Denise O’Connell 54,05 meter

sjukamp
1. Shelia Burrell 6194 poäng
2. Tiffany Lott-Hogan 6159 poäng
3. Michelle Perry 6126 poäng

Tävlingarna fortsätter fram till den 18 juli.

Radiosporten
radiosporten@sr.se

Grunden i vår journalistik är trovärdighet och opartiskhet. Sveriges Radio är oberoende i förhållande till politiska, religiösa, ekonomiska, offentliga och privata särintressen.
Du hittar dina sparade ljud i menyn under Min lista