Polis larmad till Sahlins bostad

Polisen larmades klockan 10:53 i dag till S-ledaren Mona Sahlins bostad i Nacka. En okänd person har synts till utanför huset.
Drygt ett halvdussin polisbilar har skickats till platsen.
– Någon har varit och ryckt i dörren. En person har setts springa därifrån. Hon ingår ju i den krets som har personskydd, därav det stora uppbådet, säger polisens presstalesman Sven-Erik Olsson till TT.
Polisen har flera patruller på plats vid Sahlins bostad. Den misstänkte eftersöks av hundpatruller och av polisens helikopter.
– Vi har inget annat signalement än att en mörkklädd person har setts lämna platsen, säger Sven-Erik Olsson presstalesman på polisens länskommunikationscentral (LKC).
Enligt Expressen var Sahlin hemma och aktiverade själv överfallslarmet.
– Ja, utifrån vad jag känner till torde det vara så, säger Christer Angeria, stationsbefäl i Nacka, till tidningen.
Det var en mörkklädd man som var framme och kände på dörren till Mona Sahlins bostad, säger polisens presstalesman Kjell Lindgren i Expressens webb-tv-sändning från platsen.
Polisen har säkrat vissa spår efter mannen. Ingen ska ha blivit skadad vid händelsen.
– Det är ett 30-tal man, civila och uniformerade och vi kommer inte att ge oss än på ett tag. Men helikoptern har åkt hem på grund av snövädret, säger Stockholmspolisens presstalesman Kjell Lindgren som själv är på plats.
Någon eventuell brottsrubricering har man ännu inte tagit ställning till.