Varpa

Tisdagens resultat från varpa-SM

Följ partävlingen och oldboys här.

Partävlingen

Till Final
Sura/Hallsta (Ann Andersson/Jim Jonsson)-Banda(Malin Karlsson/Tommy Pettersson)
Semifinaler
Banda (Malin K)-Hablingbo (Therese J) 2-1 (9-12,12-7,12-8)
Banda (Ulrika P)-Sura/Hallsta (Ann A) 0-2 (9-12,10-12)

Oldboys
Semifinaler
Sven Gillerfors Banda-Bernt Jakobsson Eksta 0-2
Fred Klingvall Östergarn-Lars-Ulle Gardefors Roma 2-0

Partävlingen
Kvartsfinaler
Banda(Malin K)-Södertälje(Inger A)  2-0
Banda(Ulrika P)-Banda(Linnea A) 2-0
Frölunda(Kristina E)-Hablingbo(Therese J) 0-2
Bara(Sofie B)-Sura/Hallsta(Ann A)  0-2

Åttondelsfinaler
Banda(Ulrika P)-Vallstena (Signe L) 2-0
Frölunda(Kristina E)-Visby BK(Gilla H) 2-0
Banda(Malin K)-Fårö (Erika B)  2-0
Bara(Sofie B)-Bara(Marie S) 2-1

Sura/Hallsta(Ann A)-Vinga(Annika W) 2-0
Banda(Linnea A)-Sätravik(Tina S) 2-1
Hablingbo(Therese J)-Bara(Britt-Marie B) 2-0
Södertälje(Inger A)-Sätravik(Eva O) 2-0

Oldboys
Kvartsfinaler
Benrt Jakobsson Eksta-Martin Hansson Bara 2-1
Lars-Ulle Gardefors Roma-Lennart Pettersson Roma 2-1
Hans-Evert Gustavsson Banda-Sven Gillerfors Banda 0-2
Bengt Westerberg Kovland-Fred Klingvall Östergarn 0-2

Junior Partävlingen
Final
Bara 3(Johanna Magnusson)-Bara 5 (Maja Pettersson) 2-0
Bronsmatch
Frölunda(Cathrine K)-Södertälje/Hablingbo(Sara A) 12-11
Semifinler
Bara 5-Södertälje/Hablingbo 1 2-0
Bara 3-Frölunda 2 2-0

Partävlingen
Andra omgången
Bara 1-Hablingbo 2  2-1
Sätravik 1-Garda 2 2-0
Södertälje 1-Garda 1 2-1
Vallstena 1-Banda 7 2-0

Bara 3-Väskinde 1 2-1
Visby BK 2-Bara 2 0-2
Visby BK 1-Södertälje 2 2-0

Frölunda 1-Hablingbo 3 2-0
Hablingbo 1-Banda 5 2-0
Sätravik 2-Östergarn 2-0

Banda 2-Sätravik 3 2-0
Sura/Hallsta-Fårö 2 2-1
Vinga 1-Västerås 2 2-0

Fårö 1-Väskinde 2 2-1
Banda 3-Frölunda 2 2-0
Banda 1-Fårö 3 2-0

Oldboys
Resultat 3 omgången
Lennart Pettersson Roma-Sylve Gillerfors Visby BK  2-1
Bengt Westerberg Kovland-Lars-Åke Olsson IV  2-1
Sven Gillerfors Banda-Sture Lindgren Hablingbo 2-0
Fred Klingvall Östergarn-Evert Olsson Bäl 2-0
Martin Hansson Bara-Ernst Jakobsson Eksta  2-0
Bernt Jakobsson Eksta-Rolf Burgesäter Visby BK  2-0
Lars-Ulle Gardefors Roma-Sylve Nordström Svängsta 2-0
Hans-Evert Gustavsson Banda-Elert Westerlund Visby BK 2-0

Grunden i vår journalistik är trovärdighet och opartiskhet. Sveriges Radio är oberoende i förhållande till politiska, religiösa, ekonomiska, offentliga och privata särintressen.
Du hittar dina sparade ljud i menyn under Min lista