Fakta: Alla resultat från friidrotts-SM

Så slutade lördagens tävlingar.

Herrar,

400 m, final

1) Nick Ekelund Arenander, Malmö, 46,35, 2) Johan Wissman, Hässelby, 47,19, 3) Dennis Forsman, Ullevi, 48,07, 4) Felix Francois, Örgryte, 48,21, 5) Axel Bergrahm, Spårvägen, 48,62, 6) Sakaria Hussien, Falkenberg, 48,67, 7) Mattias Claesson, Hässelby, 48,97, 8) Hampus Forsberg, Öresund, 49,62.

1 500 m, final

1) Johan Rogestedt, Stenungsund, 3.47,14, 2) Joni Jaako, Hammarby, 3.47,69, 3) Johan Hydén, do, 3.47,70, 4) Jonas Leandersson, Malmö, 3.47,88, 5) William Levay, Spårvägen, 3.48,12, 6) Henrik Hansson, Strömstad, 3.51,34, 7) Staffan Ek, Björnstorp, 3.52,54, 8) Joel Durén, Hässelby, 3.53,78, 9) Albert Mollén, Sävedalen, 3.55,73, 10) Alexander Holmblad, Spårvägen, 3.59,64.

110 m häck, final

1) Philip Nossmy, Malmö, 13,68, 2) Amir Shaker, Råby, 13,94, 3) Marvin Tay, Spårvägen, 14,14, 4) Anton Levin, Helsingborg, 14,18, 5) Fredrick Ekholm, Huddinge, 14,27, 6) Petter Olson, Hässelby, 14,40, 7) Hampus Widlund, Växjö, 14,50, 8) Hannes Kvist-Wirdmo, do, 14,84.

3 000 m hinder, final

1) Napoleon Solomon, Fredrikshof, 8.57,36, 2) Daniel Lundgren, Tureberg, 8.58,25, 3) Vidar Johansson, Sävedalen, 9.08,66, 4) Robin Lindgren, Örgryte, 9.09,84, 5) Fredrik Johansson, Växjö, 9.14,08, 6) Henrik Jakobsson, Spårvägen, 9.19,48, 7) Johan Lindberg, Uppsala, 9.22,17, 8) Andreas Åhwall, Hässelby, 9.23,77, 9) Andreas Jansson, do, 9.24,53, 10) Jan Westerberg, Umeå, 9.35,58, 11) Albin Sjöblom, Tureberg, 9.42,33, 12) Erik Norrbom, Tureberg, 9.44,93, 13) Daniel Gleimar, do, 9.56,07.

Tresteg, final

1) Mathias Ström, Örgryte, 15,87, 2) Daniel Lennartsson, do, 15,51, 3) Moteba Mohamed, Hässelby, 15,18, 4) Erik Ehrlin, Ärla, 14,55, 5) Erik Olsson, Örgryte, 14,04, 6) Jonas Arbinge, Hellas, 14,01.

Höjd, final

1) Mehdi Alkhatib, Hammarby, 2,12, 2) Philip Frifelt Lundqvist, Karlstad, 2,10, 3) Jakob Thorvaldsson, Lidingö, 2,07, 4) Fredrik Konradsson, Umeå, 2,07, 5) Erik Liberg, Ullevi, 2,04, 6) Andreas Carlsson, Ymer, Jesper Borg, Ullevi, och Fredrik Löfgren, Lund, alla 2,00, 9) Carl Rönnow, Athletique, 2,00, 10) Henrik Thom, Hanviken, 1,96, 11) Kristian Olofsson, Ymer, 1,96, 12) Yuan-Zhong Wu, Växjö, 1,96, 13) Ola Carlsson, Örgryte, 1,91, 14) Simon Larsson, Ymer, 1,91.

Diskus, final

1) Niklas Arrhenius, Spårvägen, 64,07, 2) Daniel Ståhl, do, 59,07, 3) Ulf Ankarling, Karlstad, 57,78, 4) Leif Arrhenius, Spårvägen, 57,56, 5) Axel Härstedt, Malmö, 56,48, 6) Simon Pettersson, Uppsala, 49,71, 7) Jussi Kiviniemi, Södertälje, 48,12.

Damer,

400 m, final

1) Moa Hjelmer, Spårvägen, 53,68, 2) Lisa Duffy, Hässelby, 54,11, 3) Elin Moraiti, do, 54,36, 4) Helene Bourdin, Täby, 54,95, 5) Pernilla Tornemark, Malmö, 55,14, 6) Josefin Magnusson, do, 55,14, 7) Sandra Knezevic, Hammarby, 55,56.

1 500 m, final

1) Linn Nilsson, Hälle, 4.33,60, 2) Sofia Öberg, Lidingö, 4.33,65, 3) Nathalie Rohlén, Spårvägen, 4.35,23, 4) Sarah Lahti, Hässelby, 4.36,58, 5) Ronja Fjellner, Örgryte, 4.42,41.

100 m häck, final

1) Emma Tuvesson, Helsingborg, 13,74, 2) Sofia Linde, Täby, 13,81, 3) Elin Westerlund, Spårvägen, 13,91, 4) Sofia Mossberg, Falun, 13,94, 5) Elise Malmberg, Hässleholm, 13,95, 6) Malin Eriksson, Örebro, 14,21, 7) Madeleine Eriksson, Lidingö, 14,27, 8) Lisa Linnell, Växjö, 14,32.

3 000 m hinder, final

1) Charlotta Fougberg, Ullevi, 10.12,01, 2) Klara Bodinsson, Sävedalen, 10.19,86, 3) Erika Svanborg, Bromma, 10.49,99, 4) Emma Jansson, Falun, 11.16,38.

Stav, final

1) Malin Dahlström, Ullevi, 4,18, 2) Angelica Bengtsson, Hässelby, 4,13, 3) Madeleine Nilsson, Kvarnsveden, 4,13, 4) Fanny Berglund, Göteborg, 4,01, 5) Elienor Werner, Hässelby, 3,93, 6) Sara Eriksson, Ullevi, Emma Kiviniemi Andersson, Spårvägen, och Hanna Jansson, Falun, alla 3,73, 9) Sara Cannmo, Hovslätt, 3,73, 10) Denise Eriksson , Gefle, 3,61, 11) Annika Jönsson, Helsingborg, 3,61, 12) Anna Borg, Göteborg, 3,43.

Slägga, final

1) Tracey Andersson, Ullevi, 68,74, 2) Ida Storm, Hässelby, 64,78, 3) Emma Johannesson, Ullevi, 64,10, 4) Karolina Pedersen, do, 63,83, 5) Eleni Larsson, Huddinge, 63,30, 6) Josefin Berg, Karlstad, 57,99, 7) Amanda Eriksson, Falun, 56,08, 8) Malin Johansson, Strömsund, 54,90, 9) Anneli Ståhl, Spårvägen, 52,14, 10) Madelen Fahlstedt, Lidingö, 50,52, 11) Maria Söderqvist, Öresund, 50,04.

TT

Grunden i vår journalistik är trovärdighet och opartiskhet. Sveriges Radio är oberoende i förhållande till politiska, religiösa, ekonomiska, offentliga och privata särintressen.
Du hittar dina sparade avsnitt i menyn under "Min lista".