Hundratals lärare demonstrerade – vill ha bättre arbetsvillkor
Omkring 450 lärare och annan skolpersonal demonstrerade i Gislaved i kväll, för att de är missnöjda med arbetsvillkor och löner och vill ha en förändring.
Johan Wislander är huvudskyddsombud på Lärarförbundet i Gislaved och han var en av dem som var på demonstrationen.
– Stämningen är hög, folk håller värmen här med facklor och vantar och mössor. Man umgås, pratar, diskuterar arbetsvillkor.
– Just nu passerar politiker alla leden så att de får se skyltar med budskap. Det finns politiker som smiter in bakvägen och inte riktigt möter oss här.
Vad säger politikerna som ni träffar?
– Att de ska ta med sig våra frågor, debattera dem lokalt i kommunen och även lyfta dem till sina riksdagspartier, för det här är ju inte frågor som gäller bara Gislaveds kommun. I hela landet kämpar man för bättre lön och arbetsvillkor inom skolan.
Tror du att det här kommer att göra någon skillnad?
– Vi tror det och hoppas det, och skulle det visa sig att det inte gör det får vi nog lov att strejka, och då ställer vi till det rejält i kommunen. Det är nästa steg.
– Hjälper inte detta, att hälften av all personal inom skolan i Gislaveds kommun dyker upp på torget, då kvittar det vilka förhandlingar man sitter med i som ledamot, då måste vi strejka, säger Johan Wislander.