Resultatservice

Sammanfattning den 29 januari 2006

BADMINTION
Div 3 Norra Svealand sammandrag
Väsby-Visby BMK 0-8
Täby-Visby BMK 5-3
En seger, en förlust innebär att Visby BMK behåller fjärdeplatsen i serien efter Fyrisfjädern, BMK Komet och Täby BMF.

Div 4 Södra Svealand (B-laget)
Visby BMK 2- Spårvägen 3, 3-5
Visby BMK 2 - Trollbäcken, 3-5

BOWLING
Mellanallsvenskan
Amiki-Pärlan 14-6
Stefan Bergh 870, Oscar Broström 810

Sundbyberg-Pärlan 8-12
Claes Gauffin 937, Oscar broström 944, Joakim Engström 909

Div.1 herrar
Djurgården-Stånga 10-10
Scania-Stånga 12-7

Div.1 damer
Rosen-Flugan 16-4
Chris Fors 805

FOTBOLL
Coop Forum Cup
Herrar
IFK Visby - VIF Gute 1-0
Damer
Match 1 Gothem-P 18 0-2
Clara Markstedt, Mikaela Pettersson
Match 2 Dalhem-P 18 1-0
Jenny Lööf
Match 3 Dalhem-Gothem 4-0
Linnea Hansson, Susanne Carlén, Andrea Ceasar, Helena Nirs
Dalhem IF segrade.

INNEBANDY
Superelit
Rönnby-Endre 7-5 (3-2,2-1,2-2)
Målskyttar: Sabina Wedberg, Emma Larsson, Maria Jakobsson, Johanna Engström, Anna Jakobsson

Div.1 damer
Kumla-Hansa/Hoburg 2-3
Målskyttar: Jonna Appelqvist 2, Jenny Andersson

Div.2 herrar
Bele Barkarby - Visby IBK 1-8 (1-3, 0-1, 0-4 )
Målskyttar: Johan Andersson, Tobias Dahlström, Stefan Henriksson 6.

ISHOCKEY
Alltvåan
Visby Roma-Gnesta 2-2 (1-0, 1-0, 0-2)
Målsyttar: Jonas Johansson, Stefan”Dogge”Nilsson

Alltvåan Skå - Visby/Roma 6-6

Fortsättningsserien
Sudret-Solna 8-2 (3-0, 1-2, 3-0)
Målskyttar: Conny Liljegren 3, Patrik Vestlin 2, Arvid Larsson, Martin Mårdbrink

Solna - Sudrets HC 3-1
Målskytt: Matrin Mårdbrink.

SIMNING
Långa DM
Gren 1, 400m Frisim Herrar, Finaler
1 Johnny Allestad, Wisby Simsällskap, 4:26.46
2 Jonathan Harstäde, Wisby Simsällskap, 5:16.86
3 Robin Cederqvist, Wisby Simsällskap, 5:35.53

Gren 2, 400m Frisim Damer, Finaler
1 Petra Allestad Wisby Simsällskap 4:31.21
2 Angelica Allestad Wisby Simsällskap 4:43.86
3 Stina Juhlin Wisby Simsällskap 5:10.50
4 Carin Andersson Hemse Bollklubb 5:17.34
5 Helen Nordin Wisby Simsällskap 5:27.94
6 Teresa Lindqvist Wisby Simsällskap 5:35.50
7 Linn Andersson Hemse Bollklubb 6:15.97

Gren 3, 200m Bröstsim Herrar, Finaler
1 Daniel Cederqvist Wisby Simsällskap 2:39.75

Gren 4, 200m Bröstsim Damer, Finaler
1 Petra Allestad Wisby Simsällskap 2:57.41
2 Teresa Lindqvist Wisby Simsällskap 3:23.92
3 Linn Andersson Hemse Bollklubb 4:16.74

Gren 5, 200m Ryggsim Herrar, Finaler
1 Johnny Allestad Wisby Simsällskap 2:23.74
2 Adam Jakobsson Wisby Simsällskap 2:31.41
3 Daniel Cederqvist Wisby Simsällskap 2:48.61
4 Jonathan Harstäde Wisby Simsällskap 2:50.69
5 Erik Sohlin Wisby Simsällskap 3:08.43

Gren 6, 200m Ryggsim Damer, Finaler
1 Petra Allestad Wisby Simsällskap 2:21.67
2 Angelica Allestad Wisby Simsällskap 2:39.82
3 Stina Juhlin Wisby Simsällskap 2:46.51 ’*
4 Carin Andersson Hemse Bollklubb 2:56.64
5 Beatrice Östergren Wisby Simsällskap 3:17.08
- Helen Nordin Wisby Simsällskap DSQ

Gren 7, 200m Fjärilsim Herrar, Finaler
1 Adam Jakobsson Wisby Simsällskap 2:36.62

Gren 8, 200m Fjärilsim Damer, Finaler
1 Teresa Lindqvist Wisby Simsällskap 3:22.35

Gren 9, 200m Medley Herrar, Finaler
1 Johnny Allestad Wisby Simsällskap 2:25.84
2 Adam Jakobsson Wisby Simsällskap 2:38.39
3 Jonathan Harstäde Wisby Simsällskap 2:54.98
- Robin Cederqvist Wisby Simsällskap DSQ

Gren 10, 200m Medley Damer, Finaler
1 Angelica Allestad Wisby Simsällskap 2:35.71
2 Stina Juhlin Wisby Simsällskap 2:50.41
3 Helen Nordin Wisby Simsällskap 2:56.65
4 Carin Andersson Hemse Bollklubb 2:57.96
5 Beatrice Östergren Wisby Simsällskap 3:24.37
- Linn Andersson Hemse Bollklubb DSQ

Gren 11, 400m Medley Herrar, Finaler
1 Adam Jakobsson Wisby Simsällskap 5:31.28
2 Daniel Cederqvist Wisby Simsällskap 5:35.00

VOLLEYBOLL
Div.1
Säter-Team Gotland 3-0
Plazir-Team Gotland 3-0

Grunden i vår journalistik är trovärdighet och opartiskhet. Sveriges Radio är oberoende i förhållande till politiska, religiösa, ekonomiska, offentliga och privata särintressen.
Du hittar dina sparade avsnitt i menyn under "Min lista".