Foto: Matt Dunham/Scanpix.
friidrott

Lavillenie i tårar efter underkänd hopp

Världsettan i stavhopp, fransmannen Renaud Lavillenie, var fullständigt överlägsen och vann på 6,01. Men i stället för glädje över guldet grät han bittert efter ett 6,07-hopp som blev underkänt, trots att ribban låg kvar.

Renaud Lavillenie rev inte en höjd fram till 6,01. Han tog sig även över ribban på 6,07 då den darrande ribban låg kvar. Men funktionärerna visade röd flag och hoppet underkändes.

Varför? Det finns en regel som säger att om ribban ruckats ur sitt läge på sprintarna och hoppat upp på uppställningsplattorna så godkänns inte hoppet.

– En dum regel, sa Radiosporten friidrottsexpert Miro Zalar i Sportextra.

För om ribban hade ramlat ner på sprintarna i stället så hade hoppet godkänts.

Söndagens finalresultat

Herrar

400 m, final
1) Pavel Maslák, Tjeckien, 45,66, 2) Nigel Levine, Storbritannien, 46,21, 3) Volodymyr Burakov, Ukraina, 46,79, 4) Michael Bingham, Storbritannien, 46,81, 5) Richard Strachan, do, 47,02. Pavel Trenichin, Ryssland, diskv.

800 m, final
1) Adam Kszczot, Polen, 1.48,69, 2) Kevin López, Spanien, 1.49,31, 3) Mukhtar Mohammed, Storbritannien, 1.49,60, 4) Anis Ananenka, Vitryssland, 1.49,61, 5) Taras Bybyk, Ukraina, 1.50,38, 6) Luis Alberto Marco, Spanien, 1.51,69.

1 500 m, final
1) Mahiedine Mekhissi-Benabbad, Frankrike, 3.37,17, 2) Ilham Tanui Özbilen, Turkiet, 3.37,22, 3) Simon Denissel, Frankrike, 3.37,70, 4) Marcin Lewandowski, Polen, 3.39,19, 5) Arturo Casado, Spanien, 3.39,36, 6) Helio Gomes, Portugal, 3.39,46, 7) Bartosz Nowicki, Polen, 3.39,74, 8) David Bustos, Spanien, 3.40,14, 9) Oleksandr Borysyuk, Ukraina, 3.42,15.

4x400 m, final
1) Storbritannien (Michael Bingham, Richard Buck, Nigel Levine, Richard Strachan) 3.05,78, 2) Ryssland (Pavel Trenichin, Jurij Trambovetskij, Konstantin Svetjkar, Valdimir Krasnov) 3.06,96, 3) Polen (Michal Pietrzak, Rafal Omelko, Lukasz Domagala, Grzegorz Sobinski) 3.07,53, 4) Tjeckien 3.07,64, 5) Belgien 3.07,98, 6) Sverige (Felix Francois, Nil De Oliveira, Johan Wissman, Dennis Forsman) 3.09,42.

Längd, final
1) Aleksandr Menkov, Ryssland, 8,31, 2) Michel Tornéus, Sverige, 8,29, 3) Christian Reif, Tyskland, 8,07, 4) Eero Haapala, Finland, 8,05, 5) Louis Tsatoumas, Grekland, 8,00, 6) Tommi Evilä, Finland, 7,96, 7) Chris Tomlinson, Storbritannien, 7,95, 8) Elvijs Misans, Lettland, 7,68.

Stav, final
1) Renaud Lavillenie, Frankrike, 6,01, 2) Björn Otto, Tyskland, 5,76, 3) Malte Mohr, do, 5,76, 4) Konstadinos Filippidis, Grekland, 5,76, 5) Jan Kudlicka, Tjeckien, 5,71, 6) Steven Lewis, Storbritannien, och Robert Sobera, Polen, båda 5,71, 8) Raphael Holzdeppe, Tyskland, 5,61.

Sjukamp, slutställning
1) Eelco Sintnicolaas, Nederländerna, 6 372 p, 2) Kevin Mayer, Frankrike, 6 297, 3) Mihail Dudas, Serbien, 6 099, 4) Adam Helcelet, Tjeckien, 6 095, 5) Ilja Sjkurenev, Ryssland, 6 018, 6) Fabian Rosenquist, Sverige, 5 579, 7) Artem Lukjanenko, Ryssland, 5 953, 8) Pelle Rietvald, Nederländerna, 5 906, 9) Kaarel Joeväli, Estland, 5 841, 10) Tiago Marto, Portugal, 5 680, 11) Dominik Distelberger, Österrike, 5 623, 12) Jeremy Lelievre, Frankrike, 5 112, 13) Petter Olson, Sverige, 4 933.

60 m häck
1) Sintnicolaas 7,91, 2) Rietveld och Lukjanenko, båda 7,93, 4) Mayer 8,01, 5) Distelberger 8,03, 6) Helcelet 8,06, 7) Olson 8,11, 8) Dudas 8,13, 9) Joeväli 8,16, 10) Sjkurenev 8,22, 11) Marto 8,23, 12) Lelievre 8,27, 13) Rosenquist 8,30, 14) Pahapill 8,51.

Stav
1) Sintnicolaas 5,40, 2) Mayer 5,20, 3) Sjkurenev 5,20, 4) Helcelet 5,00, 5) Rietveld 4,80, 6) Distelberger 4,80, 7) Rosenquist 4,80, 8) Lukjanenko 4,70, 9) Joeväli 4,70, 10) Marto 4,70, 11) Dudas 4,60.

1 000 m
1) Lelievre 2.36,83, 2) Mayer 2.37,30, 3) Rosenquist 2.38,14, 4) Sintnicolaas 2.38,73, 5) Dudas 2.39,04, 6) Rietveld 2.40,98, 7) Helcelet 2.42,26, 8) Lukjanenko 2.45,79, 9) Sjkurenev 2.46,36, 10) Olson 2.48,50, 11) Marto 2.48,97, 12) Joeväli 2.55,80, 13) Distelberger 3.10,74.

Damer

60 m, final
1) Tezdzjan Naimova, Bulgarien, 7,10, 2) Mariya Ryemyen, Ukraina, 7,10, 3) Myriam Soumare, Frankrike, 7,11, 4) Ivet Lalova, Bulgarien, 7,12, 5) Dafne Schippers, Nederländerna, 7,14, 6) Asha Philip, Storbritannien, 7,15, 7) Ezinne Okparaebo, Norge, 7,16, 8) Verena Sailer, Tyskland, 7,16.

400 m, final
1) Perri Shakes-Drayton, Storbritannien, 50,85, 2) Eilidh Child, do, 51,45, 3) Moa Hjelmer, Sverige, 52,04, 4) Zuzana Hejnova, Tjeckien, 52,12, 5) Denisa Rosolova, do, 52.71, 6) Shana Cox, Storbritannien, 53,15.

800 m, final
1) Natalia Lupu, Ukraina, 2.00,26, 2) Jelena Kotulskaja, Ryssland, 2.00,98, 3) Marina Arzamasova, Vitryssland, 2.01,21, 4) Jennifer Meadows, Storbritannien, 2.01,52, 5) Olha Lyachovaja, Ukraina, 2.02,12, 6) Ciara Everard, Irland, 2.02,55.

3000 m, final
1) Sara Moreira, Portugal, 8.58,50, 2) Corinna Harrer, Tyskland, 9.00,50, 3) Fionnuala Britton, Irland, 9.00,54, 4) Jelena Korobkina, Ryssland, 9.00,59, 5) Almensch Belete, Belgien, 9.03,89, 6) Lauren Howarth, Storbritannien, 9.04,04, 7) Christine Bardelle, Frankrike, 9.08,62, 8) Polina Jelizarova, Lettland, 9.09,86, 9) Roxana Barca, Rumänien, 9.10,51, 10) Dudu Karakaya, Turkiet, 9.15,07, 11) Ancuta Bobocel, Rumänien, 9.18,37, 12) Natalja Aristarchova, Ryssland, 9.23,28.

4x400 m, final
1) Storbritannien (Eilidh Child, Shana Cox, Christine Ohuruogu, Perri Shakes-Drayton) 3.27,56, 2) Ryssland (Olga Tovarnova, Tatjana Vesjkurova, Nadezjda Kotlijarova, Ksenija Zadorina) 3.28,18, 3) Tjeckien (Denisa Rosolova, Jitka Bartonickova, Lenka Masna, Zuzana Hejnova) 3.28,49, 4) Frankrike 3.28,71, 5) Ukraina 3.34,61, 6) Sverige (Josefin Magnusson, Moa Hjelmer, Frida Persson, Elin Moraiti) 3.36,17.

Tresteg, final
1) Olha Saladuha, Ukraina, 14,88, 2) Irina Gumenjuk, Ryssland, 14,30, 3) Simona La Mantia, Italien, 14,26, 4) Veronika Mosina, Ryssland, 14,21, 5) Patricia Sarrapio, Spanien, 14,07, 6) Yamilé Aldama, Storbritannien, 13,95, 7) Jenny Elbe, Tyskland, 13,81, 8) Patrícia Mamona, Portugal, 13,72.

Höjd, final
1) Ruth Beitia, Spanien, 1,99, 2) Ebba Jungmark, Sverige, 1,96, 3) Emma Green Tregaro, do, 1,96, 4) Anna Iljustsenko, Estland, och Alessia Trost, Italien, båda 1,92, 6) Venelina Veneva Matejeva, Bulgarien, 1,92, 7) Mirela Demireva, Bulgarien, 1,87, 8) Tia Hellebaut, Belgien, 1,87.

Kula, final
1) Christina Schwanitz, Tyskland, 19,25, 2) Jevgenija Kolodko, Ryssland, 19,04, 3) Alena Kopets, Vitryssland, 18,85, 4) Chiara Rosa, Italien, 18,37, 5) Irina Tarasova, Ryssland, 18,31, 6) Josephine Terlecki, Tyskland, 18,16, 7) Anca Heltne, Rumänien, 17,64, 8) Ursula Ruiz, Spanien, 17,22.

Lovisa Giertta/TT
lovisa.giertta@sverigersradio.se

Grunden i vår journalistik är trovärdighet och opartiskhet. Sveriges Radio är oberoende i förhållande till politiska, religiösa, ekonomiska, offentliga och privata särintressen.
Du hittar dina sparade avsnitt i menyn under "Min lista".