Du måste aktivera javascript för att sverigesradio.se ska fungera korrekt och för att kunna lyssna på ljud. Har du problem med vår sajt så finns hjälp på http://kundo.se/org/sverigesradio/

Radiosporten sänder: Tider och innehåll i P4

Publicerat torsdag 3 januari 2008 kl 11.00
Direkt
Sportextra sänds i P4 - vardagskvällar och helger (se tider nedan)
Sänds kl. 17.02 - 17.30

Här är höjdpunkterna i Sportextra den kommande veckan. Vi sänder i P4 och i appen SR play.

Lyssna på tidigare Sportextra-sändningar här

Lyssna på senaste Sportnyheterna här

  • Måndag 27 februari

kl.19.00-21.40

Basket: Basketligan herr
kl.19.04
Luleå-Norrköping (Peter Sundkvist)

Fotboll: FotbollsArena Radiosporten

Handboll: Handbollsligan
kl.19.16
Malmö-Guif (Frida Ardemark)

Bandy: SM-slutspel kvartsfinaler
kl.19.00
Villa Lidköping-Vänersborg (Per Kahl)

Programledare: Mats Dahlberg och Mats Fagerström

  • Tisdag 28 februari

kl.12.40-13.50 och 19.00-21.40

Skidor: VM – Lahtis
kl.12.45
10km klassiskt damer (Dag Malmqvist, Torgny Mogren, Roger Burman, Linn Nenzén och Andreas Lundin) 
Tävlingsprogram hela VM

Ishockey: SHL
kl.19.00
Luleå-Rögle (Peter Sundkvist)
Skellefteå-Färjestad (Helena Forsgren)
Leksand-Karlskrona (Per-Henrik Johansson)
Frölunda-Linköping (Christian Olsson)
HV71-Brynäs (Paul Zyra)

Bandy: SM-kvartsfinal 3:5
kl.19.00
Sandviken-Västerås (Magnus Wahlman)

Programledare: Petra Svensson och Lasse Persson

  • Onsdag 1 mars

kl.12.40-14.05 och 19.00-21.40

Skidor: VM – Lahtis
kl.12.45
15km klassiskt herrar (Dag Malmqvist, Torgny Mogren, Roger Burman, Linn Nenzén och Andreas Lundin)
Tävlingsprogram hela VM

Handboll: Handbollsligan
kl.19.00
Ystads IF-Alingsås (Andreas Matz)

Ishockey: SHL
kl.19.00
Örebro-Malmö (Mats Dahlberg)
Djurgården-Växjö (Petra Svensson)

Programledare: Martin Marhlo och Cecilia Paulsson

  • Torsdag 2 mars

kl.13.50-14.59 och 19.00-21.40

Skidor: VM – Lahtis
kl.14.00
Stafett damer (Dag Malmqvist, Torgny Mogren, Roger Burman, Linn Nenzén och Andreas Lundin)
Tävlingsprogram hela VM

Ishockey: SHL
kl.19.00
Skellefteå-Linköping (Helena Forsgren)
Rögle-Leksand (Gunnar Brink)
Brynäs-Frölunda (Magnus Wahlman)
Färjestad-Luleå (Mats Fagerström)
Karlskrona-HV71 (Janne Rindstig)

Bandy: SM-kvartsfinal 4:5
kl.19.00
Västerås-Sandviken (Per Kahl)

Programledare: Bengt Skött och Peter Ahnberg

  • Fredag 3 mars

kl.12.20-14.00 och 19.00-21.40

Skidor: VM – Lahtis
kl.12.30
Stafett herrar (Dag Malmqvist, Torgny Mogren, Roger Burman, Linn Nenzén och Andreas Lundin)

Ishockey: SHL
kl.19.00
Malmö-Djurgården (Frida Ardemark)
Växjö-Örebro (Janne Rindstig)

Friidrott: Inomhus-EM (Alexander Lundholm och Miro Zalar)

Programledare: Bengt Skött och Petra Svensson

  • Lördag 4 mars

kl.13.33-20.00 i P4 och 20.00-21.00 i P3

Skidor: VM Lahtis
kl.13.30
30km fristil damer (Dag Malmqvist, Torgny Mogren, Roger Burman, Linn Nenzén och Andreas Lundin)

Friidrott: Inomhus-EM (Alexander Lundholm och Miro Zalar)

Handboll: SHE
kl.15.00
Skuru-Sävehof (Bosse Johander)

Ishockey: SHL
Luleå-Leksand (Niclas Åkerström)
Färjestad-HV71 (Jens Prytz)
Karlskrona-Skellefteå (Janne Rindstig)
Frölunda-Rögle (Christian Olsson)

Programledare: Peter Ahnberg, Paul Zyra, Magnus Wahlman och Lasse Persson

  • Söndag 5 mars

kl.07.18-19.30

Skidor: Vasaloppet
Uppsnack från 07.18 start 08.00 (Peter Sundkvist, Torgny Mogren, Stefan Elofsson, Bengt Skött, Mats Fagerström och Isabell Gradin)

Motionsserien: Del 14 – Yoga (Martin Marhlo och Lasse Persson)

Skidor: VM Lahtis
kl.13.30
50 km fristil herrar (Dag Malmqvist, Torgny Mogren, Roger Burman, Linn Nenzén och Andreas Lundin)

Ishockey: SHL
kl.16.00
Linköping-Brynäs (Mats Dahlberg)

Friidrott: Inomhus-EM (Alexander Lundholm och Miro Zalar)

Handboll: Handbollsligan
kl.17.00
Alingsås-Sävehof (Per Kahl)

Programledare: Martin Marhlo, Andreas Matz, Peter Ahnberg, Paul Zyra, Magnus Wahlman och Lasse Persson

  • Måndag 6 mars

kl.19.00-21.40

Fotboll: FotbollsArena Radiosporten (Susanna Andrén och Richard Henriksson)

Programledare: Christian Olsson och Jonas Enarson

  • Tisdag 7 mars

kl.19.00-21.40 och 23.07-23.10

Basket: Basketligan dam
kl.19.00
Alvik-Umeå (Linn Nenzén)

Ishockey: SHL
kl.19.00
Leksand-Djurgården ()
Skellefteå-Frölunda (Peter Sundkvist)
Brynäs-Karlskrona (Magnus Wahlman)
Växjö-Linköping (Janne Rindstig)
Rögle-Örebro (Gunnar Brink)
HV71-Luleå (Paul Zyra)
Malmö-Färjestad (Andreas Matz)

Fotboll: Champions League åttondelsfinaler
kl.20.45 på webben och i appen SR play
Napoli-Real Madrid
Arsenal-Bayern München (Susanna Andrén och Richard Henriksson)

Programledare: Roger Burman och Bengt Skött

  • Onsdag 8 mars

kl.19.00-21.40 och 23.07-23.10

Skidor: Världscupen – Oslo
kl.15.30
Sprint damer och herrar (Alexander Lundholm och Torgny Mogren)

Handboll: Handbollsligan
kl.19.00
Guif-Karlskrona (Mats Dahlberg)
Skövde-Alingsås (Per Kahl)

Fotboll: Champions League åttondelsfinaler
kl.20.45
Dortmund-Benfica
Barcelona-PSG (Susanna Andrén och Richard Henriksson)

Programledare: Roger Burman och Dag Malmqvist

  • Torsdag 9 mars

kl.19.00-21.40

Skidor: VM Lahtis
kl.14.00
Stafett (Dag Malmqvist, Torgny Mogren, Roger Burman, Linn Nenzén och Andreas Lundin)

Bandy: SM-kvartsfinal 4:5
kl.19.00
Västerås-Sandviken (Per Kahl)

Ishockey: SHL
kl.19.00
Skellefteå-Linköping (Helena Forsgren)
Rögle-Leksand (Gunnar Brink)
Brynäs-Frölunda (Magnus Wahlman)
Färjestad-Luleå (Mats Fagerström)
Karlskrona-HV71 (Janne Rindstig)

Freestyle: X-games Norge (Alexander Lundholm)

Programledare: Bengt Skött och Peter Ahnberg

LYSSNA I EFTERHAND: Tidigare Sportextra här 

Mer om …

Har du frågor eller förslag gällande våra webbtjänster?

Kontakta gärna Sveriges Radios supportforum där vi besvarar dina frågor vardagar kl. 9-17.