Du måste aktivera javascript för att sverigesradio.se ska fungera korrekt och för att kunna lyssna på ljud. Har du problem med vår sajt så finns hjälp på https://kundo.se/org/sverigesradio/
Listan som är en av de mest betydelsefulla måttstockarna av svensk musik.
Olle Nilsson Ulf Sigmundsson Kerstin Behrendtz Jonas Westman Rita Jernquist
Olle Nilsson, Ulf Sigmundsson, Kerstin Behrendtz, Jonas Westman och Rita Jernquist är de som pratar om spellistan i P4 Musik Foto: Lisbeth Östman/Sveriges Radio

Musikredaktörer i Sveriges Radio P4

Det är de här personerna du vänder dig till för frågor och synpunkter om musikutbudet i Sveriges Radio P4.

Rita Jernquist är musikredaktör för område väst (P4 Skaraborg, P4 Väst, P4 Göteborg och P4 Sjuhärad) och är samordnare för P4:s spellistemöte.
Sveriges Radio Skaraborg
Norra Bergvägen 4
Box 163
541 24 SKÖVDE
0500 - 77 30 08
073 - 231 45 66
rita.jernquist@sverigesradio.se

Olle Nilsson är musikredaktör för område syd (P4 Malmö, P4 Halland, P4 Kristianstad och P4 Blekinge)
Sveriges Radio Malmö
Baltzarsgatan 16
211 01 Malmö
073 - 328 53 70
olle.nilsson@sverigesradio.se

Carina Bergek är musikredaktör för P4 Plus.
Sveriges Radio Göteborg
Pumpgatan 2
405 13 GÖTEBORG
031 - 83 75 82
carina.bergek@sverigesradio.se

Lisbeth Östman är musikredaktör för område öst (P4 Jönköping, P4 Kronoberg, P4 Kalmar och P4 Östergötland)
Sveriges Radio Gotland
Östra Hansegatan 28
Box 1324
621 24 Visby
0498 - 75 00 25
lisbeth.ostman@sverigesradio.se

Mats Hermansson är musikredaktör för område Mälardalen (P4 Sörmland, P4 Gotland, P4 Västmanland och P4 Uppland)
Sveriges Radio Sörmland
Box 641
631 08 ESKILSTUNA
016 - 16 16 75
016 - 16 16 18
mats.hermansson@sverigesradio.se

Ulf Sigmundsson är musikredaktör för område mitt (P4 Värmland, P4 Dalarna, P4 Gävleborg och P4 Örebro)
Sveriges Radio Dalarna
Engelbrektsgatan 27B
Box 123
791 23 FALUN
023 - 77 77 34
070 - 104 63 65
ulf.sigmundsson@sverigesradio.se

Robert Jonsson är musikredaktör för Vaken i P3/P4 
Sveriges Radio
105 10 Stockholm
Telefon 08 784 12 14
073 - 328 53 74
robert.jonsson@sverigesradio.se

Germund Stenhag är musikredaktör för P4 Riks
Sveriges Radio
Oxenstiernsg. 20
105 10 Stockholm
08 - 784 50 00
germund.stenhag@sverigesradio.se

Thore Wilhelmsson är musikredaktör för område norr (P4 Norrbotten, P4 Västerbotten, P4 Västernorrland och P4 Jämtland)
Sveriges Radio Norrbotten
Nygatan 3
971 71 LULEÅ
0920 - 24 48 66
070 - 634 47 11
thore.wilhelmsson@sverigesradio.se

Maria Enzell är musikredaktör för P4 Stockholm och P5 STHLM
Sveriges Radio
Oxenstiernsg. 20
105 10 Stockholm
08 - 784 50 00
maria.enzell@sverigesradio.se

Relaterat

Mer om Medarbetare

Grunden i vår journalistik är trovärdighet och opartiskhet. Sveriges Radio är oberoende i förhållande till politiska, religiösa, ekonomiska, offentliga och privata särintressen.
Har du frågor eller förslag gällande våra webbtjänster?

Kontakta gärna Sveriges Radios supportforum där vi besvarar dina frågor vardagar kl. 9-17.

Du hittar dina sparade avsnitt i menyn under "Min lista".