Varpa-SM

Måndagens resultat Varpa-SM

Ulrika Pettersson och Malin Karlsson, båda Banda, gick vidare till individuella finalen på onsdag. I herrarnas final möts Arne Eriksson och Torbjörn Lawergren, båda Östergarn. Alla resultat hittar du under länken ”Läs mer”.

Här är resultaten från måndagens individuella kastning.

HERRARNAS KASTNING

Semifinaler
Leif Olsson Banda-Arne Eriksson Östergarn
Daniel Löfqvist Vinga-Torbjörn Lawergren Östergarn

Kvartsfinal
Leif Olsson Banda-Kenneth Nilsson Hablingbo 2-0(12-5,12-9)
Tommy Pettersson Banda-Arne Eriksson Östergarn 1-2 (6-12,12-11,11-12)

Andreas Löfqvist Vinga-Daniel Löfqvist Vinga 1-2(12-6,7-12,5-12)

Torbjörn Lawergren Östergarn-Roland Nilsson Hablingbo 2-1(12-8,9-12,12-7)

Åttondelsfinaler
Leif Olsson Banda-André Ryberg Svängsta w.o
Tommy Pettersson Banda-Tomas Olofsson Sätravik 2-0

Andreas Löfqvist Vinga-Morgan Eriksson Vinga 2-0
Roland Nilsson Hablingbo-Pierre Andersson Nynäshamn 2-1

Daniel Löfqvist Vinga-Björn Åkerman Sätravik 2-0
Kenneth Nilsson Hablingbo-Jim Jonsson Sura/Hallsta 2-1

Kenneth Pettersson Banda-Arne Eriksson Östergarn 1-2
Torbjörn Lawergren Östergarn-Ola Nilsson Hablingbo 2-1


Andra omgången
Pierre Andersson Nynäshamn-Olof Lithberg Hablingbo 2-1
Daniel Löfqvist Vinga-Marcus Hortana Västerås 2-1

Björn Åkerman Sätravik-Berne Appelqvist Hablingbo 2-1
Kenneth Nilsson Hablingbo-Mattias Wahlgren Vallstena 2-1

Andreas Löfqvist Vinga-Urban Andersson Frölunda 2-1
Torbjörn Lawergren Östergarn-Robert Moberg Frölunda 2-1

Morgan Eriksson Vinga-Yngve Lindvall Eksta 2-1
Roland Nilsson Hablingbo-Lars Ohlander Bara 2-0

Leif Olsson Banda-Nils Alla Nilsson Hablingbo 2-0
Tommy Pettersson Banda-Christoffer Carlsson Södertälje 2-0

Tomas Olofsson Sätravik-Benny Broberg Fårö  2-0
Jim Jonsson Sura/Hallsta-Tomas Pettersson Banda 2-0

Kenneth Pettersson Banda-Lasse Klingvall Östergarn 2-0
Arne Eriksson Östergarn-Johan Löfqvist Vinga 2-0

Ola Nilsson Hablingbo-Henrik Lawergren Östergarn 2-0
Andrè Ryberg Svängsta-Jan Larsson Visby BK 2-1

JUNIORER HERRAR
Final
Johan Rosenqvist Bara-Jacob Nilsson Hablingbo 2-0(12-10,12-10)

Semifinal
Andreas Mattiasson Bara-Johan Rosenqvist Bara 0-2
Jakob Nilsson Hablingbo-Johan Pettersson Östergarn 2-1


 

DAMERNAS KASTNING

Semifinaler
Irene Rönnberg Kovland-Malin Karlsson Banda 0-2(9-12,8-12)
Ulrika Pettersson Banda-Eva Olofsson Sätravik 2-0(12-9,12-6

Till final på onsdag kl 15 Ulrika Pettersson och Malin Karlsson från Banda.


Kvartsfinal
Britt-Marie Björklund Bara-Eva Olofsson Sätravik 1-2(12-7,11-12,8-12)

Malin Karlsson Banda-Mona Engström Hablingbo 2-0(12-10,12-8)

Ulrika Pettersson Banda-Ann Andersson Sura/Hallsta 2-0(12-11,12-9)

Irene Rönnberg Kovland-Gilla Hafdell Visby BK 2-0 (12-5,12-9)


Andra omgången
Mona Engström Hablingbo-Berith Hoas Visby BK 2-1
Irene Rönnberg Kovland-Kristina Eriksson Frölunda 2-1

Gilla Hafdell Visby BK-Anna Pettersson Banda 2-1
Ulrika Pettersson Banda-Els-Marie Litberg Hablingbo 2-0

Britt-Marie Björklund Bara-Therese Johansson Hablingbo 2-0
Eva Olofsson Sätravik-Linnea Appelqvist Banda 2-0

Malin Karlsson Banda-Sofie Björklund Bara 2-0
Ann Andersson Sura/Hallsta-Signe Lindgren Vallstena 2-1

JUNIORER

Final
Johanna Magnusson Bara-Karin Olofsson Banda 2-1(12-11,6-12,12-10)

Semifinal
Klara Holmgren Banda-Karin OLofsson Banda 0-2(7-12,9-12)
Johanna Magnusson Bara-Erika Broberg Fårö 2-0 (12-6,12-9)

OLDGIRLS GRUPPKASTNING
1. Ulla Pettersson Eksta 5 vinster (Förbundsmästarinna)
2. Karin Ring Kovland 4 vinster

Grunden i vår journalistik är trovärdighet och opartiskhet. Sveriges Radio är oberoende i förhållande till politiska, religiösa, ekonomiska, offentliga och privata särintressen.
Du hittar dina sparade ljud i menyn under Min lista