Gotländska framgångar vid SM i friidrott.

SM i friidrott:

Johanna Hallberg vann 800 m vid SM i friidrott.

Mattias Sunneborn klar för final i längdhopp.

Fotboll: Oavgjort för Dalhems Damer i div.2 mot Stensätra

och vinst för P18:s damer i div. 3 med 2-1 över Vendelsö.

Läs vidare.....

SM i FRIIDROTT:

Damer Final 800 m

1 Johanna Hallberg 79 Hässelby SK 2:07.11

2 Sofia Öberg 90 IFK Lidingö 2:07.54

3 Vendela Mindelöf 92 Hässelby SK 2:08.92

4 Magdalena Ottersten 85 Hässelby SK 2:09.92

5 Jenny Olsson 85 KFUM Örebro 2:13.31

6 Lovisa Lindh 91 Kongahälla AIK 2:16.23

Herrar Kvaltävling längdhopp

1 Mattias Sunneborn 70 Spårvägens 7,22 Q

2 Daniel Arnsten 82 Trångsvikens 7,21 Q

3 Michel Tornéus 86 IFK Tumba 7,20 Q

4 Erik Nordström 86 Hammarby IF 7,17 Q

5 Robert Bagge 82 Mölndals AIK 7,14 q

6 David Frykholm 80 Malmö AI 7,09 q

7 Björn Barrefors 87 Hammarby IF 7,02 q

8 Björn Wilson 90 IK Orient 7,01 q

9 Nicklas Wiberg 85 FI Kalmarsund 6,98 q

10 Robin Lundh 87 IF Göta 6,94 q

11 Adam Chiguer 91 Huddinge AIS 6,84 q

12 Erik Henrysson 79 KFUM Örebro 6,84 q

FOTBOLL

Stensätra IF - Dalhem IF 4-4 (1-2)

1-0 (1) Elina Gustafsson

1-1 (5) Linda Åberg-Mattsson

1-2 (22) Frida Åberg-Mattsson

2-2 (51) Elina Gustafsson

3-2 (63) Maria Danielzon Larsson

4-2 (70) Elina Gustafsson

4-3 (79) LInda Åberg-Mattsson

4-4 (89) Fia-Lotta Pipping

Div. 3 damer

P18-Vendelsö 2-1 (1-1)

P18: Mimmi Engström, Helena Liljeström

Div. 4 herrar

Hangvar - Dalhem 1-2

P18 Cup för flickor har under 3 dagar (torsd.-lörd) avgjorts på Visborgsvallen.

41 lag har spelat totalt 136 matcher.

I den äldsta gruppen

Flickor 92 segrade Hvetlanda GIF över Åkersberga BK lag 2 med 1-0

Segerskytt blev Ellen Ottosson:

I F97 blev det gotländsk seger:

Efter förlängning vann P18 IK lag gul över Reymersholms IK med 2-1

Grunden i vår journalistik är trovärdighet och opartiskhet. Sveriges Radio är oberoende i förhållande till politiska, religiösa, ekonomiska, offentliga och privata särintressen.
Du hittar dina sparade ljud i menyn under Min lista