Frankrike och Kroatien i VM-final
Frankrike och Kroatien i VM-final.

Fotbolls-VM 2018 - spelprogrammet dag för dag

Så här spelas sommarens fotbolls-VM i Ryssland.

Radiosportens sändningstider

Åttondelsfinaler:

Lördag 30 juni
Frankrike-Argentina 4-3
Uruguay-Portugal 2-1

Söndag 1 juli
Spanien-Ryssland 4-5 efter straffar
Kroatien-Danmark 4-3 efter straffar

Måndag 2 juli
Brasilien-Mexiko 2-0
Belgien-Japan 3-2

Tisdag 3 juli
Sverige-Schweiz 1-0
Colombia-England  4-5 efter straffar

Kvartsfinaler:

Fredag 6 juli
Frankrike-Uruguay 2-0
Brasilien-Belgien 1-2

Lördag 7 juli
Sverige-England 0-2
Ryssland-Kroatien 5-6 efter straffar

Semifinaler:

Tisdag 10 juli
Frankrike-Belgien 1-0

Onsdag 11 juli
Kroatien-England 2-1 efter förlängning

Bronsmatch:

Lördag 14 juli
16:00 Bronsmatch
Belgien-England

Final:

Söndag 15 juli
17:00 Final 
Frankrike-Kroatien


 

Gruppspelet

Torsdag 14 juni
Ryssland-Saudiarabien 5-0

Fredag 15 juni
Egypten-Uruguay 0-1
Marocko-Iran 0-1
Portugal-Spanien 3-3

Lördag 16 juni
Frankrike-Australien 2-1
Argentina-Island 1-1
Peru-Danmark 0-1
Kroatien-Nigeria 2-0

Söndag 17 juni
Costa Rica-Serbien 0-1
Tyskland-Mexiko 0-1
Brasilien-Schweiz 1-1

Måndag 18 juni
Sverige-Sydkorea 1-0
Belgien-Panama 3-0
Tunisien-England 1-2

Tisdag 19 juni
Colombia-Japan 1-2
Polen-Senegal 1-2
Ryssland-Egypten 3-1

Onsdag 20 juni
Portugal-Marocko 1-0
Uruguay-Saudiarabien 1-0
Iran-Spanien 0-1

Torsdag 21 juni
Danmark-Australien 1-1 
Frankrike-Peru 1-0
Argentina-Kroatien 0-3

Fredag 22 juni
Brasilien-Costa Rica 2-0
Nigeria-Island 2-0
Serbien-Schweiz 1-2

Lördag 23 juni
Belgien-Tunisien 5-2
Sydkorea-Mexiko 1-2
Tyskland-Sverige 2-1

Söndag 24 juni
England-Panama 6-1 
Japan-Senegal 2-2
Polen-Colombia 0-3

Måndag 25 juni
Saudiarabien-Egypten 2-1
Uruguay-Ryssland 3-0
Spanien-Marocko 2-2
Iran-Portugal 1-1

Tisdag 26 juni
Danmark-Frankrike 0-0
Australien-Peru 0-2
Island-Kroatien 1-2
Nigeria-Argentina 1-2

Onsdag 27 juni
Tyskland-Sydkorea 0-2
Mexiko-Sverige 0-3
Serbien-Brasilien 0-2
Schweiz-Costa Rica 2-2

Torsdag 28 juni
Japan-Polen 0-1
Senegal-Colombia 0-1
England-Belgien 0-1
Panama-Tunisien 1-2


VM-lottningen grupp för grupp:

Grupp A: 
Ryssland, 
Uruguay, 
Egypten, 
Saudiarabien. 

Grupp B: 
Portugal, 
Spanien, 
Iran, 
Marocko. 

Grupp C: 
Frankrike, 
Peru, 
Danmark, 
Australien. 

Grupp D: 
Argentina, 
Kroatien, 
Island, 
Nigeria. 

Grupp E: 
Brasilien, 
Schweiz, 
Costa Rica, 
Serbien. 

Grupp F: 
Tyskland, 
Mexiko, 
Sverige, 
Sydkorea. 

Grupp G: 
Belgien, 
England, 
Tunisien, 
Panama. 

Grupp H: 
Polen, 
Colombia, 
Senegal, 
Japan.

Grunden i vår journalistik är trovärdighet och opartiskhet. Sveriges Radio är oberoende i förhållande till politiska, religiösa, ekonomiska, offentliga och privata särintressen.
Du hittar dina sparade avsnitt i menyn under "Min lista".