Sofia Bleckur, Charlotte Kalla, Maria Rydqvist och Stina Nilsson firar stafettslivret.
Sofia Bleckur, Charlotte Kalla, Maria Rydqvist och Stina Nilsson firar stafettslivret. Foto: Anders Wiklund / TT

Inför skid-VM – så har det gått i tidigare mästerskap

Snart är det dags för skid-VM i Seefeld, Österrike. Så här har det gått på tidigare VM och OS.

Svenska medaljer

VM i Falun 2015: Två guld (Charlotte Kalla och Johan Olsson), fyra silver, tre brons

VM i Lahtis 2017: Två silver och två brons

OS i Pyeongchang 2018: Två guld (Charlotte Kalla och Stina Nilsson), tre silver och ett brons


Resultat VM i Falun 2015

Sprint (k) damer 
1. Marit Björgen, Norge
2. Stina Nilsson, Sverige
3. Maiken Caspersen Falla, Norge

Sprint (k) herrar
1. Petter Northug, Norge
2. Alex Harvey, Kanada
3. Ola Vigen Hattestad, Norge

Skiathlon damer
1. Therese Johaug, Norge
2. Astrid Uhrenholdt Jacobsen, Norge
3. Charlotte Kalla, Sverige

Skiathlon herrar
1. Maksim Vylegzjanin, Ryssland
2. Dario Cologna, Schweiz
3. Alex Harvey, Kanada

Lagsprint (f) damer
1. Norge (Flugstad Österberg/Caspersen Falla)
2. Sverige (Ingemarsdotter/Nilsson)
3. Polen (Kowalczyk/Jaskowiec)

Lagsprint (f) herrar
1. Norge (Hågen Krogh/Northug)
2. Ryssland (Petuchov/Krjukov)
3. Italien (Nöckler/Pellegrino)

10 km (f) damer
1. Charlotte Kalla, Sverige
2. Jessica Diggins, USA
3. Caitlin Gregg, USA

15 km (f) herrar
1. Johan Olsson, Sverige
2. Maurice Manificat, Frankrike
3. Anders Glöersen, Norge

Stafett damer
1. Norge (Weng/Johaug/Jacobsen/Björgen)
2. Sverige (Bleckur/Kalla/Rydqvist/Nilsson)
3. Finland (Saarinen/Niskanen/Roponen/Pärmäkoski)

Stafett herrar
1. Norge (Dyrhaug/Tönseth/Glöersen/Northug)
2. Sverige (Rickardsson/Olsson/Hellner/Halfvarsson)
3. Frankrike (Gaillard/Manificat/Duvillard/Backscheider)

Tremilen (k) damer
1. Therese Johaug, Norge
2. Marit Björgen, Norge
3. Charlotte Kalla, Sverige

Femmilen (k) herrar
1. Petter Northug, Norge
2. Lukas Bauer, Tjeckien
3. Johan Olsson, Sverige


Resultat VM i Lahtis 2017

Sprint (f) damer
1. Maiken Caspersen Falla, Norge
2. Jessica Diggins, USA
3. Kikkan Randall, USA

Sprint (f) herrar
1. Federico Pellegrino, Italien
2. Sergej Ustjugov, Ryssland
3. Johannes Hösflot Kläbo, Norge

Skiathlon damer
1. Marit Björgen, Norge
2. Krista Pärmäkoski, Finland
3. Charlotte Kalla, Sverige

Skiathlon herrar
1. Sergej Ustjugov, Ryssland
2. Martin Johnsrud Sundby, Norge
3. Finn Hågen Krogh, Norge

Lagsprint (K) damer
1. Norge (Weng/Caspersen Falla)
2. Ryssland (Belorukova/Matvejeva)
3. USA (Bjornsen/Diggins)

Lagsprint (K) herrar
1. Ryssland (Krjukov/Ustjugov)
2. Italien (Nöckler/Pellgrino)
3. Finland (Jauhojärvi/Niskanen)

10 km (k) damer
1. Marit Björgen, Norge
2. Charlotte Kalla, Sverige
3. Astrid Uhrenholdt Jacobsen, Norge

15 km (k) herrar
1. Iivo Niskanen, Finland
2. Martin Johsrud Sundby, Norge
3. Niklas Dyrhaug, Norge

Stafett damer
1. Norge (Caspersen Falla/Weng/Uhrenholdt Jacobsen/Björgen)
2. Sverige (Haag/Kalla/Andersson/Nilsson)
3. Finland (Saarinen/Niskanen/Mononen/Pärmäkoski)

Stafett herrar
1. Norge (Tönseth/Dyrhaug/Johnsrud Sundby/Hågen Krogh)
2. Ryssland (Larkov/Bessmertnych/Tjervotkin/Ustjugov)
3. Sverige (Rickardsson/Olsson/Hellner/Halfvarsson)

Tremilen (f) damer
1. Marit Björgen, Norge
2. Heidi Weng, Norge
3. Astrid Uhrenholdt Jacobsen, Norge

Femmilen (f) herrar
1. Alex Harvey, Kanada
2. Sergej Ustjugov, Ryssland
3. Matti Heikkinen, Finland


Resultat OS i Pyeongchang 2018

Sprint (k) damer
1. Stina Nilsson, Sverige
2. Maiken Caspersen Falla, Norge
3. Julia Belorukova, OAR (Ryssland)

Sprint (k) herrar
1. Johannes Hösflot Kläbo, Norge
2. Federico Pellegrino, Italien
3. Alexander Bolsjunov, OAR (Ryssland)

Skiathlon damer
1. Charlotte Kalla, Sverige
2. Marit Björgen, Norge
3. Krista Pärmäkoski, Finland

Skiathlon herrar
1. Simen Hegstad Krüger, Norge
2. Martin Johsrud Sundby, Norge
3. Hans Christer Holund, Norge

Lagsprint (f) damer
1. USA (Diggins/Randall)
2. Sverige (Nilsson/Kalla)
3. Norge (Björgen/Caspersen Falla)

Lagsprint (f) herrar
1. Norge (Johnsrud Sundby/Hösflot Kläbo)
2. OAR, Ryssland (Spitsov/Bolsjunov)
3. Frankrike (Manificat/Jouve)

10 km (f) damer
1. Ragnhild Haga, Norge
2. Charlotte Kalla, Sverige
3. Marit Björgen, Norge

15 km (f) herrar
1. Dario Cologna, Schweiz
2. Simen Hegstad Krüger, Norge
3. Denis Spitsov, OAR (Ryssland)

Stafett damer
1. Norge (Flugstad Östberg, Uhrenholdt Jacobsen, Haga/Björgen)
2. Sverige (Haag, Kalla, Andersson, Nilsson)
3. OAR, Ryssland (Neprjajeva, Belorukova, Sedova, Netjaevskaja)

Stafett herrar
1. Norge (Tönseth, Johnsrud Sundby, Hegstad Krüger, Hösflot Kläbo)
2. OAR, Ryssland (Larkv, Bolsjunov, Tjervotkin, Spitsov)
3. Frankrike (Gaillard, Manificat, Parisse, Backscheider)

Tremilen damer
1. Marit Björgen, Norge
2. Krista Pärmäkoski, Finland
3. Stina Nilsson, Sverige

Femmilen herrar
1. Iivo Niskanen, Finland
2. Aleksander Bolsjunov, OAR (Ryssland)
3. Andrej Larkov, OAR (Ryssland)

Grunden i vår journalistik är trovärdighet och opartiskhet. Sveriges Radio är oberoende i förhållande till politiska, religiösa, ekonomiska, offentliga och privata särintressen.
Du hittar dina sparade ljud i menyn under Min lista