Nordiskt möte i Europa League

Köpenhamn, Ålborg och Helsingfors är de nordiska bidragen när gruppspelet i fotbollens Europa League drar i gång. Köpenhamn, med en kvartett svenska spelare i truppen, ställs mot just Finlands bidrag i sitt gruppspel.

48 lag lottades på fredagen in i 12 grupper för fortsatt spel i Europa League.

Här gäller det att komma bland de två främsta i gruppen för fortsatt avancemang och bli bland de 32 som så småningom får göra sällskap med åtta grupptreor från Champions League.

Köpenhamn och Helsingfors får sällskap av belgiska Brygge och Torino från Italien i sin grupp.

Rio Ave som tog sig vidare på Elfsborgs bekostnad i en dramatisk match på torsdagskvällen får möta Dynamo Kiev, Steaua Bukarest och Ålborg.

Mönchengladbach med hete svenske anfallaren Branimir Hrgota samt Oscar Wendt i truppen ställs mot spanska Villarreal, Zürich och cypriotiska Apollon.

Salzburg, vars Champions League-dröm krossades av Malmö FF, får ta sig an Mikael Lustigs Celtic, Dinamo Zagreb och rumänska Astra.

Fjolårsmästaren Sevilla lär gå långt i år igen och gruppkonkurrensen består av Standard Liège från Belgien, nederländska Feyenoord och Rijeka från Kroatien.

Den på papperet kanske mest intressanta gruppen rymmer franska ligatrean Lille, tyska Wolfsburg, Everton från Premier League och ryska Krasnodar med Andreas Granqvist i backlinjen. Krasnodar slog ut spanska Real Sociedad på vägen till gruppspelet.


Så här lottades lagen i gruppspelet i Europa League:

Grupp A: Villarreal, Mönchengladbach, Zürich, Apollon Limassol.

Grupp B: Köpenhamn, Brygge, Torino, HJK Helsingfors.

Grupp C: Tottenham, Besiktas, Partizan Belgrad, Asteras.

Grupp D: Salzburg, Celtic, Dinamo Zagreb, Astra.

Grupp E: PSV Eindhoven, Panathinaikos, Estoril, Dynamo Moskva.

Grupp F: Inter, Dnipropetrovsk, Saint-Etienne, Qarabag.

Grupp G: Sevilla, Standard Liege, Feyenoord, Rijeka.

Grupp H: Lille, Wolfsburg, Everton, Krasnodar.

Grupp I: Napoli, Sparta Prag, Young Boys, Slovan Bratislava.

Grupp J: Dynamo Kiev, Steaua Bukarest, Rio Ave, Ålborg.

Grupp K: Fiorentina, PAOK Thessaloniki, Guingamp, Dynamo Minsk.

Grupp L: Metalist Charkiv, Trabzonspor, Legia Warszawa, Lokeren.