Stina Nilsson och Torgny Mogren.
Stina Nilsson och Torgny Mogren. Foto: Maja Suslin/TT

Guide till Kanadatouren

Världscupen i längdskidor avslutas med en tour i Kanada där Stina Nilsson är med och slåss om sprintcupen. "Jag hoppas att hon kommer tillbaka till den fina form hon hade i början av säsongen”, säger radiosportens expert Torgny Mogren.

Tävlingsprogram:

1 mars: Sprint, fristil (d), sprint fristil (h), Gatineau, Kanada

2 mars: Klockan 18:00 13 km klassiskt masstart (d), Klockan 20:30 20 km klassiskt masstart (h), Montreal, Kanada.

4 mars: Klockan 21:30 Sprint fristil (d), sprint fristil (h), Quebec City, Kanada.

5 mars: Klockan 21:00 10 km fristil jaktstart (d), Klockan 22:00 15 km fristil jaktstart (h), Quebec City, Kanada.

8 mars: Klockan 21:00 Sprint klassiskt (d), sprint klassiskt (h), Canmore, Kanada.

9 mars: Klockan 18:00 15 km skiathlon (d), Klockan 20:30 30 km skiathlon (h), Canmore, Kanada.

11 mars: Klockan 17:45 10 km fristil, individuell start (d), Klockan 21:00 15 km fristil, individuell start (h), Canmore, Kanada.

12 mars: Klockan 21:00 10 km klassiskt jaktstart (d), Klockan 22:00 15 km klassiskt jaktstart (h), Canmore, Kanada.

Radiosporten sänder:

Alla tävlingar förutom herrarnas jaktstart den femte mars.

Svenskarna som ställer upp:

Damer
Hanna Falk, Ulricehamn IF
Anna Haag, IFK Mora SK
Ida Ingemarsdotter, Åsarna IK
Charlotte Kalla, Piteå Elit
Stina Nilsson, IFK Mora SK
Maria Rydqvist, Älvdalens IF
Linn Sömskar, IFK Umeå
Jennie Öberg, Piteå Elit

Herrar
Simon Andersson, Falun/Borlänge SK
Jens Burman, Åsarna IK
Marcus Hellner, Gällivare Skidallians
Martin Johansson, IFK Mora SK
Teodor Peterson, IFK Umeå
Oscar Svensson, Falun/Borlänge SK

Totalställningen i världscupen (d):

  1. Therese Johaug (NOR)
  2. Ingvild Flugstad Östberg (NOR)
  3. Heidi Weng (NOR)

Främsta svenska placeringarna:

  1. Charlotte Kalla
  2. Stina Nilsson
  3. Ida Ingemarsdotter
  4. Maria Rydqvist
  5. Hanna Falk

Mogren tippar totalvinnare:

Therese Johaug (NOR)

Totalställningen i sprintcupen (d):

  1. Maiken Caspersen Falla (NOR)
  2. Ingvild Flugstad Östberg (NOR)
  3. Stina Nilsson (SWE)

Främsta svenska placeringarna:

  1. Ida Ingemarsdotter
  2. Hanna Falk

Mogren tippar totalvinnare:

 Ingvild Flugstad Östberg (NOR)

Totalställningen i världscupen (h):

  1. Martin Johnsrud Sundby (NOR)
  2. Finn Hågen Krogh (NOR)
  3. Petter Northug (NOR)

Främsta svenska placeringarna:

  1. Emil Jönsson
  2. Teodor Peterson
  3. Martin Johansson
  4. Daniel Richardsson
  5. Oskar Svensson

Mogren tippar totalvinnare:

Martin Johnsrud Sundby (NOR)

Totalställningen i sprintcupen (h):

  1. Federico Pellegrino (ITA)
  2. Petter Northug (NOR)
  3. Finn Hågen Krogh (NOR)

Främsta svenska placeringarna:

  1. Teodor Peterson
  2. Emil Jönsson (Kommer inte till Kanada)
  3. Oscar Svensson

Mogren tippar totalvinnare:

Federico Pellegrino (ITA)

Mer om Längdskidor

Grunden i vår journalistik är trovärdighet och opartiskhet. Sveriges Radio är oberoende i förhållande till politiska, religiösa, ekonomiska, offentliga och privata särintressen.
Du hittar dina sparade avsnitt i menyn under "Min lista".