Svenska simtruppen till OS klar

Efter det att SM-tävlingarna i Eriskdalsbadet avslutats på söndagen tog simlandslagets förbundskapten Hans Bergqvist ut truppen som ska representera Sverige i Aten-OS.

Den sista dagens simtävlingar bjöd på en del väntade segrare. Stefan Nystrand vann 50 meter frisim, Anna-Karin Kammerling vann 100 meter fjäril och Josefin Lillhage segrade på 400 meter frisim. Dessutom imponerade Lars Frölander med att simma på 52,42 sekunder på sin fjärilsdistans i medleylagkappen.

Svenska simtruppen till OS
Herrar:
Martin Gustafsson, Malmö, 100/200 m bröst
Stefan Nystrand, Södertörn, 50/100 m fritt, 4x100 m fritt
Erik Andersson, Trollhättan, 4x100 m fritt, ev. 100 m fjäril
Mattias Ohlin, Trelleborg, 4x100 m fritt
Petter Stymne, Neptun, 4x100 m fritt
Lars Frölander, Linköping, 4x100 m fritt
Eric la Fleur, Malmö, 4x100 m fritt

Damer:
Therese Alshammar, Neptun, 50 m fritt, 4x100 m fritt
Anna-Karin Kammerling, Sundsvall, 50 m fritt, 100 m fjäril, 4x100 m fritt
Josefin Lillhage, Väsby 100/200 m fritt, 4x100/4x200 m fritt
Johanna Sjöberg, Spårvägen 100 m fritt, 100 m fjäril, 4x100/4x200 m fritt
Ida Mattsson, Malmö 4x200 m fritt
Lotta Wänberg, Malmö 4x200 m fritt
Cathrin Carlzon, Södertörn 4x100 m fritt
Maria Östling, Södertörn 100 m bröst
Malin Svahnström, Väsby 4x200 m fritt

Resultat SM söndag 18 juli herrar
50 m fritt
1. Stefan Nystrand, Södertörn 22,65 sek.
2. Eric la Fleur, Malmö 23,03 sek.
3. David Nordenlilja, Mölndal 23,25 sek.

800 m fritt
1. Johan Claar, Jönköping 8.18,75 min. 
2. Hannes Kohnke, Malmö 8.19,14 min.
3. Fredrik Gustafsson, Malmö 8.23,66 min.

100 m bröst
1. Martin Gustavsson, Malmö 1.02,97 min. 
2. Christian Clausen, Trelleborg 1.04,01 min.
3. Jens Johansson, Sundsvall 1.04,09 min.

100 m rygg
1. Jens Petersson, Stockholm 57,74 sek. 
2. Johan Sunrydh, Kungsbacka 59,22 sek. 
3. Peter Segerlund, Stockholm, 59,55 sek. 

200 m fjäril
1. Jonatan Dahlberg, Neptun 2.03,85 min. 
2. Jesper Levander, Södertörn 2.06,57 min.
3. Johan Wilén, Väsby 2.09,04 min. 

4x100 m medley
1. Malmö (Eric la Fleur, Martin Gustavsson, Andreas Lentonsson, Jonas Persson) 3.47,19 min. 
2) Linköping (Marcus Piehl, Jakob Dorch, Lars Frölander, Hans Albrektsson) 3.49,54 min. 
3) Neptun (Tamas Bosnyak, Jonas Andersson, Johan Setterberg, Petter Stymne) 3.50,06 min.

Damer
100 m fritt
1. Johanna Sjöberg, Spårvägen 55,61 sek. 
2. Josefin Lillhage, Väsby 56,13 sek. 
3. Cathrin Carlzon, Södertörn 56,82 sek. 

400 m fritt
1. Josefin Lillhage, Väsby 4.16,27 min. 
2. Teresia Gimholt, Stenungsund 4.19,82 min. 
3. Lotta Wänberg, Malmö 4.20,09 min. 

100 m bröst
1. Maria Östling, Södertörn 1.09,76 min. 
2. Sara Larsson, Ludvika 1.12,07 min. 
3. Josefin Wede, Sydsim 1.12,17 min. 

200 m rygg
1. Erika Hegestig, Jönköping 2.18,85 min. 
2. Emma Wallin, Sundsvall 2.20,39 min. 
3) Lina Edlund, Jönköping 2.23,54 min. 

100 m fjäril
1. Anna-Karin Kammerling, Sundsvall 58,85 sek. 
2. Lena Hallander, Malmö 1.01,49 min. 
3. Jennie Lindh, Kalmar 1.02,98 min. 

400 m medley
1. Ann Berglund, Jönköping 4.53,90 min. 
2. Ida Sandin, Wisby 5.00,80 min. 
3. Linda Jönsson, Ystad, 5.02,36 min. 

4x100 m medley
1. Södertörn (Susannah Moonan, Maria Östling, Cathrin Carlzon, Cecilia Sjöholm) 4.15,67 min. 
2. Neptun (Therese Alshammar, Katarina Tour, Mikaela Laurén, Minna Ahonpää) 4.17,50 min. 
3) Malmö (Lisa Wänberg, Sanja Dizdarevic, Lena Hallander, Emma Holmquist) 4.17,70 min. 

Radiosporten
radiosporten@sr.se

Grunden i vår journalistik är trovärdighet och opartiskhet. Sveriges Radio är oberoende i förhållande till politiska, religiösa, ekonomiska, offentliga och privata särintressen.
Du hittar dina sparade ljud i menyn under Min lista