Armand Duplantis, Daniel Ståhl och Khaddi Sagnia.
Armand Duplantis, Daniel Ståhl och Khaddi Sagnia. Foto: TT

Friidrotts-EM 2018 – tävlingsprogram

Friidrotts-EM avgörs i Berlin 6-12 augusti. Radiosporten kommer vara på plats och sänder från tävlingarna direkt i P4.

Måndag 6 augusti

Eftermiddag

16.05 Slägga kval grupp A (h)
16.30 100 meter försök (h)
16.35 Längdhopp kval (h)
17.05 400 meter häck försök (h)
17.30 Slägga kval grupp B (h)
17.35 Kula kval grupp A (h)
17.45 100 meter försök (d)
18.55 Kula kval grupp B (h)


Tisdag 7 augusti

Förmiddag

08.35 50 kilometer gång (h+d)
09.30 Tiokamp 100 meter (h)
09.40 Diskus kval grupp A (h)
10.00 400 meter häck försök (h)
10.10 Kula kval (d)
10.30 Tiokamp längdhopp (h)
10.35 400 meter häck försök (h)
11.05 800 meter försök (d)
11.10 Diskus kval grupp B (h)
11.40 3000 meter hinder försök (h)
11.50 Tiokamp kula (h)

Eftermiddag

18.30 Tiokamp höjdhopp (h)
18.45 Slägga final (h)
19.05 100 meter semifinal (d)
19.05 Stavhopp kval (d)
19.30 100 meter semifinal (h)
19.55 400 meter hinder semifinal (h)
20.20 10 000 meter final (h)
20.33 Kula final (h)
21.00 Tiokamp 400 meter (h)
21.30 100 meter final (d)
21.50 100 meter final (h)


Onsdag 8 augusti

Förmiddag

09.35 Tiokamp 110 meter häck (h)
10.10 100 meter häck försök (d)
10.20 Tiokamp diskus grupp A (h)
10.50 200 meter försök (h)
11.05 Tresteg kval (d)
11.30 400 meter försök (d)
11.40 Tiokamp diskus grupp B (h)
12.00 Tiokamp stavhopp grupp A (h)
12.05 1500 meter försök (h)
13.00 Spjut kval grupp A (h)
13.15 Tiokamp stavhopp grupp B (h)
14.25 Spjut kval grupp B (h)

Eftermiddag

17.50 Tiokamp spjut grupp A (h)
18.25 Höjdhopp kval (d)
19.00 Tiokamp spjut grupp B (h)
19.10 400 meter häck semifinal (d)
19.35 400 meter semifinal (h)
19.45 Längdhopp final (h)
20.00 800 meter semifinal (d)
20.15 Kula final (d)
20.20 200 meter semifinal (h)
20.25 Diskus final (h)
20.45 10 000 meter final (d)
21.35 Tiokamp 1500 meter (h)


Torsdag 9 augusti

Förmiddag

09.30 Diskus kval grupp A (d)
10.00 Sjukamp 100 meter häck (d)
10.30 Längdhopp kval (d)
10.50 Sjukamp höjdhopp (d)
10.55 110 meter häck försök (h)
11.00 Diskus kval grupp B (d)
11.30 800 meter försök (h)
12.30 Spjut kval grupp A (d)
14.00 Spjut kval grupp B (d) 

Eftermiddag

19.15 Stavhopp final (d)
19.20 Sjukamp kula (d)
19.25 100 meter häck semifinal (d)
19.45 Höjdhopp kval (h)
19.50 400 meter semifinal (d)
20.15 400 meter häck final (h)
20.22 Spjut final (h)
20.30 Sjukamp 200 meter (d)
21.00 200 meter final (h)
21.20 3000 meter hinder final (h)
21.50 100 meter häck final (d)


Fredag 10 augusti

Förmiddag

10.00 Slägga kval grupp A (d)
10.50 Sjukamp längdhopp (d)
11.15 Stavhopp kval (h)
11.25 200 meter försök (d)
11.30 Slägga kval grupp B (d)
12.00 1500 meter försök (d)
12.25 3000 meter hinder försök (d)
12.40 Tresteg kval (h)
12.50 Sjukamp spjut (d)
13.05 4x400 meter försök (h)
13.40 4x400 meter försök (d)
14.05 Sjukamp spjut (d)

Eftermiddag

19.10 110 meter häck semifinal (h)
19.20 Höjdhopp final (d)
19.35 800 meter semifinal (d)
19.55 200 meter semifinal (d)
20.10 Tresteg final (d)
20.20 Sjukamp 800 meter (d)
20.25 Spjut final (d)
20.50 400 meter häck final (d)
21.05 400 meter final (h)
21.20 800 meter final (d)
21.35 110 meter häck final (h)
21.50 1500 meter final (h)


Lördag 11 augusti

Förmiddag

09.05 20 kilometer gång (d)
10.55 20 kilometer gång (h)

Eftermiddag

20.00 Höjdhopp final (h)
20.05 Längdhopp final (d)
20.20 400 meter final (d)
20.25 Diskus final (d)
20.35 800 meter final (h)
20.50 200 meter final (d)
21.00 5000 meter final (h)
21.30 4x400 meter final (d)
21.50 4x400 meter final (d)


Söndag 12 augusti

Förmiddag

09.05 Marathon (d+h)

Eftermiddag

19.10 Stavhopp final (h)
19.30 Slägga final (d)
19.30 4x100 meter försök (d)
19.50 4x100 meter försök (h)
20.05 Tresteg final (h)
20.15 3000 meter hinder final (d)
20.35 1500 meter final (d)
20.55 5000 meter final (d)
21.20 4x100 meter final (d)
21.35 4x100 meter final (h)

Mer om Friidrott

Grunden i vår journalistik är trovärdighet och opartiskhet. Sveriges Radio är oberoende i förhållande till politiska, religiösa, ekonomiska, offentliga och privata särintressen.
Du hittar dina sparade avsnitt i menyn under "Min lista".