friidrotts-em

Fakta: Tävlingsprogrammet för friidrotts-EM

Friidrotts-EM avgörs i Scandinavium, Göteborg, 28 februari-3 mars. Här är hela tidsprogrammet för tävlingen.

TORSDAG 28 FEBRUARI

19.00 M Kula / kval Leif Arrhenius, Niklas Arrhenius

FREDAG 1 MARS

10.00 K Femkamp / 60m häck Sofia Linde, Ellinore Hallin

10.05 K Längd / kval Erica Jarder

10.30 M 60m häck / försök Philip Nossmy, Alexander Brorsson, Filip Lööv

10.40 K Femkamp / höjd Sofia Linde, Ellinore Hallin

11.00 K 400m / försök Moa Hjelmer

11.30 K 60m häck / försök

11.40 M Tresteg / kval

12.02 M 400m / försök Felix Francois

12.35 M 3000m / försök Johan Hydén, Adil Bouafif

12.40 K Femkamp / kula Sofia Linde, Ellinore Hallin

17.00 M 60m / försök Odain Rose, Stefan Tärnhuvud, Tom Kling-Baptiste

17.01 K Femkamp / längd Sofia Linde, Ellinore Hallin

17.15 K Stav / kval Angelica Bengtsson, Malin Dahlström

17.40 K 800m / försök

17.45 M Höjd / kval

18.05 M 60m häck /semi Philip Nossmy, Alexander Brorsson, Filip Lööv

18.20 K 60m häck / semi

18.35 M 800m / försök Johan Rogestedt

18.40 K Tresteg / kval

18.45 M Kula / FINAL  ev. Leif Arrhenius, Niklas Arrhenius

19.05 K 1500m / försök Abeba Aregawi, Charlotte Schönbeck

19.30 K Femkamp / 800 m Sofia Linde, Ellinore Hallin

19.45 M 60m häck / FINAL Philip Nossmy, Alexander Brorsson, Filip Lööv

19.55 K 60m häck / FINAL

LÖRDAG 2 MARS

11.30 M Längd / kval Michel Tornéus, Andreas Otterling

11.35 M Stav / kval Alhaji Jeng, Melker Svärd Jacobsson

11.55 K Höjd / kval Ebba Jungmark, Ebba Green Tregaro, My Nordström

12.25 K 3000m / försök Charlotta Fougberg

12.50 M Sjukamp / 60m Petter Olson, Fabian Rosenquist

13.00 K Kula / kval Helena Engman, Catarina Andersson

13.10 M 1500m / försök

13.35 K 60m / försök

13.45 M Sjukamp / längd Petter Olson, Fabian Rosenquist

16.00 K Längd / FINAL ev. Erica Jarder

16.05 M Sjukamp / kula Petter Olson, Fabian Rosenquist

16.10 K Stav / FINAL ev. Angelica Bengtsson, Malin Dahlström

16.15 M Höjd / FINAL

16.35 K 400m / semi  ev. Moa Hjelmer

16.55 M 800m / semi  ev. Johan Rogestedt

17.15 M 60m / semi  ev. Odain Rose, Stefan Tärnhuvud, Tom Kling-Baptiste

17.25 M Tresteg / FINAL

17.30 K 800m / semi

17.45 M 400m / semi  ev. Felix Francois

18.00 M Sjukamp / höjd Petter Olson, Fabian Rosenquist

18.05 K 1500m / FINAL  ev. Abeba Aregawi, Charlotte Schönbeck

18.20 M 3000m / FINAL  ev. Johan Hydén, Adil Bouafif

18.40 M 60m / FINAL  ev. Odain Rose, Stefan Tärnhuvud, Tom Kling-Baptiste

SÖNDAG 3 MARS

11.00 M Sjukamp / 60m häck Petter Olson, Fabian Rosenquist

11.05 K Tresteg / FINAL

11.10 K Kula / FINAL  ev. Helena Engman, Catarina Andersson

11.15 K 400m / FINAL  ev. Moa Hjelmer

11.30 M 800m / FINAL ev. Johan Rogestedt

11.45 K 800m / FINAL

11.58 M Sjukamp / stav Petter Olson, Fabian Rosenquist

12.00 M 400m / FINAL  ev. Felix Francois

12.10 K 3000m / FINAL  ev. Charlotta Fougberg

16.30 K 60m / semi

16.33 M Stav / FINAL ev. Alhaji Jeng, Melker Svärd Jacobsson

16.40 K Höjd / FINAL ev. Ebba Jungmark, Ebba Green Tregaro, My Nordström

17.00 M Längd / FINAL  ev. Michel Tornéus, Andreas Otterling

17.45 M Sjukamp / 1000m Petter Olson, Fabian Rosenquist

18.00 M 1500m/ FINAL

18.15 K 60m / FINAL

18.30 K 4x400m / FINAL Sverige

18.45 M 4x400m / FINAL Sverige

Källa: Svenska friidrottsförbundet

Radiosporten
radiosporten@sverigesradio.se

Relaterat

Mer om Friidrotts-EM

Grunden i vår journalistik är trovärdighet och opartiskhet. Sveriges Radio är oberoende i förhållande till politiska, religiösa, ekonomiska, offentliga och privata särintressen.
Du hittar dina sparade avsnitt i menyn under "Min lista".