Du måste aktivera javascript för att sverigesradio.se ska fungera korrekt och för att kunna lyssna på ljud. Har du problem med vår sajt så finns hjälp på https://kundo.se/org/sverigesradio/

Fotbolls-VM 2018 - spelprogrammet dag för dag

Sveriges landslag
Foto: Jessica Gow/TT

Så här spelas sommarens fotbolls-VM i Ryssland.

Gruppspel

Torsdag 14 juni
17:00 Ryssland-Saudiarabien

Fredag 15 juni
14:00 Egypten-Uruguay
17:00 Marocko-Iran
20:00 Portugal-Spanien

Lördag 16 juni
12:00 Frankrike-Australien 
15:00 Argentina-Island
18:00 Peru-Danmark
21:00 Kroatien-Nigeria

Söndag 17 juni
14:00 Costa Rica-Serbien 
17:00 Tyskland-Mexiko
20:00 Brasilien-Schweiz

Måndag 18 juni
14:00 Sverige-Sydkorea (Nizjnij Novgorod)
17:00 Belgien-Panama
20:00 Tunisien-England

Tisdag 19 juni
14:00 Polen-Senegal
17:00 Colombia-Japan
20:00 Ryssland-Egypten

Onsdag 20 juni
14:00 Portugal-Marocko
17:00 Uruguay-Saudiarabien
20:00 Iran-Spanien

Torsdag 21 juni
14:00 Frankrike-Peru
17:00 Danmark-Australien 
20:00 Argentina-Kroatien

Fredag 22 juni
14:00 Brasilien-Costa Rica
17:00 Nigeria-Island 
20:00 Serbien-Schweiz

Lördag 23 juni
14:00 Belgien-Tunisien
17:00 Sydkorea-Mexiko 
20:00 Tyskland-Sverige (Sotji)

Söndag 24 juni
14:00 England-Panama 
17:00 Japan-Senegal 
20:00 Polen-Colombia

Måndag 25 juni
16:00 Saudiarabien-Egypten
16:00 Uruguay-Ryssland
20:00 Spanien-Marocko
20:00 Iran-Portugal

Tisdag 26 juni
16:00 Danmark-Frankrike
16:00 Australien-Peru
20:00 Island-Kroatien
20:00 Nigeria-Argentina

Onsdag 27 juni
16:00 Sydkorea-Tyskland 
16:00 Mexiko-Sverige (Jekaterinburg)
20:00 Serbien-Brasilien
20:00 Schweiz-Costa Rica

Torsdag 28 juni
16:00 Japan-Polen
16:00 Senegal-Colombia
20:00 England-Belgien
20:00 Panama-Tunisien

Åttondelsfinaler

Lördag 30 juni
16:00 Vinnare grupp C-Tvåa grupp D
20:00 Vinnare grupp A-Tvåa grupp B

Söndag 1 juli
16:00 Vinnare grupp B-Tvåa grupp A
20:00 Vinnare grupp D-Tvåa grupp C

Måndag 2 juli
16:00 Vinnare grupp E-Tvåa grupp F
20:00 Vinnare grupp G-Tvåa grupp H

Tisdag 3 juli
16:00 Vinnare grupp F-Tvåa grupp E
20:00 Vinnare grupp H-Tvåa grupp G

Kvartsfinaler

Fredag 6 juli
16:00 Kvartsfinal 1
20:00 Kvartsfinal 2

Lördag 7 juli
16:00 Kvartsfinal 3
20:00 Kvartsfinal 4

Semifinaler

Tisdag 10 juli
20:00 Semifinal 1

Onsdag 11 juli
20:00 Semifinal 2

Final

Lördag 14 juli
16:00 Bronsmatch

Söndag 15 juli
17:00 Final


VM-lottningen grupp för grupp:

Grupp A: 
Ryssland, 
Uruguay, 
Egypten, 
Saudiarabien. 

Grupp B: 
Portugal, 
Spanien, 
Iran, 
Marocko. 

Grupp C: 
Frankrike, 
Peru, 
Danmark, 
Australien. 

Grupp D: 
Argentina, 
Kroatien, 
Island, 
Nigeria. 

Grupp E: 
Brasilien, 
Schweiz, 
Costa Rica, 
Serbien. 

Grupp F: 
Tyskland, 
Mexiko, 
Sverige, 
Sydkorea. 

Grupp G: 
Belgien, 
England, 
Tunisien, 
Panama. 

Grupp H: 
Polen, 
Colombia, 
Senegal, 
Japan.

Grunden i vår journalistik är trovärdighet och opartiskhet. Sveriges Radio är oberoende i förhållande till politiska, religiösa, ekonomiska, offentliga och privata särintressen.
Har du frågor eller förslag gällande våra webbtjänster?

Kontakta gärna Sveriges Radios supportforum där vi besvarar dina frågor vardagar kl. 9-17.

Du hittar dina sparade avsnitt i menyn under "Min lista".