Ljungskileskolan vann Vi i femman 2013. Foto: Carl-Johan Söder/SVT
Pressmeddelande 14-01-13

Dags för lokala finaler i Vi i femman

I morgon drar de lokala finalerna i Vi i femman i gång. Den 6 februari ska 200 klasser ha blivit 4 och de 4 klasserna tävlar sedan i semifinalerna på SVT:s Barnkanalen den 2 maj. Vi i femman är Sveriges Radios och SVT:s klassiska frågetävling för landets alla femteklassare och intresset för uttagningen i november var rekordstort.


− I november ställde jag 25 kluriga frågor och 3738 klasser deltog i uttagningen. Det är otroligt roligt att Vi i femman är så populärt. Nu ska vi vaska fram de fyra semifinalisterna och jag är jättetaggad, säger Kim Ohlsson, programledare för Vi i femmans sändningar i Barnkanalen.

I ett första steg handlar det om 4 omgångar lokala kvartsfinaler med 50 klasser i varje omgång. De går av stapeln den 14, 16, 21 och 23 januari.

Den 28 och 30 januari är det, för resterande 100 klasser, sedan dags för de lokala semifinalerna.

Den 4 februari möts vinnarna i de lokala semifinalerna i lokala finaler och den 6 februari är det slutligen dags för rikskval, där semifinalisterna slutligen blir klara.

Samtliga omgångar sänds i P4 med start kl. 17.

Finalerna, två semifinaler och en final, sänds i SVT:s Barnkanalen i maj.


Vi i femman
är Sveriges Radios allmänbildande frågetävling för femteklassare i hela landet. Programmet firade 50 år säsongen 2012/2013. Det allra första Vi i femman sändes i radio den 11 september 1963, med Berndt Friberg som programledare och ”A swingin’ safari” av Bert Kaempfert som signaturmelodi. Programmets delfinaler och finaler började tv-sändas 1970. Några av de som varit programledare för Vi i femman är Ellinor Persson, Jan Trolin, Bengt Alsterlind, Victoria Dyring, Pekka Heino och Mark Levengood.


På Vi i femmans hemsida finns information för alla lokala stationer:
http://sverigesradio.se/sida/default.aspx?ProgramId=3033


För mer information, vänligen kontakta:
Ulrika Olsson, pressansvarig
ulrika.olsson@sverigesradio.se
073 712 42 09

eller den lokala Vi i femman-kontakten:

P4 Blekinge
Åsa Holst, programchef
asa.holst@sverigesradio.se
070 9237230

P4 Dalarna
Tobias Gruhs, programchef
tobias.gruhs@sverigesradio.se
0706 997716

P4 Gotland
Lars Eskelind, programchef
lars.eskelind@sverigesradio.se
0734 383884

P4 Gävleborg
Kerstin Carlsson, programchef
kerstin.carlsson@sverigesradio.se
070 5087006

P4 Göteborg
Hanna Toll, programchef
hanna.toll@sverigesradio.se
070 6892606 

P4 Halland
Patric Ljunggren, programchef
patric.ljunggren@sverigesradio.se
070 6172752

P4 Jönköping
Magnus Nilsson, programchef
magnus.n.nilsson@sverigesradio.se
070 7987330

P4 Kalmar
Anna Olofsson, programchef
anna.m.olofsson@sverigesradio.se
070 6257242

P4 Kristianstad
Anna Stenberg, programchef
marie.sandgren@sverigesradio.se
073 7124800

P4 Kronoberg
Elisabeth Anderberg, programchef
elisabeth.anderberg@sverigesradio.se
070 8278455  

P4 Malmöhus
Göran Eklund, programchef
goran.eklund@sverigesradio.se
070 9646822

P4 Norrbotten
Lisa Wede, programchef
lisa.wede@sverigesradio.se
070 3494840

P4 Sjuhärad
Therese Eriksson, programchef
therese.eriksson@sverigesradio.se
073 9292072

P4 Skaraborg
Jörgen Nyman, programchef
jorgen.nyman@sverigesradio.se
070 9620300

P4 Stockholm
Minna Grönfors, programchef
minna.gronfors@sverigesradio.se
070 3694941

P4 Sörmland
Jenny Roxberger, programchef
jenny.roxberger@sverigesradio.se
070 5171640

P4 Uppland
Andreas Miller, programchef
andreas.miller@sverigesradio.se
070 3241560

P4 Värmland
Per Larsson, programchef
per.larsson@sverigesradio.se
070 1046381

P4 Väst
Peter Sundblad, kanalchef
peter.sundblad@sverigesradio.se
070 6666592

P4 Västerbotten
Tjelvar Otterbjörk, programchef
tjelvar.otterbjork@sverigesradio.se
070 6171730

P4 Västernorrland
Per-Erik Karlsson Lindberg, programchef
per-erik.karlsson@sverigesradio.se
070 2711141

P4 Västmanland
Maria Grandin, producent/programchef
maria.grandin@sverigesradio.se
070 9237266

P4 Örebro
Anna Lorentzon, programchef/domare
anna.lorentzon@sverigesradio.se
070 1088830

P4 Östergötland
Peter Weyde, programchef
peter.weyde@sverigesradio.se
070 3200973

Grunden i vår journalistik är trovärdighet och opartiskhet. Sveriges Radio är oberoende i förhållande till politiska, religiösa, ekonomiska, offentliga och privata särintressen.
Du hittar dina sparade avsnitt i menyn under "Min lista".