Lena Philipsson

2004

1. Det gör ont, Lena Philipsson
(Thomas ”Orup” Eriksson) 232 p
2. Min kärlek, Shirley Clamp
(Bobby Ljunggren & Henrik Wikström/Ingela ”Pling” Forsman) 174 p
3. La dolce vita, After Dark
(Larry Forsberg, Sven-Inge Sjöberg, Lennart Wastesson) 156 p
4. Tango! Tango!, Petra Nielsen
(Thomas G:son) 151 p
5. Paradise, E-type
(E-type/E-type, Fredrik Ekdahl) 75 p
6. Vindarna vänder oss, Fame
(Henrik Sethsson, Pontus Assarsson/Dan Attlerud) 66 p
7. Som stormen, Sara Löfgren (Lars ”Dille” Diedricson/Carina Danielsson Bergsman, Eddie Jonsson) 52 p
8. Här stannar jag kvar, Sandra Dahlberg
(Sandra Dahlberg, Johan Becker) 19 p
9. Olé Olé, Andrés Esteche
(Niklas Edberger, Johan Fransson, Tim Larsson, Tobias Lundgren) 14 p
10. C’est la vie, Hanson, Carson & Malmkvist
(Thomas G:son) 7 p

Andra chansen:
1. Olé Olé, Andrés Esteche
2. Min kärlek, Shirley Clamp
3. Love turns water into wine, Karl Martindahl
4. Blow the spot, Bubbles
5. Älvorna, Sarek
6. Efharisto, Bosson
7. Säg att du har ångrat dig, Anne-Lie Rydé
8. Finally, Fredrik Kempe

Semifinal 1:
1. Tango! Tango!, Petra Nielsen
(Thomas G:son)
2. Som stormen, Sara Löfgren
(Lars ”Dille” Diedricson/Carina Danielsson Bergsman & Eddie Jonsson)
3. Love turns water into wine, Karl Martindahl
(Peter Broman & Miqael Persson)
4. Älvorna, Sarek
(Lars ”Dille” Diedricson & Marcus Ubeda/Dan Attlerud)
5. It’s in the stars, LaGaylia Frazier
(Lars Andersson & Thomas Thörnholm)
6. Tro på mig, Niklas Andersson
(Lasse Berghagen)
7. En gång för alla, Nina & Kim
(Gustav Eurén, Karl Eurén & Niklas Arn)
8. Still believe, Joachim Bergström
(Johan Bejerholm, Jonas Sahlin & Emil Heiling)

Semifinal 2:
1. Paradise, E-type
(E-type/E-type, Fredrik Ekdahl)
2. Vindarna vänder oss, Fame
(Henrik Sethsson & Pontus Assarsson/Dan Attlerud)
3. Finally, Fredrik Kempe
(Fredrik Kempe)
4. Säg att du har ångrat dig, Anne-Lie Rydé
(Tony Johansson/Thomas G:son & Tony Johansson)
5. Are U ready or not, La Roxx
(Jon Hällgren, Koshiar Mehdipoor & Magnus Sagrén)
6. Trendy Discoteque, Pay TV
(Håkan Lidbo & Ulrika Lidbo)
7. Soy tu Venus por esta noche, Baccara
(Robert Habolin, Mats Jansson, Robert Olausson)
8. You are the sunshine of my life, Jennifer Eskola
(Ari Lethonen & Dick Cruslock)

Semifinal 3:
1. Här stannar jag kvar, Sandra Dahlberg
(Sandra Dahlberg, Johan Becker)
2. C’est la vie, Hanson, Carson & Malmkvist (Thomas G:son)
3. Efharisto, Bosson
(Bobby Ljunggren, Henrik Wikström/Ingela ”Pling” Forsman)
4. Blow the spot, Bubbles
(Niclas Molinder, Joacim Persson, Pelle Ankarberg)
5. Innan mörket faller, Emil Sigfridsson
(Niklas Edberger, Johan Fransson, Tim Larsson, Tobias Lundgren)
6. Bulletproof heart, Autolove
(Peder Ernerot, Gustave Lund)
7. Super mega nova, Itchycoo
(Mia Bergström, Håkan Glänte, Tobias Gustafsson)
8. Baby I can’t stop, Gladys del Pilar
(Daniel Eklund, Mats Hedström)

Semifinal 4:
1. Det gör ont, Lena Philipsson
(Thomas ”Orup” Eriksson)
2. La dolce vita, After Dark
(Larry Forsberg, Sven-Inge Sjöberg, Lennart Wastesson)
3. Olé Olé, Andrés Esteche
(Niklas Edberger, Johan Fransson, Tim Larsson, Tobias Lundgren)
4. Min kärlek, Shirley Clamp
(Bobby Ljunggren, Henrik Wikström/Ingela ”Pling” Forsman
5. Runaway, Pandora
(Niklas Edberger, Johan Fransson, Tim Larsson, Tobias Lundgren)
6. Boom bang-a-bang, Lotta Nilsson & Glenn Borgkvist
(Lars Erlandsson, Fredrik Lenander, David Clewett/Larry Forsberg, Sven-Inge Sjöberg, Lennart Wastesson)
7. Just like me, Anders Borgius
(Anders Borgius)
8. Äntligen, Fre
(Henok Fre, Jonatan Fre, Roberto Martorell, Putte Nelsson)

3228 bidrag plus 4 wild cards

Grunden i vår journalistik är trovärdighet och opartiskhet. Sveriges Radio är oberoende i förhållande till politiska, religiösa, ekonomiska, offentliga och privata särintressen.
Du hittar dina sparade avsnitt i menyn under "Min lista".