Du måste aktivera javascript för att sverigesradio.se ska fungera korrekt och för att kunna lyssna på ljud. Har du problem med vår sajt så finns hjälp på https://kundo.se/org/sverigesradio/
Ljungskileskolan vann Vi i femman 2013. Foto: Carl-Johan Söder/SVT
Pressmeddelande 14-02-03

25 lokala vinnare gör upp i Vi i femman

Imorgon tisdag den 4 februari är det dags för 25 lokala finaler i Vi i femman − Sveriges Radios och SVT:s klassiska frågetävling för landets alla femteklassare. Torsdag den 6 februari ställs sedan samtliga 25 lokala vinnare mot varandra i ett direktsänt rikskval.


I uttagningen deltog 3738 skolklasser. Nu är det bara 50 klasser kvar och de gör upp i Vi i femmans lokala finaler. Vilka de 25 lokala vinnarna är kommer att stå klart på tisdag den 4 februari kl. 18.00. Listan med dessa 25 klasser publiceras då på www.viifemman.se

I nästa steg väntar sedan en tuff match då de 25 lagen möts i ett rikskval på torsdag den 6 februari. De fyra lag som klarar sig bäst i rikskvalet går vidare i till Vi i femmans semifinaler som sänds i Barnkanalen i början av maj.

– Jag ser verkligen fram emot rikskvalet. 25 femteklasser från hela Sverige tävlar mot varandra samtidigt. En riktig nagelbitare, säger Kim Ohlsson, programledare för Vi i femmans sändningar i Barnkanalen.


De lokala finalerna samt rikskvalet sänds i P4 med start kl. 17.

Finalerna, två semifinaler och en final, sänds på SVT:s Barnkanalen i  maj.


Vi i femman
är Sveriges Radios allmänbildande frågetävling för femteklassare i hela landet. Programmet firade 50 år säsongen 2012/2013. Det allra första Vi i femman sändes i radio den 11 september 1963, med Berndt Friberg som programledare och ”A swingin’ safari” av Bert Kaempfert som signaturmelodi. Programmets delfinaler och finaler började tv-sändas 1970. Några av de som varit programledare för Vi i femman är Ellinor Persson, Jan Trolin, Bengt Alsterlind, Victoria Dyring, Pekka Heino och Mark Levengood.

 

Pressbilder:
Vi i femman 2012/2013 vanns av Ljungskileskolan. Foto: Carl-Johan Söder/SVT
http://sverigesradio.se/diverse/appdata/isidor/images/news_images/2938/3101274_2048_1363.jpg

Kim Ohlsson, programledare. Foto: Mikael Andersson/Sveriges Radio
http://sverigesradio.se/diverse/appdata/isidor/images/news_images/2938/3131814_2000_1333.jpg

 

På Vi i femmans hemsida finns information för alla lokala stationer:
http://sverigesradio.se/sida/default.aspx?ProgramId=3033

 

För mer information, vänligen kontakta:
Ulrika Olsson, pressansvarig
ulrika.olsson@sverigesradio.se
073 712 42 09

eller den lokala Vi i femman-kontakten:

P4 Blekinge
Åsa Holst, programchef
asa.holst@sverigesradio.se
070 9237230

P4 Dalarna
Tobias Gruhs, programchef
tobias.gruhs@sverigesradio.se
0706 997716

P4 Gotland
Lars Eskelind, programchef
lars.eskelind@sverigesradio.se
0734 383884

P4 Gävleborg
Kerstin Carlsson, programchef
kerstin.carlsson@sverigesradio.se
070 5087006

P4 Göteborg
Hanna Toll, programchef
hanna.toll@sverigesradio.se
070 6892606

P4 Halland
Patric Ljunggren, programchef
patric.ljunggren@sverigesradio.se
070 6172752

P4 Jönköping
Magnus Nilsson, programchef
magnus.n.nilsson@sverigesradio.se
070 7987330

P4 Kalmar
Anna Olofsson, programchef
anna.m.olofsson@sverigesradio.se
070 6257242

P4 Kristianstad
Anna Stenberg, programchef
marie.sandgren@sverigesradio.se
073 7124800

P4 Kronoberg
Elisabeth Anderberg, programchef
elisabeth.anderberg@sverigesradio.se
070 8278455  

P4 Malmöhus
Göran Eklund, programchef
goran.eklund@sverigesradio.se
070 9646822

P4 Norrbotten
Lisa Wede, programchef
lisa.wede@sverigesradio.se
070 3494840

P4 Sjuhärad
Therese Eriksson, programchef
therese.eriksson@sverigesradio.se
073 9292072

P4 Skaraborg
Jörgen Nyman, programchef
jorgen.nyman@sverigesradio.se
070 9620300

P4 Stockholm
Minna Grönfors, programchef
minna.gronfors@sverigesradio.se
070 3694941

P4 Sörmland
Jenny Roxberger, programchef
jenny.roxberger@sverigesradio.se
070 5171640

P4 Uppland
Andreas Miller, programchef
andreas.miller@sverigesradio.se
070 3241560

P4 Värmland
Per Larsson, programchef
per.larsson@sverigesradio.se
070 1046381

P4 Väst
Peter Sundblad, kanalchef
peter.sundblad@sverigesradio.se
070 6666592

P4 Västerbotten
Tjelvar Otterbjörk, programchef
tjelvar.otterbjork@sverigesradio.se
070 6171730

P4 Västernorrland
Per-Erik Karlsson Lindberg, programchef
per-erik.karlsson@sverigesradio.se
070 2711141

P4 Västmanland
Maria Grandin, producent/programchef
maria.grandin@sverigesradio.se
070 9237266

P4 Örebro
Anna Lorentzon, programchef/domare
anna.lorentzon@sverigesradio.se
070 1088830

P4 Östergötland
Peter Weyde, programchef
peter.weyde@sverigesradio.se
070 3200973

Grunden i vår journalistik är trovärdighet och opartiskhet. Sveriges Radio är oberoende i förhållande till politiska, religiösa, ekonomiska, offentliga och privata särintressen.
Har du frågor eller förslag gällande våra webbtjänster?

Kontakta gärna Sveriges Radios supportforum där vi besvarar dina frågor vardagar kl. 9-17.

Du hittar dina sparade avsnitt i menyn under "Min lista".