Ljungskileskolan vann Vi i femman 2013. Foto: Carl-Johan Söder/SVT
Pressmeddelande 2014-02-06

Semifinalisterna i Vi i femman klara

Efter dagens direktsända rikskval, där 25 lokala mästarklasser från hela landet ställdes mot varandra, står det klart att årets semifinalister kommer från Visby, Uppsala, Karlskoga och Katrineholm.

De fyra skolor som går vidare från rikskvalet till semifinalerna är Norrbackaskolan i Visby, Bergaskolan i Uppsala, Bregårdsskolan i Karlskoga och Kunskapsskolan i Katrineholm.

Det var ett rikskval som var spännande på flera sätt:
− Det är bara Vi i femman på Sveriges Radio som har kopplat ihop alla lokala kanaler på det här sättet under en enda timme. Så vi är lite banbrytande, säger Kim Ohlsson som var programledare för sändningen.

Dagens tävling innehöll en frågedel och en problemlösningsdel som sammanlagt gav en maxpoäng på 72.
− Vi i femman är inte bara en kunskapstävling och därför är problemlösningsmomentet en viktig del. Det innebär att laget måste kunna samarbeta och kommunicera med varandra, berättar Kim Ohlsson som även är programledare för semifinaler och final.


Semifinalerna och finalen av Vi i femman sänds i SVT:s Barnkanalen den 2, 9 och 16 maj.


Vi i femman
 är Sveriges Radios allmänbildande frågetävling för femteklassare i hela landet. Programmet firade 50 år säsongen 2012/2013. Det allra första Vi i femman sändes i radio den 11 september 1963, med Berndt Friberg som programledare och ”A swingin’ safari” av Bert Kaempfert som signaturmelodi. Programmets delfinaler och finaler började tv-sändas 1970. Några av de som varit programledare för Vi i femman är Ellinor PerssonJan TrolinBengt AlsterlindVictoria DyringPekka Heino och Mark Levengood.


Pressbilder:
Vi i femman 2012/2013 vanns av Ljungskileskolan. Foto: Carl-Johan Söder/SVT
http://sverigesradio.se/diverse/appdata/isidor/images/news_images/2938/3101274_2048_1363.jpg

Kim Ohlsson, programledare. Foto: Mikael Andersson/Sveriges Radio
http://sverigesradio.se/diverse/appdata/isidor/images/news_images/2938/3131814_2000_1333.jpg


På Vi i femmans hemsida finns information för alla lokala stationer: 
http://sverigesradio.se/sida/default.aspx?ProgramId=3033


För mer information, vänligen kontakta:
Ulrika Olsson, pressansvarig 
ulrika.olsson@sverigesradio.se 
073 712 42 09

eller den lokala Vi i femman-kontakten:

P4 Blekinge
Åsa Holst, programchef
asa.holst@sverigesradio.se 
070 9237230

P4 Dalarna
Tobias Gruhs, programchef
tobias.gruhs@sverigesradio.se 
0706 997716

P4 Gotland
Lars Eskelind, programchef
lars.eskelind@sverigesradio.se 
0734 383884

P4 Gävleborg
Kerstin Carlsson, programchef
kerstin.carlsson@sverigesradio.se 
070 5087006

P4 Göteborg
Hanna Toll, programchef
hanna.toll@sverigesradio.se 
070 6892606

P4 Halland
Patric Ljunggren, programchef
patric.ljunggren@sverigesradio.se 
070 6172752

P4 Jönköping
Magnus Nilsson, programchef
magnus.n.nilsson@sverigesradio.se 
070 7987330

P4 Kalmar
Anna Olofsson, programchef
anna.m.olofsson@sverigesradio.se 
070 6257242

P4 Kristianstad
Anna Stenberg, programchef
marie.sandgren@sverigesradio.se 
073 7124800

P4 Kronoberg
Elisabeth Anderberg, programchef
elisabeth.anderberg@sverigesradio.se 
070 8278455

P4 Malmöhus
Göran Eklund, programchef
goran.eklund@sverigesradio.se 
070 9646822

P4 Norrbotten
Lisa Wede, programchef
lisa.wede@sverigesradio.se 
070 3494840

P4 Sjuhärad
Therese Eriksson, programchef
therese.eriksson@sverigesradio.se 
073 9292072

P4 Skaraborg
Jörgen Nyman, programchef
jorgen.nyman@sverigesradio.se 
070 9620300

P4 Stockholm
Monika Bohman, producent och projektledare
monika.bohman@sverigesradio.se 
073 0567922

P4 Sörmland
Jenny Roxberger, programchef
jenny.roxberger@sverigesradio.se 
070 5171640

P4 Uppland
Andreas Miller, programchef
andreas.miller@sverigesradio.se 
070 3241560

P4 Värmland
Per Larsson, programchef
per.larsson@sverigesradio.se 
070 1046381

P4 Väst
Peter Sundblad, kanalchef
peter.sundblad@sverigesradio.se 
070 6666592

P4 Västerbotten
Tjelvar Otterbjörk, programchef
tjelvar.otterbjork@sverigesradio.se 
070 6171730

P4 Västernorrland
Per-Erik Karlsson Lindberg, programchef
per-erik.karlsson@sverigesradio.se 
070 2711141

P4 Västmanland
Maria Grandin, producent/programchef
maria.grandin@sverigesradio.se 
070 9237266

P4 Örebro
Anna Lorentzon, programchef/domare
anna.lorentzon@sverigesradio.se 
070 1088830

P4 Östergötland
Peter Weyde, programchef
peter.weyde@sverigesradio.se 
070 3200973

Grunden i vår journalistik är trovärdighet och opartiskhet. Sveriges Radio är oberoende i förhållande till politiska, religiösa, ekonomiska, offentliga och privata särintressen.
Du hittar dina sparade avsnitt i menyn under "Min lista".