
VM-brons till Henrik Jansson
Lerduveskytten Henrik Jansson, Torsby JSK, tog i natt brons på världsmästerskapet i Peru. Henrik Jansson hade till och med vittring på guldet, han var en av tre skyttar som prickade 15 av 16 möjliga duvor, men sen åkte han ut i särskjutningen.
Henrik Jansson är 26 år och bor i Nynäshamn, men tävlar för Torsby jaktskytteklubb.
Och han hade faktiskt vittring på ädlare valörer än brons i natt. I finalen var han en av tre skyttar som prickade 15 av 16 möjliga duvor, men sen åkte han ut i särskjutning.
Istället vann han mot en italienare i bronsmatchen, och tog därmed sin första internationella mästerskapsmedalj på seniornivå.
Guldet gick till dansken Jesper Hansen.
Henrik Jansson är nöjd och säger att bronset betyder mycket för honom
-- Man har hållit på i många år och det här är ett kvitto på att det går åt rätt håll, säger Henrik Jansson som närmast siktar på en kommande världscuppfinal.