Erik Gunhamn – en starkare kandidat än någonsin
I slutet av januari utser P4 Kalmar årets sportkometer. Dagens kandidat är 21-årige styrkelyftaren Erik Gunhamn som varit en återkommande kandidat. Men den här gången är han en starkare än någonsin. Säsongen 2013 blev hans bästa hittills med VM-guld för juniorer i marklyft och dessutom världsrekord.
Förra året kom världens starkaste man från Kalmar Atletklubb. I Texas i början av september blev Erik Gunhamn precis som 2012 juniorvärldsmästare i marklyft men denna gång slog han dessutom världsrekord.
Sammanlagt blev Erik tvåa i JVM i styrkelyft där tre de grenarna knäböj, bänkpress och marklyft ingår.
Har du förslag på kandidater till P4 Kalmars sportkometpris? Skicka då e-post till sport.kalmar@sverigesradio.se
Kriterier för P4 Kalmars sportkometpris
Vinnaren ska ha...
… fått ett avsevärt lyft i karriären under året som gått, resultatmässigt eller genom mästerskapsmedaljer/framgångar.
… en fast förankring i länet, d v s boende här större delen av uppväxten eller idrottsfostrad i en länsklubb – och helst tävlande för en länsklubb
… en elitbetonad inställning till sin sport, både sett till träningsdos och till tävlingshuvud.
… möjlighet att inom några år konkurrera om medaljer i svensk seniorelit eller internationella mästerskap.