Frida Hansdotter under ett slalomåk.
Frida Hansdotter. Foto: Marco Tacca/AP/TT

Tävlingsprogram alpina världscupen

1:37 min

Den alpina världscupen startar traditionsenligt i Sölden, Österrike och avslutas i Soldeu, Andorra.

Radiosporten sänder från flera tävlingar direkt i P4. Klicka här för Radiosportens sändningstider de kommande veckorna.

Lördag 27 oktober
Storslalom damer – Sölden, Österrike

Söndag 28 oktober
Storslalom herrar – Sölden, Österrike (flyttad till 20 december)

Lördag 17 november
Slalom damer – Levi, Finland

Söndag 18 november
Slalom herrar – Levi, Finland

Lördag 24 november
Storslalom damer – Killington, USA
Störtlopp herrar – Lake Louise, Kanada

Söndag 25 november
Slalom damer – Killington, USA
Super-G herrar – Lake Louise, Kanada

Fredag 30 november
Störtlopp damer – Lake Louise, Kanada
Super-G herrar – Beaver Creek, USA

Lördag 1 december
Störtlopp damer – Lake Louise, Kanada
Störtlopp herrar – Beaver Creek, USA

Söndag 2 december
Super-G damer – Lake Louise, Kanada
Storslalom herrar – Beaver Creek, USA

Lördag 8 december
Super-G damer – St Moritz, Schweiz
Storslalom herrar – Val d'Isère, Frankrike

Söndag 9 december
Parallellslalom damer – St Moritz, Schweiz
Slalom herrar – Val d'Isère, Frankrike

Fredag 14 december
Kombination damer – Val d'Isère, Frankrike
Super-G herrar – Val Gardena, Italien

Lördag 15 december
Störtlopp damer – Val d'Isère, Frankrike
Störtlopp herrar – Val Gardena, Italien

Torsdag 20 december
Storslalom herrar – Saalbach, Österrike

Fredag 21 december
Storslalom damer – Courchevel, Frankrike

Lördag 22 december
Slalom damer – Courchevel, Frankrike
Slalom herrar – Madonna, Italien

Fredag 28 december
Storslalom damer – Semmering, Österrike
Störtlopp herrar – Bormio, Italien

Lördag 29 december
Slalom damer – Semmering, Österrike
Super-G herrar – Bormio, Italien

Tisdag 1 januari
Parallelltävling damer och herrar – Oslo, Norge

Lördag 5 januari
Slalom damer – Zagreb, Kroatien

Söndag 6 januari
Slalom herrar – Zagreb, Kroatien

Tisdag 8 januari
Slalom damer – Flachau, Österrike

Lördag 12 januari
Störtlopp damer – St Anton, Österrike
Storslalom herrar – Adelboden, Schweiz

Söndag 13 januari
Super-G damer – St Anton
Slalom herrar – Adelboden, Schweiz

Tisdag 15 januari
Storslalom damer – Kronplatz, Italien

Fredag 18 januari
Kombination herrar – Wengen, Schweiz

Lördag 19 januari
Störtlopp damer – Cortina, Italien
Störtlopp herrar – Wengen, Schweiz

Söndag 20 januari
Super-G damer – Cortina, Italien
Slalom herrar – Wengen, Schweiz

Fredag 25 januari
Super-G herrar – Kitzbühel, Österrike

Lördag 26 januari
Störtlopp damer – Garmisch-Partenkirchen, Tyskland
Störtlopp herrar – Kitzbühel, Österrike

Söndag 27 januari
Super-G damer – Garmisch-Partenkirchen, Tyskland
Slalom herrar – Kitzbühel, Österrike

Tisdag 29 januari
Slalom herrar – Schladming, Österrike

5 februari-17 februari
VM i Åre, Sverige

Tisdag 19 februari
Parallelltävling damer och herrar – Stockholm, Sverige

Fredag 22 februari
Kombination herrar – Bansko, Bulgarien

Lördag 23 februari
Störtlopp damer – Crans-Montana, Schweiz
Super-G herrar – Bansko, Bulgarien

Söndag 24 februari
Kombination damer – Crans-Montana, Schweiz
Storslalom herrar – Bansko, Bulgarien

Lördag 2 mars
Störtlopp damer – Sotji, Ryssland
Störtlopp herrar – Kvitfjell, Norge

Söndag 3 mars
Super-G damer – Sotji, Ryssland
Super-G herrar – Kvitfjell, Norge

Fredag 8 mars
Storslalom damer – Spindleruv Myln, Tjeckien

Onsdag 13 mars
Störtlopp damer – Soldeu, Andorra
Störtlopp herrar – Soldeu, Andorra

Torsdag 14 mars
Super-G damer – Soldeu, Andorra
Super-G herrar – Soldeu, Andorra

Fredag 15 mars
Lagtävling damer och herrar – Soldeu, Andorra

Lördag 16 mars
Slalom damer – Soldeu, Andorra
Storslalom herrar – Soldeu, Andorra

Söndag 17 mars
Storslalom damer – Soldeu, Andorra
Slalom herrar – Soldeu, Andorra

Grunden i vår journalistik är trovärdighet och opartiskhet. Sveriges Radio är oberoende i förhållande till politiska, religiösa, ekonomiska, offentliga och privata särintressen.
Du hittar dina sparade ljud i menyn under Min lista