Förlust för Gute i fotboll

FC Gute förlorade bortamötet mot Panellinios med 3-1.

Team Gotland 2:a i lag-SM i fälttävlan.

Helgens övriga sport, läs vidare........

BOCCIA SM

Lördag

Individuellt Klass 3

3. Stig Pettersson, Murgrönan

Juniorer

2. John Jacobsson, Murgrönan

3. Daniel Pettersson, Murgrönan

Söndag

Klass 3 lag

2. Murgrönan (Einar Jacobsson, Evert Larsson, Annika Franzen)

3. Murgrönan (Stig Pettersson, Sten-Åke Hoflund, Asta Jacobsson)

Juniorer

1. Murgrönan (Johan Jacobsson, Daniel Pettersson)

Klass 4 lag

1. Murgönan (Åke Jacobssn, Denis Pettersson, Göran Pettersson)

2. Murgrönan (Ulf Pettersson, Anita Pettersson, Sture Larsson)

3. Gutakampen (Sylve Henriksson, Margaretha Olsson, Viola Edvardsson)

FRIIDROTT SM i Västerås:

Damer 800

Final (lördag)

1 Johanna Hallberg 79 Hässelby SK 2:07.11

2 Sofia Öberg 90 IFK Lidingö 2:07.54

3 Vendela Mindelöf 92 Hässelby SK 2:08.92

4 Magdalena Ottersten 85 Hässelby SK 2:09.92

5 Jenny Olsson 85 KFUM Örebro 2:13.31

6 Lovisa Lindh 91 Kongahälla AIK 2:16.23

Herrar Längd Kvaltävling (lördag) [Duration:1:27]

1 Mattias Sunneborn 70 Spårvägens 7,22 Q

2 Daniel Arnsten 82 Trångsvikens 7,21 Q

3 Michel Tornéus 86 IFK Tumba 7,20 Q

4 Erik Nordström 86 Hammarby IF 7,17 Q

5 Robert Bagge 82 Mölndals AIK 7,14 q

6 David Frykholm 80 Malmö AI 7,09 q

7 Björn Barrefors 87 Hammarby IF 7,02 q

8 Björn Wilson 90 IK Orient 7,01 q

9 Nicklas Wiberg 85 FI Kalmarsund 6,98 q

10 Robin Lundh 87 IF Göta 6,94 q

11 Adam Chiguer 91 Huddinge AIS 6,84 q

12 Erik Henrysson 79 KFUM Örebro 6,84 q

Herrar Längd Final (söndag)

1 Michel Tornéus 86 IFK Tumba 7,77

2 Daniel Arnsten 82 Trångsvikens 7,64

3 Mattias Sunneborn 70 Spårvägens 7,49

FOTBOLL

Lördag

Stensätra IF - Dalhem IF 4-4 (1-2)

1-0 (1) Elina Gustafsson

1-1 (5) Linda Åberg-Mattsson

1-2 (22) Frida Åberg-Mattsson

2-2 (51) Elina Gustafsson

3-2 (63) Maria Danielzon Larsson

4-2 (70) Elina Gustafsson

4-3 (79) LInda Åberg-Mattsson

4-4 (89) Fia-Lotta Pipping

Div. 3 B damer

P18-Vendelsö 2-1 (1-1)

P18: Mimmi Engström, Helena Liljeström

Div. 4 herrar

Hangvar - Dalhem 1-2

P18 Cup för flickor har under 3 dagar (torsd.-lörd) avgjorts på Visborgsvallen.

41 lag har spelat totalt 136 matcher.

I den äldsta gruppen

Flickor 92 segrade Hvetlanda GIF över Åkersberga BK lag 2 med 1-0

Segerskytt blev Ellen Ottosson:

I F97 blev det gotländsk seger:

Efter förlängning vann P18 IK lag gul över Reymersholms IK med 2-1

Söndag

Herrar Div. 2

Panellionos-FC Gute 3-1 (1-0)

FC Gute: Jonathan Bogren

Damer div 3A

Frej-Klintehamn 2-0 (0-0)

Div. 4 herrar

Fårösund-FG86 3-1 (2-0)

Fårösund: Robin Matsson 2, Christoffer Gjöloff

FG86: Joel Eneqvist

HÄST

Lag SM, DM i fälttävlan i Bunge

Klass 1

1. Sydslätten-Fjälkestad allians lag 1: 146,9

2. Team Gotland Lag 1: 148,0

(Hillevi Zerne/Cavatina, Amanda Löwenberg/Chalk n Talk, Emelie Westin/Roman Whip,

Eva Enzell/Cylin de Rose)

3. Hermanstorp K&RK lag 1: 166,3

Klass 2

1. Therese Viklund/Edaa JN, Sydslättens RF: 37,9

2. Sifia Andler Kvarnstrand/Douglas Green, Sydslättens RF: 41,4

3. Amanda Löwenberg/Chalk n Talk, Suderbys RK: 43,6

Grunden i vår journalistik är trovärdighet och opartiskhet. Sveriges Radio är oberoende i förhållande till politiska, religiösa, ekonomiska, offentliga och privata särintressen.
Du hittar dina sparade ljud i menyn under Min lista