Helgens sportresultat

Pär Berlin blev förbundsmästare i skytte och tog även hem GT:s mästartröja.

Finalförlust för Mohammed Ali i Nybörjar-SM i boxning.

Gabriella Löf vann på nya hästen Oleander.

BADMINTON

Lördag
Division 3 sammandrag med Visby BMK
Visby BMK - Sollentuna BS 3-5
Visby BMK - Komet 4-4
BMK första förlust i serien kom mot Sollentuna, men laget är seriesegrare och klara för division 2.


BORDTENNIS

Suderträffen i Hansahallen

Herrar division 1
Jonas Berglund VIF Gute besegrade Eddie Cronholm VIF Gute i finalen.


 

BOWLING

Vid 3-manna-SM i Kungsbacka kom Pärlans lag 2 på 43:e plats och Pärlan lag 1 på 46:e plats.

 

BOXNING

Nybörjar-SM i Gävle

Lördag
Mohammed Ali vann överlägset i första ronden på RSC. Domaren bröt matcen efter 1 min. 20 sek.

Då hade redan Mohammed golvat Jonas Mermner BK Köping en gång.

I söndagens final mot Jacob Ragnarsson Säter blev det förlust med 3-0.

 

FÄKTNING

Jonathan Warg från Gotlands Fäktklubb vann herrvärja äldre ungdom vid den stora internationella tävlingen Challenge Wratislavia i polska Wroclaw. Tävlingen hade 134 deltagare från ett stort antal europeiska nationer.

Jonathans vinst är Gotlands Fäktklubbs störta framgång någonsin.

 

ISHOCKEY

Fredagen den 28 mars

Kvalserien till division 1
Visby Roma-Järfälla 4-2 (2-1, 1-0, 1-1)

Tommy Dehlin 2, Tobias Lilja, Mikko Smura

Nynäshamn-Arlanda 1-4
Arlanda klara för division 1 igen.

Söndagen den 30 mars

Sollentuna-Visby Roma 0-10

Arlanda-Nynäshamn 7-1

Visby Roma möter Nynäshamn i en direkt avgörande match på onsdag klockan 19.00 som Radio Gotland sänder direkt.

 

FOTBOLL

Lördagen den 29 mars

IFK Visby-Hangvar 2-2 (1-0)
IFK: Nisse Lindström, David Karlsson
HSK: Fredrik Johansson, Oscar Bogren

Levide-Nynäshamn(div 4) 2-0 (2-0)
Roger Jonasson, Max Nilsson

Klintehamn-Nynäshamn (damer) 2-2 (2-0)
Josefine Hägring, Malin Nilsson

Visby AIK-Sundbyberg (div 4) 0-2 (0-1)

Dalhem-Gute P94 0-5
Gute: Martin Silva 3, Emil Thiman, Henrik Löfqvist.

Söndagen den 30 mars

Fårösund-FG 0-0

Klintehamn-P18 (damer) 0-0

 

FRIIDROTT

Ellinor Sundstrand FGF Gotland var inbjuden till tävling i Nyköping och tävlade i Femkamp. Hon tävlade i F15 klassen trots att hon bara är 14 år och satte sammanlagt personligt rekord med 3660 poäng.

Därmed är hon andra bästa 14-åring i Sverige, enligt statistiken.

Ellinor blev 3:a i tävlingen och fick bara stryk av 2 äldre tjejer.

 

HÄST

Gabriella Löf vann klassen Kür vid en nationell tävling i Enköping.

Hon deltog med den nya hästen Oleander och det var ett got besked inför uttagningarna till Paralympics som avgörs i Belgien om 14 dagar.

 

INNEBANDY

Lördagen den 29 mars

SM semifinal

IKSU-Endre 7-2 (4-1, 1-1, 2-0)
Eva Didriksson, Sara Anteryd

Retur hemma den 5 april, då Radio Gotland sänder direkt.

 

SKYTTE

Söndagen den 30 mars

Förbundsmästerskap
1. Pär Berlin
2. Mats Granqvist
3. Håkan Pettersson

Pär Berlin tog också hem GTs mästartröja.

Grunden i vår journalistik är trovärdighet och opartiskhet. Sveriges Radio är oberoende i förhållande till politiska, religiösa, ekonomiska, offentliga och privata särintressen.
Du hittar dina sparade avsnitt i menyn under "Min lista".