Måndagen den 31 augusti: Fridolin talar om rasism
När Gustav Fridolin hörde att det nazistiska partiet Folkfronten hade demonstrerat i Hässleholm beslöt han sig för att åka till sin gamla hemkommun för att prata om rasismens uppkomst. Idag är han på Jacobsskolan och Arenas Lina Sundahl Djerf har träffat honom.
Handelsföreningen i Kristianstad oroar sig över att antalet butiksrån har ökat i kommunen de senaste åren. I lördags kväll drabbades Willys Hemma, när en knivbeväpnad man rånade en kassörska. Handelsföreningens Martin Nilsson och Tommy Börjesson från Skånepolisen är med i Arenastudion strax efter kl 15 idag.
Och så har vi gratulerat en femtioårig båtklubb som försöker göra Ivösjön säkert.
Biblioteket i Hässleholm vill ha 3,8 miljoner kronor för att skaffa ett nytt utlåningssystem.
I dag fungerar inte bibliotekets larmsystem vilket irriterar bibliotekschef Kristina Hedberg - till exempel piper larmet trots att låntagare inte har stulit några böcker.