Friidrott: USA presenterade OS-trupp

Efter avslutade uttagningar presenterade idag USAs friidrottsförbund den preliminära truppen till Aten-OS. Truppen kan komma att ändras, bland annat för att en del av de aktiva är föremål för dopningsutredningar.

Exempelvis sprintern Torri Edwards som testats positivt för ett förbjudet preparat. Hon är kallad till förhör under måndagen och då kan en eventuell avstängning utdömas.
Truppen kan också komma att kompletteras i vissa grenar och på vissa distanser.

USAs friidrottstrupp till OS, herrar 
100 meter – Maurice Greene, Justin Gatlin, Shawn Crawford
200 meter – Shawn Crawford, Justin Gatlin, Bernard Williams
400 meter – Jeremy Wariner, Otis Harris, Derrick Brew
800 meter – Jonathan Johnson, Khadevis Robinson, Derrick Peteron
1500 meter – Alan Webb
10000 meter – Abdi Abdirahman, Dan Browne, Dathan Ritzenhein
maraton – Alan Culpepper, Meb Keflezighi, Dan Browne
110 meter häck – Terrence Trammell, Duane Ross, Allen Johnson
400 meter häck – James Carter, Angelo Taylor, Bennie Brazel
3000 meter hinder – Daniel Lincoln, Anthony Famiglietti, Robert Gary
20 km gång – Tim Seaman, John Nunn, Kevin Eastler
50 km gång – Curt Clausen, Philip Dunn
höjdhopp – Jamie Nieto, Matt Hemingway, Tora Harris
stavhopp – Tim Mack, Toby Stevenson, Derek Miles
längdhopp – Dwight Phillips, John Moffitt, Walter Davis
tresteg – Melvin Lister, Walter Davis, Kenta Bell
diskus – Jarred Rome, Ian Waltz, Casey Malon
kula – Adam Nelson, Reese Hoffa, John Godina
slägga – James Parker
spjut – Breaux Greer
tiokamp – Bryan Clay, Tom Pappas, Paul Terek
4x100 meter stafettlag – Maurice Greene, Justin Gatlin, Shawn Crawford, Coby Miller, Darvis Patton, John Capel
4x400 meter stafettlag – Jeremy Wariner, Otis Harris, Derrick Brew, Darold Williamson, Calvin Harrison, Andrew Rock

damer
100 meter – LaTasha Colander, Torri Edwards, Lauryn Williams
200 meter – Allyson Felix, Muna Lee, Torri Edwards
400 meter – Monique Hennagan, Sanya Richards, DeeDee Trotter
800 meter – Jearl Miles-Clark, Nicole Teter, Hazel Clark
5000 meter – Shayne Culpepper, Marla Runyan, Shalane Flanagan
10000 meter – Elva Dryer, Kate O’Neill
maraton – Colleen De Reuck, Deena Kastor, Jen Rhines
100 meter häck – Gail Devers, Joanna Hayes, Melissa Morrison
400 meter häck – Sheena Johnson, Brenda Taylor, LaShinda Demus
höjdhopp – Tisha Waller, Chaunte Howard, Amy Acuff
stavhopp – Stacy Dragila, Jillian Schwartz, Kellie Suttle
längdhopp – Marion Jones, Grace Upshaw
tresteg – Tiombe Hurd
diskus – Aretha Hill, Stephanie Brown, Seilala Sua
kula – Laura Gerraughty, Kristin Heaston
slägga – Erin Gilreath, Anna Mahon, Jackie Jeschelnig
spjut – Kim Kreiner
sjukamp – Shelia Burrell, Tiffany Lott-Hogan, Michelle Perr
4x100 meter stafettlag – LaTasha Colander, Torri Edwards, Lauryn Williams, Angela Williams, Consuella More, LaShaunta’e Moore
4x400 meter stafettlag – Monique Hennagan, Sanya Richards, DeeDee Trotter, Crystal Cox, Monique Henderson, Moushaumi Robinson

Radiosporten
radiosporten@sr.se

Grunden i vår journalistik är trovärdighet och opartiskhet. Sveriges Radio är oberoende i förhållande till politiska, religiösa, ekonomiska, offentliga och privata särintressen.
Du hittar dina sparade avsnitt i menyn under "Min lista".