Fotbolls-VM 2019 bucklan. Foto: FRANCK FIFE/TT
Foto: FRANCK FIFE/TT

Fotbolls-VM 2019: Spelprogram dag för dag

VM spelas 7 juni-7 juli i Frankrike.

Grupp A: Frankrike, Sydkorea, Norge, Nigeria.
Grupp B: Tyskland, Kina, Spanien, Sydafrika.
Grupp C: Australien, Italien, Brasilien, Jamaica.
Grupp D: England, Skottland, Argentina, Japan.
Grupp E: Kanada, Kamerun, Nya Zeeland, Nederländerna.
Grupp F: USA, Thailand, Chile, Sverige.

Gruppspelet:

7 juni:
Frankrike-Sydkorea, grupp A (21.00, Paris).

8 juni:
Norge-Nigeria, grupp A (15.00, Reims),
Spanien-Sydafrika, grupp B (18.00, Le Havre),
Tyskland-Kina, grupp B (21.00, Rennes).

9 juni:
Australien-Italien, grupp C (13.00, Valenciennes),
Brasilien-Jamaica, grupp C (15.30, Grenoble),
England-Skottland, grupp D (18.00, Nice).

10 juni:
Argentina-Japan, grupp D (18.00, Paris),
Kanada-Kamerun, grupp E (21.00, Montpellier).

11 juni:
Nya Zeeland-Nederländerna, grupp E (15.00, Le Havre),
Chile-Sverige, grupp F (18.00, Rennes),
USA-Thailand, grupp F (21.00, Reims).

12 juni:
Nigeria-Sydkorea (15.00, Grenoble),
Frankrike-Norge (21.00, Nice),
Tyskland-Spanien (18.00, Valenciennes).

13 juni:
Sydafrika-Kina (21.00, Paris),
Australien-Brasilien (18.00, Montpellier).

14 juni:
Jamaica-Italien (21.00, Reims),
Japan-Skottland (15.00, Rennes),
England-Argentina (18.00, Le Havre).

15 juni:
Nederländerna-Kamerun (18.00, Valenciennes),
Kanada-Nya Zeeland (21.00, Grenoble).

16 juni:
USA-Chile (15.00, Paris),
Sverige-Thailand (18.00, Nice).

17 juni:
Nigeria-Frankrike (Rennes, båda 21.00),
Sydkorea-Norge (Reims),
Sydafrika-Tyskland (Montpellier),
Kina-Spanien (Le Havre, båda 18.00).

18 juni:
Jamaica-Australien (Grenoble),
Italien-Brasilien (Valenciennes, båda 21.00).

19 juni:
Japan-England (Nice),
Skottland-Argentina (Paris, båda 21.00).

20 juni:
Nederländerna-Kanada (Reims),
Kamerun-Nya Zeeland (Montpellier, båda 18.00),
Sverige-USA (Le Havre),
Thailand-Chile (Rennes, båda 21.00).

Åttondelsfinaler:

22 juni:
B1–A/C/D3 (15.00, Grenoble),
A2–C2 (18.30, Nice).

23 juni:
D1–B/E/F3 (17.30, Valenciennes),
A1–C/D/E3 (21.00, Le Havre).

24 juni:
B2–F2 (18.00, Reims),
F1–E2 (21.00, Paris).

25 juni:
C1–A/B/F3 (18.00, Montpellier),
E1–D2 (21.00, Rennes).

Kvartsfinaler:

27 juni:
Vinnare åttondelsfinal 2–vinnare åttondelsfinal 3 (21.00, Le Havre).

28 juni:
Vinnare åttondelsfinal 4–vinnare åttondelsfinal 5 (21.00, Paris).

29 juni:
Vinnare åttondelsfinal 7–vinnare åttondelsfinal 8 (15.00, Valenciennes),
Vinnare åttondelsfinal 1–vinnare åttondelsfinal 6 (18.30, Rennes).

Semifinaler:

2 juli:
Vinnare kvartsfinal 1-vinnare kvartsfinal 2 (21.00, Lyon).

3 juli:
Vinnare kvartsfinal 3–vinnare kvartsfinal 4 (21.00, Lyon).

Bronsmatch:

6 juli
(17.00, Nice).

Final:

7 juli
(17.00, Lyon).

Grunden i vår journalistik är trovärdighet och opartiskhet. Sveriges Radio är oberoende i förhållande till politiska, religiösa, ekonomiska, offentliga och privata särintressen.
Du hittar dina sparade ljud i menyn under Min lista