Så mycket får ex-ministrar och statssekreterare

Ekot har granskat utbetalningarna av avgångsvederlag till ministrar och statssekreterare som har slutat. Här är några exempel på hur månadsutbetalningarna sett ut. Månadssiffrorna kan variera utifrån om de olika personerna fått lön från annat arbete.

Ekot

Reglerna för avgångsvederlag

Ministrar har rätt att behålla sin månadslön i ett år efter att ha slutat. Nya inkomster ska räknas av mot avgångsvederlaget.  Om den före detta ministern arbetar inom ett bolag tar statsrådsarvodesnämnden ställning i varje enskilt fall om de nya inkomster ska räknas av.

Statssekreterare har rätt att behålla sin månadslön i två år. Nya inkomster ska räknas av mot avgångsvederlaget. Om statssekreteraren arbetar inom ett bolag behöver inte nya inkomster räknas av så länge de inte tas ut som lön från bolaget.

Ekot

Ulrica Schenström (M)

Ulrica Schenström. Foto: Henrik Montgomery/Scanpix.

Statssekreterare
84 000 kronor i månaden, nov 2007-okt 2008

Mikael Odenberg (M)

Mikael Odenberg. Foto: Ulf Palm/Scanpix.

Försvarsminister
101 000 kronor i månaden, okt 2007-feb 2008.
6 000 kronor i månaden, mars 2008-sept 2008.

Håkan Jevrell (M)

Håkan Jevrell. Foto: Pontus Lundahl/Scanpix.

Statssekreterare 
88 700 kronor i månaden, juni 2012- augusti 2012.

Sten Tolgfors (M)

Sten Tolgfors. Foto: Lasse Hejdenberg/Scanpix.

Försvarsminister
58 000 kronor i månaden, maj 2012 – augusti 2012.

Cristina Husmark Pehrsson (M)

Cristina Husmark Pehrsson. Foto: Maja Suslin/Scanpix.

Socialförsäkringsminister
Cirka 56 000 kronor i månaden, okt 2010-nov 2011.

Urban Karlström (KD)

Urban Karlström. Foto: Pontus Lundahl/Scanpix.

Statssekreterare
84 200 kronor i månaden, okt 2010-sept 2011.

Dan Ericsson (KD)

Dan Ericsson. Foto: Jonas Ekströmer/Scanpix.

Statssekreterare 
84 200 kronor i månaden, okt 2010- augusti 2012.

Mats Odell (KD)

Mats Odell. Foto: Claudio Bresciani/Scanpix.

Finansmarknadsminister
Cirka 45 000 kronor i månaden, okt 2010-sept 2011 2012.

Lars Leijonborg (FP)

Lars Leijonborg. Foto:Bertil Ericson/Scanpix.

Utbildningsminister
112 000 kronor i månaden,  juni 2009 – maj 2010.

Tobias Krantz (FP)

Tobias Krantz. Foto: Fredrik Persson

Högskoleminister
Cirka 112 000 kronor i månaden, okt 2010 – april 2011.

Andreas Carlgren (C)

Andreas Carlgren. Foto: Bertil Ericson/Scanpix.

Miljöminister
115 000 kronor i månaden,  okt 2011-aug 2012

Maud Olofsson (C)

Maud Olofsson. Foto: Jonas Ekströmer/Scanpix.

Näringsminister
115 000 kronor i månaden,  okt 2011-aug 2012.

Leif Zetterberg (C)

Leif Zetterberg. Foto: Magnus Hjalmarson Neideman/Scanpix.

Statssekreterare
84 200 kronor i månaden, okt 2010- aug 2012.

Åsa Torstensson (C)

Åsa Torstensson. Foto: Henrik Montgomery/Scanpix.

Infrastrukturminister
Cirka 56 000 kronor i månaden, okt 2010- sept 2011.

Sven Otto Littorin (M)

Sven Otto Littorin. Foto: Yvonne Åsell/Scanpix.

Arbetsmarknadsminister
112 000 kronor i månaden, juli 2010-juni 2011.

Eva Uddén Sonnegård (M)

Eva Uddén Sonnegård. Foto: Jonas Ekströmer/Scanpix.

Statssekreterare
84 200 kronor i månaden, oktober 2010 - augusti 2011.

Amelie von Zweigberk (FP)

Statssekreterare
88 700 kronor i månaden, maj 2012 – augusti 2012.

Håkan Jonsson (FP)

Håkan Jonsson. Foto: Claudio Bresciani/Scanpix.

Statssekreterare
79 000 kronor i månaden, nov 2008- januari 2010.

Johan Tiedemann (M)

Statssekretere
84 200 kronor i månaden, oktober 2010- februari 2011.

Christer Hallerby (FP)

Christer Hallerby. Foto: Drago Prvulovic/Scanpix.

Statssekreterare
84 200 kr, oktober 2010-september 2011.

Grunden i vår journalistik är trovärdighet och opartiskhet. Sveriges Radio är oberoende i förhållande till politiska, religiösa, ekonomiska, offentliga och privata särintressen.
Du hittar dina sparade ljud i menyn under Min lista