Helgens Sport

CYKEL

Lördagen den 17 maj

Klinterundan

H-Sport 3x19 km.

1) Marcus Larsson, 1.26.14, 2) Tomas Larsson, 1.26.18, 3) David Svensson, 1

26.37, 4) Andreas Herlitz, 1.26.48, 5) Mikael Lindberg, 1.36.18.

D-Sport 2x19 km.

1) Linda Dahlby, 1.16.08

FOTBOLL

Lördagen den 17 maj

Division 2 herrar

14.00 Rynninge-Gute 6-3

Tobbe Ahlqvist, Jonatan Bogern och Daniel Engström

Division 2 damer

Roslagsbro-Dalhem 5-1 (4-1)

Jenny Lööf (straff)

Dalhems första förlust

Division 3A damer

Klintehamn-Lidingö B 2-0 (0-0)

Sarha Johansson 2

Division 3B damer

Älta-P18 4-0 (3-0)

Division 4 herrar

Visby AIK-Klintehamn 0-1 (0-0)

Kaj Andersson

Dalhem-Hangvar 0-2 (0-0)

Fredrik och Sigge Johansson

Söndagen den 18 maj

Division 4 herrar

16.00 Levide-IFK Visby 3-2

16.00 FG 86-Fårösund 0-2

Flickor 15

Stenkyrka- Visby AIK 4-5 Vissbys första seger mot Stenkyrka

HÄST

MOTOCROSS

Lördagen den 17 maj

Mats Åkerblom kör i EM i Portugal, kom inte till start är handskadad.

VARPA

Lördagen den 17 maj

Hellvivarpan

Huvudklassen

1. Hablingbo (Olof Lithberg och Ola Nilsson)

Oldboys

1. Visby BK (Sylve Gillerfors och Rolf Burgesäther)

Nordkalks pris gick till Fårö som tog mest stick

Skytte

Majträffen, Torsburgsbanan

Final Seniorer:

1) Björn Ahlby, Väte, 320 poäng 2) L-O Larsson, Garda-Lau, 314 3) Birger

Johansson, Bara, 314 4) Leif Lindberg, Visby, 308 5) Håkan Pettersson,

Hoburgs, 306 6) Alf Karlsson, Ala-Gammelgarn, 305 7) Tomas Rödel,

Ala-Gammelgarn, 302

Final Veteraner:

1) K-Å Eneqvist, Garda-Lau, 287 2) Börje Eneqvist, Garda-Lau, 286 3) Yngve

Jakobsson, Hoburgs, 279 4) Martin Ahlin, Väte, 279 5) Gert Säiner,

Stenkumla, 273 6) Göte Nilsson, Garda-Lau, 272 7) Yngve Osin, Väte, 255

Final Juniorer:

1) Jeanette Löfgren, Garda-Lau, 301 2) Josefin Dellevik, Garda-Lau, 221

Klassvisa resultat:

Klass Elit:

1) Björn Ahlby, Väte 232 2) Håkan Pettersson, Hoburgs, 228

Klass 4:

1) Birger Johansson, Bara, 227 2) L-O Larsson, Garda-Lau, 225 3) Leif

Lindberg, Visby, 224 4) Alf Karlsson, Ala-Gammelgarn, 223 5) Tomas Rödel,

Ala-Gammelgarn, 219

Klass 3:

1) Jeanette Lövgren, Garda-Lau, 218

Klass 1:

1) Josefin Dellevik, Garda-Lau, 169

Klass 56:

1) K-Å Eneqvist, Garda-Lau, 212 2) Göte Nilsson, Garda-Lau, 208 3) Börje

Eneqvist, Garda-Lau, 201 4) Gert Säirner, Stenkumla, 199

Klass 66:

1) Martin Ahlin, Väte, 209 2) Yngve Jakobsson, Hoburgs, 208 3) Yngve Osin,

Väte, 196 4) Erik Söderqvist, Hoburgs, 120

Grunden i vår journalistik är trovärdighet och opartiskhet. Sveriges Radio är oberoende i förhållande till politiska, religiösa, ekonomiska, offentliga och privata särintressen.
Du hittar dina sparade avsnitt i menyn under "Min lista".