Foto: Scanpix. Montage: SR.
friidrott – dn-galan

Tävlingsprogram – DN-galan 2013

Här hittar du allt som händer på DN-galan. Under var gren nämns de största namnen och svenskarna som deltar.

17.00 Diskus (h) 
Utländska profiler: Gerd Kanter (OS-guld 2008, VM-brons 2013) och Piotr Malachowski (VM-silver 2013).
Svenska tävlande:
Niklas Arrhenius (VM-deltagare 2013) och Leif Arrhenius (SM-guld 2008).
17.10 Tresteg (d) 
Utländska profiler: Anna Pyatykh (VM-brons 2005 och 2009).
Svensk tävlande: Angelica Ström (SM-guld 2009,2012).
17.20 Kula (d) 
Utländska profiler: Valerie Adams (2 OS-guld, VM-guld), Christina Schwanitz (VM-silver 2013).
Svensk tävlande: Catarina Andersson (SM-silver)
18.45 Spjut (h)
Svenska tävlande: Kim Amb och Gabriel Wallin
19.25 Stavhopp (d) 
Utländska profiler: Jennifer Suhr (OS 2012, VM-silver 2013) och Fabiana Murer (VM-guld 2011).
Svensk tävlande: Angelica Bengtsson (Junior OS-guld, 2 Junior VM-guld).
19.48 400m (d) 
Utländska profiler: Novlene Williams-Mills (3 OS-brons och 3 VM-silver) och Francena Mccorory (OS-guld stafett 4x400m).
Svensk tävlande: Moa Hjelmer (EM-guld 2012).
20.03 400m häck (d) 
Utländska profiler: Zuzana Hejnova (VM-guld 2013), Dalila Muhammed (VM-silver 2013) och Hanna Titimets VM-fyra 2013). 
20.08 Höjdhopp (d)
Utländska profiler: Svetlana Shkolina (VM-guld 2013), Brigetta Barret (OS-silver 2012, VM-silver 2013) och Anna Tjitjerova (OS-guld 2012, VM-brons 2013).
Svenska tävlande: Emma Green Tregaro (VM-brons 2005, EM-silver 2010, EM-brons 2012) och Sofie Skoog (SM-brons 2012).
20.10 1500m (h) 
Utländska profiler: Asbel Kiprop (OS-guld 2012, VM-guld 2011 och 2013) och Nixon Kiplimo Chepseba (vinnare av Diamond League 2011).
20.20 Längdhopp (h) 
Utländska profiler: Aleksandr Menkov (VM-guld 2013), Ignisious Gaisah (VM-silver 2013) och Luis Rivera (VM-brons 2013).
Svensk tävlande:
Michel Tornéus (EM-brons 2012, OS-fyra 2012).
20.25 100m (d) 
Utländska profiler: Kerron Stewart (OS-silver 2008) och Alexandria Anderson (VM-guld 2011 stafett 4x100m).
20.30 Spjut (d) 
Utländska profiler: Christina Obergföll (OS-silver 2012). 
Svensk tävlande:
Sofi Flink (VM-guld juniorer 2012, EM-guld juniorer 2013).
20.35 3000m hinder (h) 
Utländska profiler: Paul Kipsiele Koech (OS-brons 2004).
20.50 200m (h) 
Utländska profiler: Curtis Mitchell (VM-brons 2013) och Jaysuma Saidy Ndure (EM-brons 2012)
21.05 110m häck (h) 
Utländska profiler: David Oliver (VM-guld 2013), Ryan Wilson (VM-silver 2013)och Sergey Shubenkov (VM-brons 2013).
Svensk tävlande
Philip Nossmy (VM-deltagare 2013).
21.20 3000m (d)
Svensk tävlande: Meraf Bahta (SM-guld 2011).
21.35 400m (h) 
Utländska profiler: Tony McQuay (VM-silver 2013), Luguelín Santos (VM-brons 2013, OS-silver 2012) och Pavel Maslak (EM-guld 2012).
Svensk tävlande:
Johan Wissman EM-silver 2006.
21.50 800m (d) 
Utländska profiler: Eunice Jepkoech Sum (VM-guld 2013) och Brenda Martinez (VM-brons 2013).
Svensk tävlande: Abeba Aregawi (VM-guld 2013, 1500 meter).

Radiosporten
radiosporten@sverigesradio.se

Grunden i vår journalistik är trovärdighet och opartiskhet. Sveriges Radio är oberoende i förhållande till politiska, religiösa, ekonomiska, offentliga och privata särintressen.
Du hittar dina sparade avsnitt i menyn under "Min lista".