Du måste aktivera javascript för att sverigesradio.se ska fungera korrekt och för att kunna lyssna på ljud. Har du problem med vår sajt så finns hjälp på https://kundo.se/org/sverigesradio/
Alla våra nyheter om alpint, skidskytte och längdskidor.

Målet i Mora topp 100 Herrar

1 Jörgen Brink Hudiksvalls IF 04:02:59 
2 Daniel Tynell Grycksbo IF OK 04:02:59 
3 Stanislav Rezac Czech Republic 04:03:02 +00:03
4 Jörgen Aukland Norway 04:03:06 +00:07
5 Fredrik Östberg Falun/Borlänge SK 04:03:37 +00:38
6 Marco Cattaneo Italy 04:03:51 +00:52
7 Oskar Svärd Vålådalens SK 04:04:54 +01:55
8 Erik Eriksson IFK Mora SK 04:05:04 +02:05
9 Markus Jönsson Ulricehamns IF 04:05:08 +02:09
10 Dan Moberg Ulricehamns IF 04:05:09 +02:10
11 Kalle Gräfnings Falun/Borlänge SK 04:05:14 +02:15
12 Martin Larsson Arvika IS 04:06:00 +03:01
13 Rikard Andreasson IFK Mora SK 04:06:00 +03:01
14 Markus Leijon IFK Mora SK 04:06:01 +03:02
15 Martin Rosvall Lycksele IF 04:06:02 +03:03
16 Thobias Fredriksson AXA Sports Club 04:06:03 +03:04
17 Thomas Freimuth Germany 04:06:05 +03:06
18 Mathias Fredriksson AXA Sports Club 04:07:06 +04:07
19 Martin Johansson IFK Mora SK 04:07:41 +04:42
20 Joakim Engström IFK Mora SK 04:07:48 +04:49
21 Thomas Henriksen Norway 04:07:49 +04:50
22 Rikard Tynell Falun/Borlänge SK 04:08:00 +05:01
23 Fredrik Byström Sollefteå SK 04:08:14 +05:15
24 Lars Suther IFK Mora SK 04:08:45 +05:46
25 Svein Tore Sinnes Norway 04:09:28 +06:29
26 Erik Andersson Malungs IF 04:09:30 +06:31
27 Ivar Tveiten Norway 04:11:10 +08:11
28 Per-Olov Svahn Boxholm-Ekeby SK 04:11:13 +08:14
29 Jimmie Johnsson Falun/Borlänge SK 04:11:25 +08:26
30 Anders Aukland Norway 04:12:19 +09:20
31 Kjetil Dammen Norway 04:12:24 +09:25
32 Gustav Hall IFK Mora SK 04:12:26 +09:27
33 Benjamin Seifert Germany 04:12:40 +09:41
34 Pär Jonsson Dala-Järna IK 04:12:55 +09:56
35 Andrè Haugsbö Norway 04:13:01 +10:02
36 Tomas Jakoubek Czech Republic 04:13:11 +10:12
37 Frode Jermstad Norway 04:13:16 +10:17
38 Gunnar Hammarberg Östersunds Skidlöparekl 04:14:39 +11:40
39 Peter Arnesson IF Hallby SOK 04:14:47 +11:48
40 Oscar Bergström IFK Mora SK 04:14:48 +11:49
41 Stefan Sunnerberg SK Ringen 04:14:48 +11:49
42 David Frisk IFK Mora SK 04:14:48 +11:49
43 Martin Sutter Austria 04:14:49 +11:50
44 Erling Christiansen Norway 04:14:50 +11:51
45 Lars Ljung Hudiksvalls IF 04:14:51 +11:52
46 Mats Jakobsson Finland 04:14:53 +11:54
47 Knut Anders Hatlen Norway 04:15:36 +12:37
48 Ole Christian Mork Norway 04:16:17 +13:18
49 Audun Laugaland Norway 04:16:29 +13:30
50 Thomas Alsgaard Norway 04:16:29 +13:30
51 Steffen Saeterhagen Paulsen Norway 04:16:31 +13:32
52 Anders Palmér Karlslunds IF 04:17:12 +14:13
53 Gustav Nordström Gävle Skidkamrater 04:17:14 +14:15
54 Fredric Uusitalo Sollefteå SK 04:17:40 +14:41
55 Jeremy Weibel France 04:17:42 +14:43
56 Ronnie Löf Högbo GIF 04:17:44 +14:45
57 Mikael Östberg Falun/Borlänge SK 04:17:45 +14:46
58 Magnus Myhr Åsarna IK 04:17:45 +14:46
59 Ole Jakob Naess Norway 04:17:47 +14:48
60 Priit Talves Estonia 04:17:58 +14:59
61 Martti Himma Estonia 04:18:09 +15:10
62 Adam Johansson IFK Mora SK 04:18:21 +15:22
63 Adam Steen Falun/Borlänge SK 04:18:23 +15:24
64 John Björgård Norway 04:18:26 +15:27
65 Thomas Steurer Austria 04:18:28 +15:29
66 Bill Impola Falun/Borlänge SK 04:19:25 +16:26
67 Jerry Ahrlin Vålådalens SK 04:19:41 +16:42
68 Heikki Karjaluoto Finland 04:19:57 +16:58
69 Sebastien Isenmann France 04:20:29 +17:30
70 Eirik Kurland Olsen Norway 04:20:48 +17:49
71 Andreas Argårds IFK Mora SK 04:21:24 +18:25
72 Kjartan Roland Norway 04:21:40 +18:41
73 Björn Holmberg Räddningstjänsten Dala M. 04:21:41 +18:42
74 Josef Lipburger Austria 04:21:52 +18:53
75 Jan Olav Beitmyren Norway 04:21:52 +18:53
76 Robin Norum IFK Umeå 04:21:57 +18:58
77 Geir Strandbakke Norway 04:22:11 +19:12
78 Anders Myrland Norway 04:22:18 +19:19
79 Martin Isaksson IFK Umeå 04:23:06 +20:07
80 Timo Juursalu Estonia 04:23:07 +20:08
81 Einar Raknes Brekke Norway 04:23:10 +20:11
82 Patrik Karlsson Falun/Borlänge SK 04:23:28 +20:29
83 Anders Högberg IFK Umeå 04:23:35 +20:36
84 Christoffer Callesen Norway 04:23:40 +20:41
85 Johan Samuelsson SK Järven 04:23:40 +20:41
86 Tommy Åsen Norway 04:23:41 +20:42
87 Jonas Byman Myssjö Ovikens IF 04:23:43 +20:44
88 Guillaume Lalevée France 04:23:46 +20:47
89 Marek Pazderský Czech Republic 04:23:48 +20:49
90 Thomas Strid IFK Mora SK 04:23:54 +20:55
91 Christian Olsson Tranemo IF 04:24:01 +21:02
92 Håvard Hansen Norway 04:24:10 +21:11
93 Jakob Börjesson Lima IF 04:24:11 +21:12
94 Eirik Watterdal Norway 04:24:19 +21:20
95 Niklas Karlsson IFK Mora SK 04:24:25 +21:26
96 Lars Amund Toftegaard Norway 04:24:39 +21:40
97 Samuel Norlén Dala-Järna IK 04:24:44 +21:45
98 Björn Horg Norway 04:25:26 +22:27
99 Daniel Nordebo Älvsby IF Skidklubb 04:25:58 +22:59
100 Lassi Karonen Brudpiga RK 04:26:08 +23:09

Grunden i vår journalistik är trovärdighet och opartiskhet. Sveriges Radio är oberoende i förhållande till politiska, religiösa, ekonomiska, offentliga och privata särintressen.
Har du frågor eller förslag gällande våra webbtjänster?

Kontakta gärna Sveriges Radios supportforum där vi besvarar dina frågor vardagar kl. 9-17.

Du hittar dina sparade avsnitt i menyn under "Min lista".