Sport

Helgens sportresultat

Visby Roma vann i ishockeyns division 1 mot Skå och Visby AIK får kvala i fotbollens division 4

BADMINTON
Vid en riksklassningstävling i Göteborg hade Visby BMKs Carloine Gate i klassen U13, med stora framgångar. Hon vann damdubbeln med Klara Nistad från Kista och var i final i både damsigel och mixed.
Men där blev det förlust i bägge dessa.
En riksklassning är en tävling där landets bästa ungdomar möts för att landslagsledningen skall få ett grepp om ungdomarna i landet.

FOTBOLL 
Division 2 herrar
Gute-Karlskoga 1-2 (0-0)
53 min 0-1 Marcus de Bruin på nick
57 min 0-2 Patrik Bergenheim på nick
89 min 1-2 Patrik Vedin
FC Gute slutar på 8:e plats i tabellen

Division 4 herrar (sista omgången)
Klintehamn-Hangvar 3-6 (1-1, 2-5)
Levide-Fårösund 3-2 (1-0, 2-2)
Dalhem-FG 86 2-2 (1-1, 1-1)
IFK Visby-Visby AIK 2-0 (1-0, 1-0)
Klintehamn vinner serien och går upp i division 3
Visby AIK hamnar sist och får kvala för att hålla sig kvar antingen mot FC Copa eller IBK/Kappelshamn.

Division 4 damer
VSB FF - Dalhem IF B 0-13 (0-5)
Mål Dalhem: Mikaela Ekengren 4, Fia-Lotta Pipping 3, Helena Adman 2, Josefin Gjörloff 2, Isabelle Hallgren 1 och Emelie Andersson 1.
Dalhem slutar säsongen med 16 segrar, 2 oavgjorda, 0 förluster och målskillnaden 79-14.


 

FRIIDROTT
Castorma
Män
Kula Spjut Diskus Slägga
1.Gustav Hansson-84 FGF 1776p
2. Morgan Unogaart-90 FGF 1716p
3. Håkan Jacobsson-44 FGF 1554p

HANDBOLL
Division 4 herrar
VIF Gute-Stubbhaga 29-26

INNEBANDY
Division 1 herrar
Skoghall-Visby IBK 7-6 (4-2,2-2,1-2)
Henrik Nilsson 2, Jon Lindgren 2, Magnus Larsson, Fredrik Larsson

ISHOCKEY
Division 1
Visby Roma-Skå 8-2 (5-1, 0-1, 3-0)
Mikael Abrahamsson 2-målsskytt

Division 2
Sudret-Ekerö 5-2 (2-1,0-1,3-0 )
Mål: Johan Hansson, Thomas Hägg, Jimmy Sjögren, Johan Hedberg, Tommy Carlsson
Östra Ekerö-Sudret 5-3 (1-0, 4-3, 0-0)
Mål: Jacob Melin 2, Tommy Carlsson
Ekerö är nykomlingar i division 2

ORIENTERING
Helg utan Älg
H21
1. Göran Thimberg, Söders SOL Tyresö 95:29
2. Håkan Matsson Bro OK 99:09
3. Mats Röjgård OK Kolmården 101:30

D21
1. Helena Svensson OK Tyr 72:08
2. Jenny Röjgård OK Kolmården 73:56
3. Matilda Andersson OK Kåre 76:48

Grunden i vår journalistik är trovärdighet och opartiskhet. Sveriges Radio är oberoende i förhållande till politiska, religiösa, ekonomiska, offentliga och privata särintressen.
Du hittar dina sparade avsnitt i menyn under "Min lista".