2007

1. The Worrying Kind, The Ark
(Ola Salo) 248 poäng
2. A Little Bit of Love, Andreas Johnson
(Andreas Johnson, Peter Kvint) 189 poäng
3. Måns Zelmerlöw, Cara Mia
(Fredrik Kempe, Henrik Wikström) 171 poäng
4. Sarah Dawn Finer, I Remember Love
(Sarah Dawn Finer, Peter Hallström) 122 poäng
5. Marie Lindberg, Trying to Recall
(Marie Lindberg) 70 poäng
6. Sonja Aldén, För att du finns
(Sonja Aldén, Bobby Ljunggren) 62 poäng
7. Sanna Nielsen, Vågar du, vågar jag
(Bobby Ljunggren, Fredrik Kempe, Henrik Wikström)
44 poäng
8.Sebastian, When the Night Comes Falling
(Sebastian Karlsson, Peter Kvint) 39 poäng
9.Anna Book, Samba Sambero
(Thomas G:son) 1 poäng
10. Tommy Nilsson, Jag tror på människan
(Tommy Nilsson, Johan Stentorp, Lasse Andersson) 0 poäng

ANDRA CHANSEN
1.Sanna Nielsen, Vågar du, vågar jag
(Bobby Ljunggren, Fredrik Kempe, Henrik Wikström)
1. Sonja Aldén, För att du finns
(Sonja Aldén, Bobby Ljunggren)
Magnus Uggla, För Kung och Fosterland
(Magnus Uggla, Ander Henriksson)
Jessica Andersson, Kom
(Robert Wåtz, Rasmus Lindwall,Lina Eriksson, Mårten Eriksson)
Nanne Grönvall, Jag måste kyssa dig
(Nanne Grönvall, Peter Grönvall, Ingela ”Pling” Forsman)
Uno och Irma, God morgon
(Uno Svenningsson, Staffan Hellstrand)
Jimmy Jansson, Amanda
(Thomas G:son, Jimmy Jansson)
Elin Lanto, Money
(Lasse Andersson)

DELTÄVLING 1 (Jönköping)
1. Tommy Nilsson, Jag tror på människan
(Tommy Nilsson, Johan Stentorp, Lasse Andersson)
2. Anna Book, Samba Sambero
(Thomas G:son)
3. Elin Lanto, Money
(Lasse Andersson)
4. Uno och Irma, God morgon
(Uno Svenningsson, Staffan Hellstrand)
5. Andersson & Gibson, Anything But You
(Aleena Gibson, Stefan Andersson)
6. Andreas Lundstedt, Move
(Andreas Lundstedt, Johan Röhr)
7. Sofia, Hypnotized
(Dimitrios Stassos, jason Gill, Sofia Bentson)
8. Addis Black Widow, Clubbin’
(Armias Mamo, Dianne Wiston)

DELTÄVLING 2 (Göteborg)
1.The Ark, The Worrying Kind
(Ola Salo)
2.Marie Lindberg, Trying to Recall
(Marie Lindberg)
3.Jimmy Jansson, Amanda
(Thomas G:son, Jimmy Jansson)
4.Jessica Andersson, Kom
(Robert Wåtz, Rasmus Lindwall,Lina Eriksson, Mårten Eriksson)
5. Cosmo 4, What’s Your Name
(Niklas Edberger, Henrik Wikström Kent Olsson)
6. Svante Thuresson & Anne-Lie Rydé, Första gången
(Bobby Ljunggren, DanSundqvist, Sonja Aldén)
7.Lustans Lakejer, Allt vi en gång trodde på
(Johan Kinde)
8. Regina Lund, Rainbow Star
(Fredrik Kempe, Bobby Ljunggren, Regina Lund

DELTÄVLING 3, (Örnsköldsvik)
1. Sebastian, When the Night Comes Falling
(Sebastian Karlsson, Peter Kvint)
2. Måns Zelmerlöw, Cara Mia
(Fredrik Kempe, Henrik Wikström)
3. Nanne Grönvall, Jag måste kyssa dig
(Nanne Grönvall, Peter Grönvall, Ingela ”Pling” Forsman)
4. Sonja Aldén, För att du finns
(Bobby Ljunggren, Sonja Aldén)
5. Magnus Carlsson, Live Forever
(Thomas Thörnholm, Michael Clauss, Danne Attlerud)
6. Sheida, I Mina Drömmar - Mani Armani Taha
(Rostam Mirlashari, Ulrika Bodén, Niklas Rosvall)
7. The Attic feat. Therese, The Arrival
(Michael Feiner, Eric Amarillo)
8. MissMatch, Drop Dead
(Stefan Woody, Marit Bie, Figge Boström, Felix Persson, Märta Grauers)

DELTÄVLING 4, (Gävle)
1. Sarah Dawn Finer, I Remeber Love
(Peter Hallström, Sarah Dawn Finer)
2. Andreas Johnson, A Litte Bit of Love
( Andreas Johnson, Peter Kvint)
3. Magnus Uggla, För kung och Fosterland
(Magnus Uggla, Anders Henriksson)
4. Sanna Nielsen, Vågar du, vågar jag
(Bobby Ljunggren, Fredrik Kempe, Henrik Wikström)
5. After Dark, (Åh) När ni tar saken i egna händer
(Henrik Wikström, Kent Olsson)
6. Caroline af Ugglas, Tror på dig
(Heinz Liljedahl, Caroline af Ugglas, Mattias Torell)
7. Emilè Azar, Vi hade nåt
(Larry Forsberg, Sven-Inge Sjöberg, Lennart Wastesson)
8. Verona, La musica
(Johan Fjellström, Joakim Udd, Karl Eurén, Robert Rydholm)

Grunden i vår journalistik är trovärdighet och opartiskhet. Sveriges Radio är oberoende i förhållande till politiska, religiösa, ekonomiska, offentliga och privata särintressen.
Du hittar dina sparade avsnitt i menyn under "Min lista".