Radiosporten sänder: Tider och innehåll

Här är höjdpunkterna i Sportextra den kommande veckan.

Publicerat torsdag 3 januari 2008 kl 11:00
  • Onsdag 23 april

kl. 19.03-23.00

Fotboll: Champions League semifinal
 kommentatorer: Susanna Andrén och Richard Henriksson

Fotboll: Damallsvenskan
kl. 18.45 Rosengård - KIF Örebro, kommentator: Andreas Matz

Handboll: SM-kvartsfinal 3:5 herrar
kl. 19.00 Lugi - Sävehof, kommentator: Gunnar Brink

Handboll: SM-final 4:5 herrar
kl. 19.00 Hammarby - Kristianstad, kommentator: Mats Dahlberg

Programledare: Lena Sundqvist och Roger Burman

  • Torsdag 24 april

kl. 19.03-21.40

Basket: SM-final 1:7
kl. 19.04 Södertälje - Norrköping, kommentator: Kenneth Range

Volleyboll: SM-final 3:5 herrar
kl. 19.00 Linköping - Falkenberg, kommentator: Paul Zyra

Handboll: SM-kvartsfinal 4:5 herrar
kl. 19.00 Malmö - Alingsås, kommentator, Per Kahl

Programledare: Dag Malmqvist och Gustav Landmark

  • Fredag 25 april

kl. 19.03-21.40

Fotboll: Allsvenskan
( Även i sin helhet i webbradion och via applikationen Radiosporten Play )
kl. 19.00
Örebro - Åtvidaberg, kommentator: Mats Dahlberg
IFK Göteborg - Falkenberg, kommentator: Per Kahl

Ishockey: Landskamp
kl. 19.00 Sverige - Norge, kommentetor: Jonas Enarson

Programledare: Dag Malmqvist och Gustav Landmark

  • Lördag 26 april

kl. 15.03-18.00

Basket: SM-final 2:7 herrar
kl. 15.04 Södertälje - Norrköping, kommentator: Lena Sundqvist

Programledare: Kenneth Range och Petra Svensson

  • Söndag 27 april

kl. 14.45-19.30
kl. 15.48-16.00 Juniorsporten

Fotboll: Champions League damer semifinal 2
kl.14.45 Tyresö - Birminghamn, kommentatorer: Paul Zyra och Richard Henriksson

Fotboll: Allsvenskan
( Även i sin helhet i webbradion och via applikationen Radiosporten Play )
kl. 15.00
Djurgården - Brommapojkarna, kommentator: Kenneth Range
Helsingborg - Mjällby, kommentator: Gunnar Brink
kl. 17.30
Häcken - AIK, kommentator: Jonas Enarson

Programledare: Alexander Lunholm, Lena Sundqvist och Petra Svensson

  • Måndag 28 april

kl. 19.03-21.40

Fotboll: Allsvenskan
( Även i sin helhet i webbradion och via applikationen Radiosporten Play )
kl. 19.00
Gefle - Kalmar FF, kommentator: Magnus Wahlman
Elfsborg - Halmstad, kommentator: Christian Olsson
IFK Norrköping - Kalmar FF, kommentatorer: Paul Zyra och Richard Henriksson

Fotboll: Fotbollsarena Radiosporten
redaktörer: Susanna Andrén och Richard Henriksson

Programledare: Mats Dahlberg och Mats Fagerström

  • Tisdag 29 april

kl. 19.03-23.00

Fotboll: Champions League semifinal 2
kl. 20.45 Bayern München - Real Madrid, kommentatorer: Susanna Andrén och Richard Hennriksson

Programledare: Alexander Lundholm och Petra Svensson

  • Onsdag 30 april

kl. 20.03-23.00

Fotboll: Champions Leagur seimfinal 2
kl. 20.45 Chelsea - Atletico Madrid, kommentatorer: Susanna Andrén och Richard Henriksson

Programledare: Alexander Lundholm

  • Torsdag 1 maj

kl. 15.03-18.30

Fotboll: Damallsvenskan
kl. 15.00
Linköping - Rosengård, kommentator: Mats Dahlberg
Umeå - Göteborg, kommentator: Peter Sundkvist

Ishockey: Euro Hockey Tour
kl. 16.00 Sverige - Tjeckien, kommentatorer: Magnus Wahlman, Lena Sundqvist och Magnus Arvedson

Programledare: Kenneth Range och Gustav Landmark

Dela