Helgens sportresultat.

BASKET
Lördagen den 2 februari

Div 2 damer

Visby BBK-016 uppskjuten till 9 feb

Söndagen den 3 februari

Visby BBK-Norrköping 83-39

BORDTENNIS
Lördagen den 2 februari

Gutepoolen

Rankingstegen Div 1

Placering

1 Jonas Berglund, Visby IF Gute BTK

2 Nisse Lundberg, Visby IF Gute BTK

3 Elin Schwartz, Visby IF Gute BTK

Rankingstegen Div 2

Placering

1 Gabriel Bergstedt, Visby IF Gute BTK

2 Joel Lawergren, Stenkumla BTK

3 Arvid Andersson, Visby IF Gute BTK

Rankingstegen Div 3

Placering

1 Adrian Wiginder, Fole IF

2 Stefan Sellin, Fole IF

3 Patrik Österberg, Levide IF

Rankingstegen Div 4

Placering

1 Johnny Bergström, IF Hansa-Hoburg

2 Zorba Hållsten, IF Hansa-Hoburg

3 Erik Lövgren, Levide IF

Rankingstegen Div 5

Placering

1 Erik Pettersson, Klintehamns IK

2 Jakob Nilsson, IF Hansa-Hoburg

3 Tobias Kahlström, Levide IF

Rankingstegen Div 6

Placering

1 Harald Wiginder, Fole IF

2 Mikaela Orleifson, Levide IF

3 Robert Larsson, Stenkumla BTK

Herrsingel 4

Placering

1 Gabriel Bergstedt, Visby IF Gute BTK

2 Elias Pettersson, Stenkumla BTK

3 Eliott Pettersson, Stenkumla BTK

Herrsingel 5

Placering

1 Marcus Lawergren, Stenkumla BTK

2 Axel Andersson, Visby IF Gute BTK

3 Lisette Andersson, Visby IF Gute BTK

Herrsingel Öppen

Placering

1 Jonas Hederstedt, Visby IF Gute BTK

2 Nisse Lundberg, Visby IF Gute BTK

3 Isak Pettersson, Fole IF

BOWLING
Söndagen den 3 februari

Elitserien

Pärlan-Albatross 12-8, (4-1, 1-4, 4-1, 3-2)

Robert Gustavsson 915, Arvid Thomsson 909

Vinst igen efter raka förluster.

Div 1 herrar

Söndagen den 3 februari

12.00 Pärlan B-Scania

Div.1 damer kvalserien till elitserien

Söndagen den 3 februari

Rosen-Cobbers 17-3

Tina Andersson 875, Maria Karlsson 782

Rosen kvar i toppen på tabellen i kamp med Ön

Gotlandsserien

Rosens Jan-Erik Pettersson gjorde en tre hundring i matchen mot Pärlans veteraner.

FOTBOLL
Lördagen den 2 februari

SM slutspel i Futsal.

Madesjö IF - Dalhem IF 7-6

Falköping-Dalhem 16-1

Segraren i gruppen går till semifinal i Halmstad den 16 februari.

FRIIDROTT
Lördagen den 2 februari

Vintercupen del 2 6000 m

Herrar

1. Daniel Hejdström

2. Olof Thunegard

Damer

1. Åsa Edman

HANDBOLL
Lördagen den 2 februari

VIF Gute-Tumba 33-26 (18-14)

VIF Gute behåller serieledningen

INNEBANDY
Fredagen den 1 februari

Div 2

Visby IBK-Nykvarn 14-4 (3-0,5-2,6-2)

Mål: Micke Järlö 3, Mikael Andersson 3, Andreas Wahman 2, Fredrik Larsson, Magnus Larsson, Christian Nilsson, Mattias Forre, Andreas Wilson, Mikael Lundin,

ISHOCKEY
Alltvåan
Fredagen den 1 februari

Visby Roma-Vallentuna 6-3 (5-0,0-1,1-1)

Tyler Shybunka, Henrik Öström, Mika Smura, Tommy Dehlin, Tobias Lilja, Jani Pollari

Lördagen den 2 februari

Sudret-Vallentuna 3-1 (0-0,2-1,1-0)

Mål: Arvid Larsson, Jonas Johansson, Travis Hampton

Söndagen den 3 februari

15.00 Bålsta-Visby Roma 5-1

16.00 Nynäshamn-Sudret 3-2

SKYTTE
Lördagen den 2 februari

09.00 Skyttiades regionsfinal

18 gotlänningar deltar

Rickard Gardelin, Visby var den ende gotlänning som gick vidare till riksfinalen. Den går i Eskilstuna den 8:e mars.

Söndagen den 3 februari

09.00 Förbundstävlan med k-pist

Resultat AF Elit

1 Anders Bergström Stenkumla Skg 57

2 Tord Stuxgren Lärbro Skg 55

3 Niclas Virgin Stenkumla Skg 52

Resultat AF 3

1 Johan Tofftèn Stenkumla Skg 50

2 Birger Johansson Stenkumla Skg 48

3 Christer Norrby När Skg 47

Resultat AF 56

1 Allan Martis Stenkumla Skg 33

2 Gert Säiner Stenkumla Skg 32

Resultat AF 66

1 Allan Nilsson När Skg 47

2 John Göthberg Stånga Skg 41

3 K-J Berner Väte Skg 35

Herrsingel seniorer (poolspel):

1) Tim Hall, Visby.

2) Christian Pettersson, do

Damsingel seniorer (poolspel):

1) Sofia Oscarsson,Visby.

2) Julia Hellström Carlsson, do.

Herrdubbel seniorer:

1) Mattias Englund/Tim Hall, Visby.

2) Patrik Oscarsson/Erik Olsson, do.

Damdubbel seniorer:

1) Anneli Gate/Julia Hellström Carlsson, Visby.

2) Caroline Gate/Sofia Oscarsson, do.

Mixeddubbel seniorer:

1) Erik Olsson/Anneli Gate, Visby.

2) Tim Hall/Sofia Oscarsson, Visby.

Herrsingel veteraner:

1) Mattias Englund Visby.

2) Thomas Larsson, P 18.

Herrsingel motion (poolspel):

1) Niklas Magnusson, Graip.

2) Anders Wedin, P 18.

Herrdubbel motion:

1) Pontus Jespersson/Calle Engberg, Visby.

2) Dan Carlberg/Anders Wedin, P 18.

Herrsingel U 15-13:

1) Calle Engberg, Visby. 2) Jonathan Westergren, do.

Mixeddubbel U 15 (poolspel):

1) Calle Engberg/Fanny Andergren, Visby.

2) Jonathan Westergren/Caroline Gate, do.

Damsingel U 13 (poolspel):

1) Caroline Gate, Visby.

2) Anna Oscarsson, do.

Herrdubbel U 13 (poolspel):

1) Simon Westergren/Jonathan Westergren, Visby.

2) Oskar Olsson/Simon Malmros, do.

Herrsingel U 11 (poolspel):

1) Lukas Olsson, Visby.

2) Simon Westergren, do.

Mixedsingel ungdom nybörjare (poolspel):

1) Lova Söderström, Garda.

2) Emelie Jakobsson, do.

Grunden i vår journalistik är trovärdighet och opartiskhet. Sveriges Radio är oberoende i förhållande till politiska, religiösa, ekonomiska, offentliga och privata särintressen.
Du hittar dina sparade avsnitt i menyn under "Min lista".