Lyssna på musik. Foto: TT Nyhetsbyrån

Musikredaktörer i Sveriges Radio P4

Det är de här personerna du vänder dig till för frågor och synpunkter om musikutbudet i Sveriges Radio P4.

Rita Jernquist lägger musiken till Område Väst (P4 Skaraborg, P4 Väst, P4 Göteborg och P4 Sjuhärad) och är samordnare för P4:s spellistemöte.

Sveriges Radio Skaraborg
Norra Bergvägen 4
Box 163
541 24 Skövde
rita.jernquist@sverigesradio.se


Olle Nilsson lägger musiken till Område Syd (P4 Malmö, P4 Halland, P4 Kristianstad och P4 Blekinge).

Sveriges Radio Malmö
Baltzarsgatan 16
211 01 Malmö
olle.nilsson@sverigesradio.se


Maria Enzell är musikredaktör för P4 Stockholm och P5 STHLM.

Sveriges Radio
105 10 Stockholm
maria.enzell@sverigesradio.se 


Carina Bergek lägger musiken till P4 Plus.

Sveriges Radio Göteborg
Pumpgatan 2
405 13 Göteborg
carina.bergek@sverigesradio.se


Lisbeth Östman lägger musiken till Område Öst (P4 Jönköping, P4 Kronoberg, P4 Kalmar och P4 Östergötland)

Sveriges Radio Gotland
Östra Hansegatan 28
Box 1324
621 24 Visby
lisbeth.ostman@sverigesradio.se


Mats Hermansson lägger musiken till Område Mälardalen (P4 Sörmland, P4 Gotland, P4 Västmanland och P4 Uppland).

Sveriges Radio Sörmland
Box 641
631 08 Eskilstuna
mats.hermansson@sverigesradio.se


Ulf Sigmundsson lägger musiken till Område Mitt (P4 Värmland, P4 Dalarna, P4 Gävleborg och P4 Örebro).

Under perioden 20170901 – 20180228 är Ulf upptagen med andra arbetsuppgifter på Sveriges Radio. Han vikarie är då Maria Rundby (se längre ner).

Sveriges Radio Dalarna
Engelbrektsgatan 27
Box 123
791 23 Falun
ulf.sigmundsson@sverigesradio.se 


Robert Jonsson lägger musiken till Vaken med P3 & P4.

Sveriges Radio
Oxenstiernsgatan 20
105 10 Stockholm
robert.jonsson@sverigesradio.se


Kerstin Behrendtz lägger musiken till P4 Riks och Radioapans knattekanal (Barnkanal på webben!)

Sveriges Radio
Oxenstiernsgatan 20
105 10 Stockholm
kerstin.behrendtz@sverigesradio.se


Thore Wilhelmsson lägger musiken till Område Norr (P4 Norrbotten, P4 Västerbotten, P4 Västernorrland och P4 Jämtland).

Sveriges Radio Norrbotten
Nygatan 3
971 71 Luleå
thore.wilhelmsson@sverigesradio.se


Germund Stenhag är musikredaktör för P4 Riks och Vaken med P3 & P4.

Sveriges Radio
105 10 Stockholm
germund.stenhag@sverigesradio.se


Maria Rundby lägger musiken till Område Mitt (P4 Värmland, P4 Dalarna, P4 Gävleborg och P4 Örebro) (vikarie för Ulf Sigmundsson under perioden 20170901-20180228)

Sveriges Radio Gotland
Östra Hansegatan 28
Box 1324
621 24 Visby
lisbeth.ostman@sverigesradio.se

Grunden i vår journalistik är trovärdighet och opartiskhet. Sveriges Radio är oberoende i förhållande till politiska, religiösa, ekonomiska, offentliga och privata särintressen.
Du hittar dina sparade avsnitt i menyn under "Min lista".