Friidrotts-VM 2019: Tävlingsprogram

Friidrotts-VM avgörs 27 september till 6 oktober i Doha, Qatar. Radiosporten sänder.

DAG FÖR DAG:

M: Män  K: Kvinnor

Fredag 27 september

15:30 M Längdhopp kval
15:35 M 100 m försöksheat
15:40 K Slägga kval grupp A
16:10 K 800 m försöksheat
16:30 K Stav kval 
17:05 M 100 m försöksheat
17:10 K Slägga kval grupp B
17:40 K Höjdhopp kval
18:00 K 3000 m hinder försöksheat
18:25 M Tresteg kval
18:55 M 5000 m försöksheat
19:30 M 400 m häck försöksheat
22:59 K Marathon

Lördag 28 september

15:15 M Diskus kval grupp A
15:30 K 100 m försöksheat 
16:05 M 800 m försöksheat
16:30 M Stavhopp kval
16:45 M Diskus kval Group B
17:05 M 400 m häck semifinal
17:45 M 100 m semifinal
18:15 K 800 m semifinal
18:25 K Slägga final
19:00  4x400 m stafett försöksheat
19:40 M Längdhopp final
20:10 K 10000 m final 
21:15 M 100 m final
22:30 M 50 km gång

Söndag 29 september

19:05 M 200 m försöksheat
19:40 K Stavhopp final
20:20 K 100 m semifinal
20:45 M Tresteg final
20:55 M 800 m semifinal
21:35  4x400 m stafett final
22:20 K 100 m final
22:30 K 20 km gång

Måndag 30 september

15:30 K Spjut kval grupp A
16:05 K 200 m försöksheat
17:00 K Spjut kval grupp B
17:20 K 400 m försöksheat
19:05 M 110 m häck försöksheat
19:30 K Höjdhopp final
19:50 M 200 m semifinal 
20:20 M 5000 m final
20:25 M Diskus final
20:50 K 3000 m hinder final
21:10 K 800 m final
21:40 M 400 m häck final

Tisdag 1 oktober

15:30 M Slägga kval grupp A
15:35 M 400 m försöksheat
15:50 M Höjdhopp kval
16:30 K 400 m häck försöksheat
17:00 M Slägga kval grupp B
17:15 M 3000 m hinder försöksheat
19:05 M Stavhopp final
19:50 K 400 m semifinal
20:20 K Spjut final
20:35 K 200 m semifinal
21:10 M 800 m final
21:40 M 200 m final

Onsdag 2 oktober 

15:35 M 100 m tiokamp
15:45 K Kula kval
16:05 K 100 m häck sjukamp 
16:30 M Längdhopp tiokamp 
16:35 K 1500 m försöksheat
17:00 K Diskus kval grupp A
17:15 K Höjdhopp sjukamp 
17:25 K 5000 m försöksheat
17:50 M Kula tiokamp
18:25 K Diskus kval grupp B
19:05 M 110 m häck semifinal 
19:30 K Kula sjukamp 
19:35 M 400 m semifinal
19:40 M Höjdhopp tiokamp
20:05 K 400 m häck semifinal
20:40 M Slägga final
20:50 K 200 m sjukamp
21:35 K 200 m final
21:55 M 110 m häck final
22:15 M 400 m tiokamp

Torsdag 3 oktober

15:35 M 110 m häck tiokamp
15:40 K Tresteg kval
16:30 M Diskus tiokamp grupp A
17:15 K Längdhopp sjukamp 
17:35 M Diskus tiokamp grupp B
18:05 M Stavhopp tiokamp grupp A
18:20 M Kula kval grupp A
19:05 M Stavhopp tiokamp grupp B
19:10 K Spjut sjukamp
19:40 M Kula kval grupp B
21:00 M 1500 m försöksheat
21:05 M Spjut tiokamp grupp A
21:35 K Kula final
22:00 K 1500 m semifinal 
22:10 M Spjut tiokamp grupp B
22:50 K 400 m final
23:05 K 800 m sjukamp
23:25 M 1500 m tiokamp

Fredag 4 oktober

19:10 M 1500 m semifinal
19:15 M Höjdhopp final
19:40 K 4x100 m stafett försöksheat
20:00 K Diskus final 
20:05 M 4x100 m stafett försöksheat
20:30 K 400 m häck final 
20:45 M 3000 m hinder final
21:20 M 400 m final
22:30 M 20 km gång

Lördag 5 oktober

15:30 M Spjut kval grupp A
16:15 K 100 m häck försöksheat
16:50 K Längdhopp kval
17:00 M Spjut kval grupp B
18:55 K 4x400 m stafett försöksheat
19:05 M Kula final
19:25 M 4x400 stafett försöksheat 
19:35 K Tresteg finall
19:55 K 1500 m final
20:25 K 5000 m final
21:05 K 4x100 m stafett final
21:15 M 4x100 m stafett final
22:59 M Marathon

Söndag 6 oktober

19:05 K 100 m häck final 
19:15 K Längdhopp final
19:40 M 1500 m final 
19:55 M Spjut final
20:00 M 10000 m final
20:50 K 100 m häck final
21:15 K 4x400 m stafett final
21:30 M 4x400 m stafett final

Grunden i vår journalistik är trovärdighet och opartiskhet. Sveriges Radio är oberoende i förhållande till politiska, religiösa, ekonomiska, offentliga och privata särintressen.
Du hittar dina sparade ljud i menyn under Min lista