Gulldén och Hagman spelar EM-premiären

De två stjärnspelarna har magnetröntgats efter smällarna de fick i matchen mot Tyskland.
I ett pressmeddelande skriver handbollsförbundet att smärtan i Nathalie Hagmans knä inte har förvärrats och att Isabelle Gulldén inte har någon muskelskada.
– Det känns såklart väldigt skönt, säger förbundskapten Henrik Signell.
Därmed räknar båda med att spela premiärmatchen mot Spanien på söndag i Stockholm.
– Det är en stor lättnad att det visade sig att det inte var någon skada och att rehabiliteringen går framåt, säger Gulldén i pressmeddelandet.
Det finns dock fortfarande frågetecken kring mittsexan Linn Blohm. Hon har haft en stressfraktur i foten, som magnetröntgas först i morgon.
– Vi har egentligen ingen aning innan hon har undersökts och vi ser hur benet i foten har läkt, så det är svårt för mig att uttala mig om. Men det känns kanske mer som ett 50/50-läge, säger Henrik Signell.
Gulldén, Hagman och Blohm står alla över genrepet i kväll mot Frankrike, i Alingsås. Sportextra sänder matchen, med start 18.30.