Innebandy

Endre-seger i första kvartsfinalen

Endres innebandydamer besegrar Rönnby.

1-1 efter 3 perioder mellan Rönnby och Endre. Endres 1-0 gjordes av Maria Jakobsson och Rönnbys kvittering till 1-1 kom genom Sara Stålberg. Efter 2.32 in Sudden Death avgör Maria Jakobsson för Endre med sitt 2-1 mål.

Visby/Roma förlorar mot Nynäshamn med 2-0 i kvalet till ishockeyns div. 1.

Vinst för Visby Ladies i damligan i basket och Pärlan besegrade BKF Falkenberg i Bowlingens elitserie.

Helgens övriga sport läs vidare......

BASKET
Lördagen den 15 mars

Visby Ladies-Marbo 54-47

Crystal Washington 22, Alyssa Wahl 21

Visby Ladies har nu två matcher hemma i rad, Jämtland på måndag och Norrköping på onsdag.

Övr. Matcher Norrköping - Jämtland 93 - 87

BOWLING
Söndagen den 16 mars

Elitserien herrar

Pärlan-Falkenberg 13-7 (5-0, 5-0, 0-5, 3-2)

Robert Norberg 930

Division 1 damer

Lördagen den 15 mars

Ön-Rosen 14-6

Emma Karlsson 761

Mistral-Rosen 13-6

Mia Eklöf 740

FOTBOLL
Lördagen den 15 mars

Träningsmatcher

Damer

Dalhem-P18 1-3 (1-2)

DIF: Hilda Gustavsson

P18 Mimmie Engström 2, Helena Liljeström

Herrar

Klintehamn-FG 86 1-2 (0-1)

IFK Visby-Dalhem 5-4

Fårösund-Visby IBK 2-0

Söndagen den 16 mars

Kalmar FF-Gute 6-0

Klintehamns damer är i Växjö och spelar

Växjö U-KIK/FG 1-2

Marion Nilsson, Hanna Ahlvin

Hovsaga(div 4)-KIK/FG U 5-0

HANDBOLL
Söndagen den 16 mars

Division 5 herrar

Ösmo-VIF Gute 21-30

VIF Gute slutar 4:a i serien.

INNEBANDY
Lördagen den 15 mars

Kval till division 1 damer

Hansa/Hoburg-Vendelsö 3-3 (3-0,0-2,0-1)

Mål: Josefin Hansson, Evelina Lamu, Rosel Olofsson

Bäst av två matcher, returen spelas i Sthlm annandagpåsk kl 14,vinnaren går vidare till div 1

Kval till division 2 herrar

Axberg-Hansa/Hoburg 13-5

Returen spelas i påsk

Söndagen den 16 mars

Kvartsfinal 1 damer

IKSU-Dalen 10-2,

Pixbo-Falun 6-5

Rönnby-Endre 1-2 (0-1, 0-0, 1-0, 0-1)

2.32 in i Sudden Death avgör Maria Jakobsson

för Endre med sitt 2-1 mål.

Maria gjorde även Endres första mål.

ISHOCKEY
Fredagen den 14 mars

Kvalserien till division 1

Visby Roma-Vallentuna 4-5 (0-1,2-1,2-3)

Tyler Shubunka, Tobias Lilja, Mats Einarsson, Mike Oulett

Söndagen den 16 mars

Nynäshamn-Visby Roma 2-0

Sollentuna-Arlanda 2-3

SKYTTE
Resultat AF Elit (k-pist)

1 Niclas Virgin Stenkumla Skg 52

2 Anders Bergström Stenkumla Skg 48

3 Tord Stuxgren Lärbro Skg 48

Grunden i vår journalistik är trovärdighet och opartiskhet. Sveriges Radio är oberoende i förhållande till politiska, religiösa, ekonomiska, offentliga och privata särintressen.
Du hittar dina sparade avsnitt i menyn under "Min lista".