Oavgjort för Halmstad i landslagsstjärnans återkomst

Sverigeettan Mattias Karlsson var tillbaka i Halmstad BTK:s lag till hemmapremiären mot BTK Rekord. Karlsson förlorade inte ett enda set under kvällen men det räckte ändå inte till seger – matchen slutade 3–3.
– Jag är väldigt nöjd med min insats, säger Karlsson till Radiosporten.
Mattias Karlsson, rankad 28 i världen, var överlägsen i de två matcher han spelade mot Ioannis Sgouropoulos och Michal Obselo. Hans lagkamrater hade svårare och vann bara en av tre matcher.
– Man vill alltid börja bra när man kommer hem. Jag är väldigt nöjd med min insats i dag, säger Mattias Karlsson till Radiosporten.
Karlsson har till den här säsongen lämnat proffslivet i Frankrike för att i stället spela hemma i Halmstad. Tanken är att det skall ge honom bästa möjliga uppladdning inför lag-VM som spelas i just Halmstad kommande vår.
– Väldigt kul att vara tillbaka även om det var lite nervigt vissa perioder. Men kul att det var mycket folk på läktaren, säger Karlsson.
Att Mattias Karlsson blir en tillgång för laget och ligan är det ingen tvekan om men hur långt fjolårets semifinallag Halmstad når är ännu osäkert. På onsdagskvällen var det tydligt att det är stor skillnad mellan lagets stjärna och hans lagkamrater.
Halmstad har nu inlett säsongen med två oavgjorda matcher. Pingisligan ser ut att bli en jämn historia detta år. Av sju spelade matcher har fem slutat oavgjort.