Fame

2003

1. Give me your love, Fame
(Calle Kindbom, Carl Lösnitz) 240 p

2. Let your spirit fly, Pernilla Wahlgren & Jan Johansen
(Anders Dannvik, Ola Höglund) 178 p

3. Not a sinner, nor a saint, Alcazar
(Tommy Lydell, Bobby Ljunggren/Lotta Ahlin) 172 p

4. Crazy in love, Jill Johnson
(Larry Forsberg, Sven-Inge Sjöberg, Lennart Wastesson) 122 p

5. Hela världen för mig, Sanna Nielsen
(Thomas G:sonI 93 p

6. Genom eld och vatten, Sarek
(Stina Jadelius, Mårten Eriksson) 55 p

7. Aqua playa, Afro-dite
(Marcos Ubeda) 48 p

8. Maria, Östen med resten
(Larry Forsberg, Sven-Inge Sjöberg, Lennart Wastesson) 21 p

9. T.K.O. (Knock you out), Bubbles
(Paul Rein, Lars Erlandsson, Fredrik Lenander) 10 p

10. Bye bye, Barbados
(Lotta Ahlin, Tommy Lydell, Bobby Ljunggren/Lotta Ahlin= 7 p

Tittarnas val:
1. Not a sinner, nor a saint, Alcazar
2. T.K.O. (Knock you out), Bubbles
3. 15 minuter, Brandsta City Släckers
4. Nothing can stop me, Lina
5. Carnaval, Mendez
6. Love is all, Liverpool
7. Television, Markus Landgren
8. Stay the night, Style

Semifinal 1:
1. Let your spirit fly, Pernilla Wahlgren & Jan Johansen
(Ola Höglund, Anders Dannvik)
2. Crazy in love, Jill Johnson
(Larry Forsberg, Sven-Inge Sjöberg, Lennart Wastesson)
3. Carnaval, Mendez
(Tommy Tysper, Patrik Henzel, Leopoldo Mendez, Gustav Jonsson, Markus Sepehrmanesh)
4. Television, Markus Landgren
(Peter Sahlin/Peter Sahlin, Pernilla Sahlin)
5. Stop, look, listen, Da Buzz
(Urban Robertsson, Joakim Udd, Peter Boström, Per Lund)
6. Stronger, Crosstalk
(Mattias Reimer, Lars Edvall)
7. Someone, somewhere, someday, DeDe
(Mattias Holmlund, Peter Ågren)
8. Ingen annan, Alive & Jessie Martins
(Mattias Reimer, Lars Edvall)

Semifinal 2:
1. Give me your love, Fame
(Calle Kindbom, Carl Lösnitz)
2. Hela världen för mig, Sanna Nielsen
(Thomas G:son)
3. Not a sinner nor a saint, Alcazar
(Tommy Lydell, Bobby Ljunggren/Lotta Ahlin)
4. 15 minuter, Brandsta City Släckers
(Niclas Arn, Gustav Eurén, Karl Eurén)
5. Just like a boomerang, Andrés Esteche
(Tim Larsson, Johan Fransson, Tobias Lundgren, Niklas Edberger)
6. Better believe it, Aleena
(Anna-Lena Högdahl, Bobby Ljunggren, Tommy Lydell/Anna-Lena Högdahl, Bobby Ljunggren)
7. Let’s go, Kerli & Locatellis
(Jonas Liberg/Jonas Liberg, Johan Ekman)
8. You, Pandora
(Jan Johansen/Jan Johansen, Shirley Clamp, Tania Clamp)

Semifinal 3:
1. Genom eld och vatten, Sarek
(Stina Jadelius, Mårten Eriksson)
2. Bye bye, Barbados
(Lotta Ahlin, Tommy Lydell, Bobby Ljunggren/Lotta Ahlin)
3. Stay the night, Style
(Jonas Stadling, Christer Sandelin, Olle Törnström, Brian Hobbs & Tommy Ekman)
4. Love is all, Liverpool
(Larry Forsberg, Sven-Inge Sjöberg, Lennart Wastesson)
5. My love, Sofia Källgren & Robert Wells
(Marcos Ubeda)
6. Mr Memory, Shirley Clamp
(Lotta Ahlin, Tommy Lydell, Bobby Ljunggren/Lotta Ahlin)
7. Evig kärlek, Nanne Grönvall
(Nanne Grönvall, Peter Grönvall/Nanne Grönvall)
8. Tonight’s the night, Shanna Smith
(Richard Evenlind)

Semifinal 4:
1. Maria, Östen med resten
(Larry Forsberg, Sven-Inge Sjöberg, Lennart Wastesson)
2. Aqua playa, Afro-dite
(Marcos Ubeda)
3. T.K.O, Bubbles
(Paul Rein, Lars Erlandsson, Fredrik Lenander)
4. Nothing can stop me, Lina
(Torbjörn Petersson/Torbjörn Petersson, Anna-Lena Högdahl)
5. We’re unbreakable, Sahlene
(Anna-Lena Högdahl, Bobby Ljunggren, Robert Olausson/Anna-Lena Högdahl)
6. He’s always on my mind, Maarja
(Mattias Reimer, Lars Edvall)
7. Tills jag mötte dig, Mikael Erlandsson
(Christian Antblad, Tommy Denander)
8. No dudes en Llamarme, Fernando Brito
(Fernando Britos, Johan Larsson)

2630 inskickade bidrag

Grunden i vår journalistik är trovärdighet och opartiskhet. Sveriges Radio är oberoende i förhållande till politiska, religiösa, ekonomiska, offentliga och privata särintressen.
Du hittar dina sparade avsnitt i menyn under "Min lista".