Team Sápmi stärks med deltagare från svensk sida

3:50 min
  • Nu är det klart, fyra samiska ungdomar från sápmi på svensk sida representerar Team Sápmi under Artic Winter Games 2020 i Yukon Kanada.
  • Den 15 mars 2020 anordnas, för idrottare från norr och arktis, den anrika sporttävlingen Artic Winter Games i Yukon, Kanada. Till spelen väntas deltagare från Alaska, norra Alberta, Yukon, Nunavut, Nunavik, nordvästra territorier, Ryssland, Grönland och Sápmi finnas representerade.
  • Från svenska sápmi är det Jåvva Rensberg, Ingrid Åstot, Alfred Lilja och Hilda Granberg som ingår i Team sápmi
  • "Jag hoppas jag kommer vidare, det vore roligt, jag tror det också" säger 13-åriga skidåkaren Jåvva Rensberg.

Sápmis deltagare i Arctic Winter Games 2020

Längdskidor

Pojkar 13-14 år
Ravn-Mathias Sara Gulsrud, IL Nordlys Norge 
Alexander Haugli Rasmussen, IL Nordlys Norge 
Jåvva Rensberg, Ruvhten Sijte Sverige
Pekka Tervaniemi, Anare SS Finland

Flickor 13-14 år
Frida Agersborg Skånhaug, Fjell skilag Norge
Trosten Julie Johansen, Deanu Searat Norge
Sara Lea Christine Henriksdatter, Kautokeino il Norge
Reisænen Stine Vibeke, IL Ilar Norge
Lilli Anne W Guttorm, IL Nordlys Norge (Reserv)

Pojkar 15-16 år
Johansen Petter Dervola, Deanu Searat Norge
knudsen Vetle Mathisen, Innstranden il Norge
Ims Helge, Fjell skilag Norge
Enoksen Sebastian Molund, Fjell skilag Norge

Flickor 15-16 år
Jernsletten Anne Kajsa, IL Ilar Norge
Portti Emili, Anara SS Finland
Haukebøe Sunniva Marie, Fjell skilag Norge
Åstot Ingrid, Sarek IF Sverige
Madeleine Øvrevoll, Fjell skilag Norge (Reserv)

Pojkar 17-18 år
Hanssen Sverre, Fjell skilag Norge
Margit Henda Dikkanen, IL Ilar Norge
Riel-Saua Julius, IL Ilar Norge
Petterson Iver Thude, IL Ilar Norge

Flickor 17-18 år
Petterson Elen Kristine, IL Ilar Norge
Tovås katrine, Fjell skilag Norge
Andreassen Anna Sofie, Fjell skilag Norge
Heiberg Anne Katja, Deanu Searat Norge

Fotboll (Inomhus)

Flickor 
Hedda Marie Rosenhaug, Medkila Norge
Thea Nordkyn Nygård, IK Grand Norge
Live Yu Olsen, IK Grand Norge
Hilda Granberg, Innfjerdens Sverige
Berit Alice Utsi, Kautukeino IL Norge
Eerika Johansen Mantyjarvi, Tana ballklubb Norge
Ine Johansen, IK Grand Norge
Frida Andrea Heminghytt, Saltdalskameratene Norge
Stine Lise Somby, Avju IL Norge
Thea Madelen Myhre, Saltdalskameratene Norge (Reserv)

Pojkar
Nikolai Jensen, IK Grand Norge
Alfred Lilja, Lycksele IF Sverige
Magnus Finnbakken, BOIF Norge
Noah Green Johansen, Hunstad Norge
Marco Bjørnstrøm, IK Grand Norge
Janos Pallto, Nordlys Norge
Johannes Johansen Rolland, Alta IF Norge
Jens Mikal Holmestrand, Nordlys Norge
Theodor Skogmo, BOIF Norge
Petter Bangfil, Saltdalskameratene FK Norge (Reserv)

Grunden i vår journalistik är trovärdighet och opartiskhet. Sveriges Radio och SVT är oberoende i förhållande till politiska, religiösa, ekonomiska, offentliga och privata särintressen.


Vuođđu min journalistihkas lea luohtehahttivuohta ja bealátkeahtesvuohta.Ruoŧa Rádio ja Ruoŧa TV leat sorjjasmeahttumat politihkalaš, oskkolaš, ruđalaš, almmolaš ja priváhta sierraberoštumiid ektui.


Läs mer om hur vi bedriver vårt arbete:
Loga eanet mo mii doaimmahat bargguideamet: