Radiosporten sänder: Tider och innehåll

Här är höjdpunkterna i Sportextra den kommande veckan.

Publicerat torsdag 3 januari 2008 kl 11:00
  • Onsdag 16 april

kl. 19.03-21.40

Fotboll: Allsvenskan
( Även i sin helhet i webbradion och via applikationen Radiosporten Play )
kl. 19.00
Örebro - Malmö, kommentator: Mats Dahlberg
IFK Norrköping - Mjällby, kommentator: Paul Zyra
Häcken - Halmstad, kommentator: Per Kahl
Djurgården - AIK, kommentatorer: Dag Malmqvist och Richard Henriksson

Fotboll: Damallsvenskan
kl. 18.45 FC Rosengård - Vittsjö, kommentator: Andreas Matz

Programledare: Roger Burman och Petra Svensson

  • Torsdag 17 april (Skärtorsdag)

kl. 19.03-22.00 ca.

Fotboll: Allsvenskan
( Även i sin helhet i webbradion och via applikationen Radiosporten Play )
kl. 19.00
IFK Göteborg - Åtvidaberg, kommentator: Per Kahl
Gefle - Brommapojkarna, kommentator: Susanna Andrén
Falkenberg - Kalmar FF, kommentator: Gunnar Brink
Elfsborg - Helsingborg, kommentator: Jonas Enarson

Ishockey: SM-final 2:7
( Även i sin helhet i webbradion och via applikationen Radiosporten Play )
kl. 19.00  Färjestad - Skellefteå, kommentatorer: Christian Olsson, Magnus Wahlman, Magnus Arvedson och Mats Fagerström

Volleyboll: SM-final 3:5 damer
kl. 18.00 Hylte Halmstad - Svedala, kommentator: Patric Ljunggren

Programledare: Dag Malmqvist och Linn Nenzén

  • Fredag 18 april (Långfredag)

Inga sändningar

  • Lördag 19 april (Påskafton)

kl. 15.03-20.00 ca.

Fotboll:Champions League semifinal 1 damer
kl. 15.00 Birmingham - Tyresö FF, kommentator: Paul Zyra

Ishockey: SM-final 3:7

( Även i sin helhet i webbradion och via applikationen Radiosporten Play )kl. 19.00 Skellefteå - Färjestad kommentatorer: Magnus Wahlman, Christian Olsson, Lars-Gunnar Jansson och Peter Sundkvist

Tennis: Fed Cup damer
kl. 14.00 Sverige - Thailand, kommentator: Jens Prytz

Programledare: Susanna Andrén, Roger Burman och Gustav Landmark

  • Söndag 20 april (Påskdagen)

kl. 15.03-19.30

Fotboll: Allsvenskan
( Även i sin helhet i webbradion och via applikationen Radiosporten Play )
kl. 15.00
Halmstad - Helsingborg, kommentatorer: Jonas Enarson och Ralf Edström
Kalmar FF - IFK Göteborg, kommentator: Janne Rindstig
kl. 17.30
AIK - IFK Norrköping, kommentator: Mats Dahlberg
Mjällby - Häcken, kommentator: Andreas Matz

Handboll: EHF-cupen semifinal herrar
kl. 18.00 Sävehof - Azoty Pulawy Polen, kommentator: Per Kahl

Tennis: Fed Cup damer
kl. 12.00 Sverige - Thailand, kommentator: Jens Prytz

Programledare: Susanna Andrén, Roger Burman och Gustav Landmark

  • Måndag 21 april

kl. 15.03-20.00 ca

Fotboll: Allsvenskan
( Även i sin helhet i webbradion och via applikationen Radiosporten Play )
kl. 15.00
Åtvidaberg - Gefle, kommentator: Paul Zyra
Falkenberg - Elfsborg, kommentator: Per Kahl
kl. 17.30
Brommapojkarna - Örebro, kommentator: Kenneth Range
Malmö FF - Djurgården, kommentator: Gunnar Brink

Ishockey: SM-final 4:7

( Även i sin helhet i webbradion och via applikationen Radiosporten Play )
kl. 19.00 Färjestad - Skellefteå, kommentatorer: Christian Olsson, Magnus Wahlman, Kristoffer Ottosson och Mats Fagerström

Programledare: Mats Dahlberg, Linn Nenzén och Petra Svensson

  • Tisdag 22 april

kl. 19.03-23.00

Fotboll: Champions League semifinal
kl. 20.45 Atletico Madrid - Chelsea, kommentatorer: Susanna Andrén och Richard Henriksson

Fotboll: Damallsvenskan
kl. 19.00
Umeå - Piteå, kommentator: Peter Sundkvist
Göteborg - Kristianstad, kommentator: Jonas Enarson

Programledare: Roger Burman och Lena Sundqvist

  • Onsdag 23 april

kl. 19.03-23.00

Fotboll: Champions League semifinal
 kommentatorer: Susanna Andrénoch Richard Henriksson

Ishockey: SM-final 5:7 Skellefteå - Färjestad
( Även i sin helhet i webbradion och via applikationen Radiosporten Play )
kl. 19.00 Skellefteå - Färjestad, kommentatorer: Magnus Wahlman, Christian Olsson, Peter Sundqvist

Fotboll: Damallsvenskan
kl. 18.45 Rosengård - KIF Örebro, kommentator: Andreas Matz

Programledare: Lena Sundqvist och Roger Burman

  • Torsdag 24 april

kl. 19.03-21.40

Programledare: Dag Malmqvist och Gustav Landmark

  • Fredag 25 april

kl. 19.03-22.00

Fotboll: Allsvenakan
( Även i sin helhet i webbradion och via applikationen Radiosporten Play )
kl. 19.00
Örebro - Åtvidaberg, kommentator: Mats Dahlberg
IFK Göteborg - Falkenberg, kommentator: Per Kahl

Ishockey: SM-final 6:7
( Även i sin helhet i webbradion och via applikationen Radiosporten Play )
kl. 19.00 Färjestad - Skellefteå, kommentatorer: Magnus Wahlman, Christian Olsson

Programledare: Dag Malmqvist och Gustav Landmark

  • Lördag 26 april

kl. 15.03-18.00

Programledare: Kenneth Range och Petra Svensson

  • Söndag 27 april

kl. 14.45-1930 alt. 20.00
kl. 15.48-16.00 Juniorsporten

Fotboll: Champikns League damer semifinal 2
kl.14.45 Tyresö - Birminghamn, kommentatorer:

Fotboll: Allsvenskan
( Även i sin helhet i webbradion och via applikationen Radiosporten Play )
kl. 15.00
Djurgården - Brommapojkarna, kommentator: Kenneth Range
Helsingborg - Mjällby, kommentator: Gunnar Brink
kl. 17.30
Häcken - AIK, kommentator: Jonas Enarson

Ishockey: SM-final 7:7
( Även i sin helhet i webbradion och via applikationen Radiosporten Play )
kl. 17.00 Skellefteå - Färjestad, kommentatorer:

Programledare: Alexander Lunholm, Lena Sundqvist och Petra Svensson

  • Måndag 28 april

kl. 19.03-21.40

Fotboll: Allsvenskan
( Även i sin helhet i webbradion och via applikationen Radiosporten Play )
kl. 19.00
Gefle - Kalmar FF, kommentator: Magnus Wahlman
Elfsborg - Halmstad, kommentator: Christian Olsson
IFK Norrköping - Kalmar FF, kommentatorer: Paul Zyra och Richard Henriksson

Fotboll: Fotbollsarena Radiosporten
redaktörer: Susanna Andrén och Richard Henriksson

Programledare: Mats Dahlberg och Mats Fagerström

  • Tisdag 29 april

kl. 19.03-23.00

Fotboll: Champions League semifinal 2
kl. 20.45 Bayern München - Real Madrid, kommentatorer: Susanna Andrén och Richard Hennriksson

Programledare: Alexander Lundholm och Petra Svensson

  • Onsdag 30 april

kl. 20.03-23.00

Fotboll: Champions Leagur seimfinal 2
kl. 20.45 Chelsea - Atletico Madrid, kommentatorer: Susanna Andrén och Richard Henriksson

Programledare: Alexander Lundholm

  • Torsdag 1 maj

kl. 15.03-18.30

Fotboll: Damallsvenskan
kl. 15.00
Linköping - Rosengård, kommentator: Mats Dahlberg
Umeå - Göteborg, kommentator: Peter Sundkvist

Ishockey: Euro Hockey Tour
kl. 16.00 Sverige - Tjeckien, kommentatorer: Magnus Wahlman, Lena Sundqvist och Magnus Arvedson

Programledare: Kenneth Range och Gustav Landmark

Dela