Fotbolls-EM 2020: Spelschema dag för dag

Nu kan ni planera er EM-sommar från 12 juni till 12 juli.

Gruppspel:

Fredag 12 juni:
21.00: Italien-Turkiet (Rom)

Lördag 13 juni:
15.00: Wales-Schweiz (Baku)
18.00: Danmark-Finland (Köpenhamn)
21.00: Belgien-Ryssland (St Petersburg)

Söndag 14 juni:
15.00: England-Kroatien (London)
18.00: Österrike-Playoffvinnare (Bukarest)
21.00: Nederländerna-Ukraina (Amsterdam)

Måndag 15 juni:
15.00: Tjeckien-Playoffvinnare (Glasgow)
18:00: Polen-Playoffvinnare (Dublin)
21.00: Spanien-Sverige (Bilbao)

Tisdag 16 juni:
18.00: Playoffvinnare-Portugal (Budapest)
21.00: Frankrike-Tyskland (München)

Onsdag 17 juni:
15.00: Finland-Ryssland (St Petersburg)
18.00: Turkiet-Wales (Baku)
21.00: Italien-Schweiz (Rom)

Torsdag 18 juni:
15.00: Ukraina-Playoffvinnare (Bukarest)
18.00: Danmark-Belgien (Köpenhamn)
21.00: Nederländerna-Ukraina (Amsterdam)

Fredag 19 juni:
15.00: Sverige-Playoffvinnare (Dublin)
18.00: Kroatien-Tjeckien (Glasgow)
21.00: England-Playoffvinnare (London)

Lördag 20 juni:
15.00: Playoffvinnare-Frankrike (Budapest)
18.00: Tyskland-Portugal (München)
21.00: Spanien-Polen (Bilbao)

Söndag 21 juni:
18.00: Schweiz-Turkiet (Baku)
18.00: Italien-Wales (Rom)

Måndag 22 juni:
18.00: Playoffvinnare-Nederländerna (Amsterdam)
18.00: Ukraina-Österrike (Bukarest)
21.00: Ryssland-Danmark (Köpenhamn)
21.00: Finland-Belgien (St Petersburg)

Tisdag 23 juni:
18.00: Kroatien-Playoffvinnare (Glasgow)
18.00: Tjeckien-England (London)

Onsdag 24 juni:
18.00: Playoffvinnare-Spanien (Bilbao)
18.00: Sverige-Polen (Dublin)
21.00: Portugal-Frankrike (Budapest)
21.00: Tyskland-Playoffvinnare (München)

Åttondelsfinaler:

Lördag 27 juni:
18.00: 1:an grupp A -2:an grupp C, match 1 (Amsterdam)
21.00: 2:an grupp A och 2:an grupp B, 2 (London)

Söndag 28 juni:
18.00: 1:an grupp B-3:an i grupp A, D, E el F, 3 (Budapest)
21.00: 1:an grupp C-3:an i grupp D, E el F, 4 (Bilbao)

Måndag 29 juni:
18.00: 2:an grupp D-2:an i grupp E, 5 (Köpenhamn)
21.00: 1:an grupp F -3:an grupp A, B el C, 6 (Bukarest)

Tisdag 30 juni:
18.00: 1:an grupp E-3:an grupp A, B, C el D, 7 (Dublin)
21.00: 1:an grupp D-2:an grupp F, 8 (Glasgow)

Kvartsfinaler:

Fredag 3 juli:
18.00: Vinnarna åttondelsfinal 5 och 6. (St Petersburg)
21.00: Vinnarna åttondelsfinal 3 och 1 (München)

Lördag 4 juli:
18.00: Vinnarna i åttondelsfinal 4 och 2 (Baku)
21.00: Vinnarna i åttondelsfinal 7 och 8 (Rom)

Semifinaler:

Tisdag 7 juli:
21.00: Vinnarna av kvartsfinal 1 och 2 (London)

Onsdag 8 juli:
21.00: Vinnarna av kvartsfinal 3 och 4 (London)

Final:

Söndag 12 juli:
21.00: Final (London)

EM-grupper och spelplatser

Grupp A: 
Rom (Italien) och Baku (Azerbajdzjan)

Italien, 
Schweiz
Turkiet
Wales

Grupp B:
St Petersburg (Ryssland) och Köpenhamn (Danmark)

Ryssland
Belgien
Danmark
Finland

Grupp C: 
Amsterdam (Nederländerna) och Bukarest (Rumänien)

Nederländerna
Ukraina
Österrike
Nation från playoff-träd D

Grupp D: 
London (England) och Glasgow (Skottland)

England
Kroatien
Tjeckien
Nation från playoff-träd C

Grupp E: 
Bilbao (Spanien) och Dublin (Irland)

Spanien
Polen
Sverige
Nation från playoff-träd B

Sveriges spelprogram:
15 juni 21.00: Spanien i Bilbao
19 juni 15.00: play off-vinnare i Dublin
24 juni 18.00: Polen i Dublin

Grupp F: 
München (Tyskland) och Budapest (Ungern)

Tyskland
Frankrike
Portugal
Nation från playoff-träd A

Grunden i vår journalistik är trovärdighet och opartiskhet. Sveriges Radio är oberoende i förhållande till politiska, religiösa, ekonomiska, offentliga och privata särintressen.